• O pohár starosty města Soběslav 22.6.2022

   • Dne 22. 6. se v Soběslavi uskutečnilo atletické klání pro 2. stupeň základních škol a soběslavské malé gymnázium.

    Díky výkonům našich žáků jsme těsně obsadili až druhé místo v celkovém pořadí škol.

    Celkem jsme přivezli 18 medailí a to 8 zlatých, 4 stříbrné a 6 bronzových.

     

    Medaile: 1. MÍSTO

    Jan Suja 2x, Pavel příhoda 2x, Jan Průcha, Petr Dvořák, Liliana Khodlová, Tereza Beranová

    Medaile: 2. MÍSTO

    Radim Čančura, Tomáš Jáchym, Nela Kubíčková,

    štafeta – Kopačková, Vančatová. N, Vančatová A., Krejsová

    Medaile: 3. MÍSTO

    Milan Kocourek, Laura Líbalová, Adéla Linhartová, Liliana Khodlová

    štafeta – Hálek, Čančura, Kocourek, Míka

   • Plážové hry kroužku míčových her školní družiny – 22. 6. 2022

   • Poslední hodinu kroužku míčových her si všichni členové opravdu užili. Vydali se na hřiště na plážový volejbal místní tělovýchovné jednoty. Správné lehké oblečení, bosé nohy a dostatek pití bylo nutností. I počasí pro tento druh aktivity vyšlo – nebylo horko, ani zima, nefoukalo. Písek byl příjemně teplý. Nejdříve si všichni vyzkoušeli chytání míče ve dvojicích. Vše, co se naučili během celého roku se najednou zdálo trochu obtížnější. Některým se zadařilo míč chytit, někteří nedobíhali. Nohy se bořily, a tak se všichni snažili chytat míč i s pádem do písku. Překonávali strach z pádu. Členové kroužku si vyzkoušeli hru na třetího, vybíjenou a na závěr i přehazovanou přes síť. Při všech aktivitách byly všichni spokojeni a radovali se z každého úspěchu při hře s míčem. Příští rok si tyto aktivity určitě zopakujeme.

   • Sportovní hry MŠ – 14. 6. 2022

   • Červen je ve znamení výletů, exkurzí a sportovních soutěží. Mezi ně patří i „Sportovní hry MŠ“, které pro předškoláky každoročně kromě covidové přestávky pořádá Základní škola Blatské sídliště. Na atletický stadion se sešly i sjely děti mateřských škol Blatské sídliště, U Zastávky, Mezimostí a Svinů. Celkem svoje síly změřilo pět družstev o deseti dětech-pěti děvčat a pěti chlapců. Všichni absolvovali tři disciplíny – běh na 50 m, hod tenisovým míčkem a skok do dálky. Se svými učitelkami přišly i ostatní děti, aby povzbuzovaly své starší kamarády. Pro ně si žáci devátých tříd připravili zábavné hry – skok v pytlích, hod na terč, kutálení míčkem překážkami, hod šipkou, slalom a mnoho dalších. Nejlepší závodníci získali za své výkony diplomy s medailemi. Všichni soutěžící pak plakety s logem základní školy a sportovních her jako vzpomínku na poslední sportování v mateřské škole. Po prázdninách se z nich již stanou žáci základní školy.

   • Vystoupení mažoretek

   • Dne 4. 6. 2022 se děvčata z kroužku starších mažoretek zúčastnila svým vystoupením akce NA KOLE DĚTEM (sportovní projekt na podporu onkologicky nemocných dětí).

   • ŠD - Zábavná „Kinderiáda“ jednotlivců

   • Zábavnou Kinderiádu jednotlivců jsme v letošním roce uspořádali na zrekonstruovaném hřišti. Jednou z disciplín byl běh kolem pyramidy na dvě kola. Běh dopadovou plochou byl celkem obtížný. Snaha všech vedla k zisku maximálního počtu bodů. Pingpongový stůl posloužil pro kop pod stůl. Prostor byl rozdělen na dvě různě velké části. Podle přesného kopu, byli účastníci bodově odměněni. Na hřišti probíhal hod na ležící terč hakysákem a kutálení basebalovým míčkem překážkami. Kdo neshodil žádnou překážku, získal více bodů. Přesná trefa do středu terče přinesla těm nejlepším 20 bodů. Nejlepší soutěžící získali sladkou odměnu. 

   • MÍČOVÉ HRY 1. STUPNĚ – 1. ČERVEN 2022

   • Mezinárodní den dětí oslavil první stupeň Základní školy Blatské sídliště sportem. Třídy rozdělené do družstev si na všech veselských sportovištích určených pro kolektivní sporty zahrály osm druhů míčových her. Čtvrté a páté třídy za nádherného počasí obsadily venkovní víceúčelová hřiště v areálu Tj Loko. Chlapci soutěžili v malé kopané a košíkové, děvčata se utkala v přehazované a korfbalu. Volné chvíle mezi zápasy si družstva zpříjemnila zábavnými míčovými dovednostmi – hod hakysákem na terč, kutálení míčkem nízkými překážkami a kop do branek. První a druhé třídy se sešly v tělocvičně TJ Loko. Zde soupeřily v koulené. Vybíjenou a bednovanou si zahrála družstva třetích tříd v tělocvičně základní školy a na venkovním hřišti za školou. I ta si vyzkoušela zábavné soutěže – kop do různě velkých branek, hod medicinbalem přes hlavu, hod do korfbalového koše v časovém limitu. Mezi sebou soutěžily například Veverky, Špendlíci, Šelmy, Sedmikrásky, Bílí tygři, Surikaty, Lachtani, Vikingové, Křečci Jahůdky, Lvi, Chábři, Chlebíci, Bojovníci nebo Terminátoři. Tyto názvy družstev vyjadřovaly složení a charakter členů. Všechny zápasy rozhodovali, řídili, pomáhali a také radili menším hráčům vybraní žáci devátých ročníků. Za podané výkony obdržela nejlepší družstva drobné odměny a diplomy. Celkem se zúčastnilo 47 pětičlenných družstev.

   • LOMAZ

   • Dne 30.5.2022 se 40 žáků naší školy vydalo soutěžit v atletických disciplínách do nedaleké Lomnice nad Lužnicí, kde se konala soutěž 10 škol. Závodilo se ve čtyřech kategoriích – mladší žáci a žákyně ze 4. a 5. ročníků a starší žáci a žákyně z 6. – 9. ročníků. Naši žáci si vyzkoušeli několik nových disciplín jako například běh na 200 m, 400 m, štafetu na 4 x 100 m. Veseláci byli opět vidět. Na stupních vítězů jsme byli 17krát, neboť jsme získali 3 zlaté, 9 stříbrných a 5 bronzových medailí. Jako škola jsme se umístili na krásném 3. místě.

   • Výtvarné umění ve městě

   • V pátek 27. 5. 2022 školní družina pořádala pro děti na dopravním hřišti akci s názvem VÝTVARNÉ UMĚNÍ VE MĚSTĚ. Jednalo se o kreativní malování nadrozměrných obrazů a motivů barevnými křídami na silnici. Na těch se pak děti mohly vyfotit. Pracovalo se v menších skupinkách anebo samostatně, jak kdo chtěl. Téma bylo také libovolné, záleželo pouze na fantazii dětí. Všichni si kreslení užili a vypadali spokojeně. Nebylo možné ocenit nejlepšího malíře, protože všechna díla byla velice zdařilá. A tak na každého zúčastněného čekala malá odměna. J

   • ŠKOLNÍ DRUŽINA TANEC ,,HULA – HULA“

   • Dne 11. 5. 2022 se ve školní družině uskutečnilo soutěžní klání v tanci  ,,HULA – HULA“ (kroužení obručí).  Utkala se družstva po ročnících-děvčata, chlapci.

    Za mohutného povzbuzování vítězové jednotlivých kategorií absolvovali finálové kolo, ve kterém kroužili pomocí dvou obručí.

   • Exkurze do informačního centra JE Temelín

   • V pátek, 20. května, navštívili žáci 9. ročníků se svými třídními učitelkami informační centrum jaderné elektrárny Temelín. Během hodinové přednášky se dozvěděli mnoho zajímavého o výstavbě a fungování elektrárny a prohlédli si přilehlé expozice centra s interaktivními prvky. Úplnou novinkou byla virtuální prohlídka Reak Tour, která žáky přenesla do nejzajímavějších i nejstřeženějších míst elektrárny. Žáci tak měli možnost například sedět na zavážecím stroji nad reaktorem, nebo se prolétnout uvnitř chladicí věže.  Prohlídka byla velmi zajímavá, inspirativní a určitě mohla pomoci žákům formovat jejich názor na jadernou energetiku.

    A. Divišová

   • Atletický přebor Táborska 2. stupeň

   • Ve dnech 17. a 19. 5. se v Táboře uskutečnil atletický přebor Táborska pro 2. stupeň základních škol. Zúčastnilo se 20 škol a v každé disciplíně o prvenství bojovalo kolem 50 atletů. Bodováno bylo 16 míst v každé kategorii.

     

    Naši žáci podali skvělé výkony, díky kterým jsme obsadili 4. místo v celkovém pořadí škol.

     

    Medaile: 2. místo – Jan Suja – 60 m – 7,82 s

                    3. místo – Tereza Beranů – skok daleký - 439 cm      

                    3. místo – štafeta 4x60m ve složení:

     Míka Marek, Kocourek Milan, Hálek Dominik, Čančura Radim – 32,20 s

     

     

    Zapsala Mgr. Ivana Michalová

   • Atletický přebor Táborska 1. stupeň

   •  

    Dne 18. května 2022 se vybraní žáci 1. stupně zúčastnili atletických závodů v Táboře. V konkurenci 27 škol táborského okresu se chlapci a děvčata drali o nejlepší místa ve čtyřech disciplínách (běh 50 m, hod, skok daleký, vytrvalostní běh). Mezi nejúspěšnější sportovce naší školy patřil Marek Schmaus ze 4. třídy, který vybojoval dvě stříbrné medaile v běhu na 50 m a 600 m a Bára Turanová z 1. třídy, která získala na svých prvních atletických závodech hned zlatou medaili v běhu na 50 m. Trochu škoda, že se nedostávají medaile za čtvrtá místa, protože těch bychom přivezli opravdu hodně.

   • Blata 6.A + 6.B

   • 16. 5. 2022 se třída 6.A a 6.B vypravily na pěší výlet na naučnou stezku Borkovická blata. Ke stezce jsme jeli autobusem, pak jsme prošli naučnou stezku, obdivovali jsme rojovníky, blatouchy, rosnatky, pozorovali jsme také nejrůznější druhy obojživelníků a hmyzu. Četli jsme si naučné tabule a přemýšleli jsme o používání rašeliny dříve i nyní. Zpáteční cestu jsme nejdříve vyhledali v mapě a pak jsme se vydali zpět ke škole. Mapové terénní cvičení bylo úspěšné, nikdo se neztratil a všichni se vrátili v pořádku zpět. 

   • Školní atletická olympiáda 1.stupně

   • Dne 3.května 2022 se žáci 2. – 5.tříd ZŠ Blatské sídliště zúčastnili atletické olympiády. Bylo to po dlouhé době, naposledy se olympiáda konala v květnu roku 2019. Předpověď počasí byla na tento den ideální, a tak měly děti výborné podmínky na to, aby ukázaly, jak se na tuto školní událost připravily. A skutečně bylo možno vidět spoustu velmi kvalitních výkonů.

    Soutěžilo se tradičně ve čtyřech disciplínách (běh na 50 metrů, hod kriketovým míčkem, skok daleký a vytrvalostní běh). Výsledky jednotlivých disciplín čtyřboje se přepočítávaly na body. Ty poté určily nejlepší jednotlivce. Soutěžilo se také o nejlepší atletickou třídu, která měla nejvyšší průměr bodů na žáka a získala putovní pohár.

    Vítězové jednotlivých kategorií:

    2.-3.třída – dívky: 1. Sukhara Dariia (3.A), 2. Drhová Kristýna (3.C), 3. Matzeková Dominika (3.C)

    2.-3.třída – chlapci: 1. Nosek Tomáš (2.A), 2. Vach Adam (2.B), Krejsa Daniel (2.B)

    4.-5.třída – dívky: 1. Nestávalová Rozálie (4.C), 2. Krupičková Eliška (4.A), 3. Šebestová Daniela (4.A)

    4.-5.třída – chlapci: 1. Schmaus Marek (4.A), 2. Vondruška Jan (5.A), 3. Bereznanin Radek (4.A)

    Absolutním vítězem se stal Marek Schmaus (4.A) s 1470 body, druhé místo obsadil Jan Vondruška (5.A) s 1439 body a třetí místo získal Tomáš Nosek (2.A) s 1245 body.

    Vítězné třídy:

    1.místo – 3.C (průměr 429 bodů na žáka, třídní učitelka Mgr. Veronika Šašková)

    2.místo – 3.A (428 bodů, Mgr. Miloslava Žáková)

    3.místo – 4.A (414 bodů, Mgr. Dagmar Sváčková)

    Všem žákům děkuji za krásné výkony, kolegyním a žákům 9.ročníku za podpoření hladkého průběhu olympiády, panu Radimu Heřmanovi za poskytnutí azylu a paní Daně Čížkové za pomoc s přípravou celého atletického dne.

   • Roboti ve škole

   • Od září 2022 dojde v mnoha školách ke změně výuky informatiky. Tato změna je odrazem nového Rámcově vzdělávací programu pro základní školy, jejímž cílem je navýšit hodiny informatiky už od 4. ročníku a zároveň změnit obsah tohoto vyučovacího předmětu. Smyslem bude nejen práce na počítačích, ale především rozvíjení dětí v informatickém, logickém i polytechnickém myšlení už od chvíle, kdy vstoupí do školy. Součástí je otevřít vzdělávání novým metodám a způsobům učení pomocí digitálních technologií a připravit je na život, ve kterém se bez nich již neobejdou.

    Ke zlepšení výuky budeme využívat roboty. Naše škola již disponuje roboty Ozobot i robotickými stavebnicemi Lego WEDO, které se používají především od 5. ročníků. Nyní jsme škálu rozšířili o 3 sady nových víceúčelových robotů VEX 123, které budou vhodné již pro děti od první třídy. Tato sada je variabilní, kdy je možno roboty ovládat pomocí tlačítek na těle robota, přes ovládání pomocí příkazů zadávaných do programovací tabulky až po programování pomocí aplikace VEXCode na tabletech, která je podobná programovacímu jazyku Scratch.

    Práce s těmito roboty u dětí rozvíjí jemnou motoriku, kreativitu při hledání alternativních řešení, jejich tvůrčí schopnosti, představivost i fantazii.

   • McDonald´s cup

   • 9.5.2022 se žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili okresního kola celostátního fotbalového turnaje Mc Donald´s cup v Táboře. Ve veliké konkurenci 23 týmů obsadili 6. místo, i přes všechna vítězství a jednu remízu. Chlapci předvedli pěkný výkon, který upoutal pozornost nejednoho přihlížejícího. Za tuto reprezentaci školy jim mockrát děkuji. Také bych chtěla poděkovat panu Robertovi Obermaierovi za pomoc při koučování tohoto týmu.

   • Mc Donald´s Cup v Táboře – 2. a 3.ročníky

   • Dne 5.května 2022 se chlapci ze 2. a 3.tříd školy na Blatském sídlišti zúčastnili fotbalového turnaje Mc Donald´s Cup v Táboře. Z celkového počtu 14 přihlášených mužstev jsme obsadili krásné 4.místo.

    V základní skupině jsme se postupně střetli se školními týmy z Chotovin, Čekanic, Helsinské z Tábora a Mladé Vožice. Utkání se hrála pouze na 12 minut, i přesto padalo hodně gólů. S Chotovinami a Čekanicemi  jsme vyhráli jednoznačně 6:0 a 4:0. V dalším utkání se školou Helsinská jsme měli taktéž převahu, ale nakonec jsme vyhráli o pouhý gól 2:1. V posledním zápase, kdy šlo o první místo ve skupině, jsme prohráli s týmem z Mladé Vožice 0:1. Ti se také později stali celkovým vítězem turnaje s možností účasti na krajském finále v Písku.

    V další nadstavbové části jsme se střetli s týmy, které v dalších dvou skupinách skončily na prvním a druhém místě. Takto jsme narazili na školu Edvarda Beneše ze Soběslavi (0:3), školu Komenského, taktéž ze Soběslavi (2:1), Chýnov (1:3) a Sudoměřice u Bechyně (1:1).  Výsledné 4 body nás posunuly na již zmiňované 4.místo.

    Chlapcům děkuji za výbornou reprezentaci školy, za předvedenou krásnou hru a spoustu gólů. Do příštího roku jim přeji, aby to konečně vyšlo a medailově cinklo.

   • Projekt ,,Trenéři do škol“

   • Od měsíce března probíhá v 1. ročnících projekt  ,,Trenéři do škol". V rámci tohoto projektu navštěvují hodiny tělesné výchovy trenéři různých sportů. Každý měsíc se žáci seznámí s jiným sportem. Žáci si v rámci Tv zkoušejí různé aktivity ze sportů jako je judo, atletika, basketbal, florbal.

   • Setkání dětí školní družiny s městskou policií na dopravním hřišti 29. 4. 2022

   • V pátek 29. 4. se pod vedením str. Martiny Sosnové uskutečnilo setkání dětí školní družiny s městskou policií na dopravním hřišti. V rámci upevňování  znalostí  v oblasti dopravní výchovy si děti pomocí dopravních prostředků (šlapací autíčka a koloběžky) vyzkoušely jízdu po kruhovém objezdu, podle značek, semaforů i podle pokynů strážníka. Součástí našeho malého ,,silničního provozu“ byl i správný a bezpečný pohyb chodců.

    Zapsala: Alena Hrádková

   • Čarodějnické vyučování v 1.ročníku

   • Děti a paní učitelky se dne 29.4.2022 proměnily v čaroděje a čarodějnice. Během dopoledního čarodějného vyučování děti luštily kouzelnické šifry, luštily jména čarodějnic a jejich mazlíčků, doplňovaly slova do textu písně o čarodějnici. Dále skládaly početní puzzle, zpívaly a tančily čarodějné tance a učily se spolupracovat ve skupinách. Celé dopoledne rychle uteklo, již se těšíme na další ročník čarodějnického sletu.

     Zapsaly: P. Vetyšková, V. Bečvářová

   • PROJEKTOVÝ DEN 8. tříd - PRVNÍ POMOC

   • Ve středu 20. dubna 2022 se v naší škole uskutečnil PROJEKTOVÝ DEN S PRVNÍ POMOCÍ zaměřený na přístup k bezvědomému, oživování a zástavu krvácení, dále na statistiku utonulých, prevenci úrazů ve vodě a práci s pomůckami  pro  záchranu tonoucích.

    Žáci 8. ročníků si pod vedením lektorek Vodní záchranné služby RESCUE České Budějovice vyzkoušeli KPR v praktických ukázkách, ošetřovali namaskovanou krvácející ránu a po celou dobu nácviku probíhalo simulované volání ZS.

    Zapsala: Alena Hrádková

   • Projekt: Den Země – Slaná voda

   • V pátek 22.4.2022, kdy má naše planeta Země svátek, jsme jej učitelé a žáci 4. a 5. ročníků oslavili projektovým dnem s názvem Den Země – Slaná voda.

    Učitelé 4. a 5. tříd připravili pro žáky těchto ročníků v pěti učebnách tvořivé dílny, jejichž náplň byla spjatá se zadaným tématem.

    Třídy jako celek se během dopoledne vystřídaly na všech pěti badatelských základnách, kde se z žáků stali, aspoň na chvilku, kartografové, oceánologové, hledači pokladů, ekologové, malíři tajemné techniky, IT experti, pozorovatelé, výzkumníci a objevitelé. Uplatňovali zde ve skupinách nejen své znalosti a schopnosti, ale získávali nové dovednosti, vědomosti z těchto oblastí, ale i poznatky, že každý sebemenší skutek obyvatel planety Země, který vykonají pro její dobro, se počítá.

    Tvůrčí dopoledne bylo zakončeno ekologickou misí, které se zúčastnili všichni přítomní žáci 4. a 5. tříd. V rámci této mise žáci vytvořili v 2. patře na chodbě naší školy společné dílo – ekosystém moře, do kterého vložili své ručně namalované živočichy, lidské výtvory i samotného člověka, který drží nad tímto společenstvím své ochranné ruce.

    Žáci byli po celou dobu projektu tvůrčí, nápadití, zapálení pro věc, nadšení, spokojení a skvěle si dopoledne užili. Odnesli si z něj kromě jiného i vědomost, že i na nich záleží, v jakém světě chtějí žít.

    Za 4. a 5. ročníky Mgr. Ludmila Škopková

   • Velikonoce ve školní družině – 13. 4. 2022

   • Všechna oddělení se na velikonoční svátky začala připravovat již týden předem. Děti vyráběly přání, zajíčky, slepičky, barvily vajíčka. Vyvrcholení se uskutečnilo den před začátkem velikonočních prázdnin společnými soutěžemi na hřišti za školou. Malovaná vajíčka v pestrobarevných košilkách se stala důležitou součástí dovednostních soutěží: posílání vajec po hrábích, překážková dráha a veselé luštění.

   • Čtvrťáci ve sběrném dvoře

   • V úterý 19. dubna navštívili žáci 4. ročníků sběrný dvůr ve Veselí nad Lužnicí. Vedoucí pan Jiří Kubeš provedl děti sběrným dvorem, ukázal jim, kde se shromažďuje tříděný odpad, vysvětlil, jak je důležité odpad v domácnostech třídit. Uvedl také, jak se s odpadem ze sběrného dvora nakládá, kam se odváží k dalšímu zpracování. Pro děti byla velmi atraktivní ukázka techniky, se kterými zaměstnanci sběrného dvora pracují. Holky i kluci mohli nasednout do čistícího vozu, do malých posypových vozíků i zcela nového traktůrku. Hodina a půl strávená ve sběrném dvoře jistě nebyla zbytečným časem. Tématem třídění odpadu a jeho důležitostí se budou žáci zabývat ještě ve škole při vyučování.

   • Matematický klokan 2022

   • 18. března 2022 se na naší škole konala mezinárodní soutěž Matematický klokan. Žáci soutěžili ve 4 kategoriích.  Blahopřejeme vítězům jednotlivých kategorií a děkujeme všem zúčastněným žákům za jejich snahu podat co nejlepší výsledek.

    Snímky výherců najdete v sekci fotoalbum.

   • Šachový turnaj

   • Dne 15.3. 2022 se v Základní škole Blatské sídliště konal školní šachový turnaj. Turnaje se účastnilo 34 dětí z obou veselských základních škol. Děti byly rozděleny do dvou kategorií – mladší a starší žáci. Starší žáci hráli 5 kol a mladší 7 kol. Turnaj zahájil ředitel školy Mgr. Lubomír Pospíchal a bezproblémově ho vedl šachový rozhodčí RNDr. Ladislav Sýkora.
    Po těžkých bojích, výhrách, prohrách i mnoha zvratech na šachovnicích se na stupně vítězů v kategorii starší žáci probojovali: Lukáš Pícha, Matyáš Pecl a Filip Bečvář. V kategorii mladší žáci na stupně vítězů vystoupili: Nikola Kukačková, Jan Malecha a Nikolas Havlena. Vítězům, ale i všem zúčastněným blahopřejeme!

   • Lyžařský kurz - 2. stupeň

   • V týdnu 28.2. -4.3. se 45 žáků sedmých tříd zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu na Šumavě. Ubytováni jsme byli v krásném Penzionu Kovářov s dobrou kuchyní. Na sjezdovku se každý den dojíždělo autobusem. První den jsme se rozjezdili ve Frymburku, kde proběhlo rozřazení do 4 družstev. Od druhého dne jsme již lyžovali ve Skiareálu Lipno, kde každá skupina se svým vyučujícím absolvovala dopolední i odpolední výcvik. Několik žáků se během kurzu naučilo jezdit i na snowboardu. Zdatnější jedinci už jen zdokonalovali svoji techniku jízdy jak na snowboardu, tak na lyžích. Ty se nakonec naučili ovládat všichni, i ti, kteří přijeli tzv. „lyžemi nepolíbeni“.

    Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, a tak jsme se během výcviku stihli i opálit. Středeční volné odpoledne patřilo procházce kolem přehrady, při které jsme viděli sochu Lipenské víly, která vystupuje z vody.

    Každý podvečer jsme se vzdělávali při přednáškách, které byly zaměřeny na pobyt na horách a po nich následovaly hry.

    Celý kurz proběhl v přátelské atmosféře a domů se všichni vraceli obohaceni o řadu společných zážitků. Věříme, že pobyt přispěl k utužení přátelství ve třídách, ale i k navázání nových napříč všemi sedmými ročníky.

    Foto dokumentaci z LVK najdete na stránkách školy v sekci fotoalbum a nebo v odkazu níže.

     

    https://jhanzal.rajce.idnes.cz/LVK_2022/

   • ŠD - KULIČKIÁDA – 11. 3. 2022

   • Netradiční cvrnkání kuliček v tělocvičně školy se uskutečnilo v pátek 11. 3. 2022. Umělé důlky z misek krásně zapadly do pouzder kůlů a mohlo se hrát. 53 dětí vytvořilo 5 skupin. Rozhodovaly 4 vychovatelky a 3 pomocnice z řad starších žáků.

    Podle jednoduchých pravidel a přesného cvrnkání se rozběhla celodružinová akce. Tělocvičnou se rozléhal zvuk kuliček a také povzbudivé a radostné výkřiky dětí, když se povedl správný cvrnk. Některým soutěžícím se z počátku nedařilo správně zaměřit nebo vyvinuly velkou sílu a kuličky se důlku zdárně vyhnuly. Ti, kteří v družině procvičovali správné „cvrnky“ a byli šikovní, získávali více kuliček. Vítězové z každé skupiny postoupili do finále.

    I to bylo napínavé a došlo i na rozstřel, než se rozhodlo o umístění na prvních třech místech.

    Hlavní cíl této akce, získat nové zážitky ze společné hry se podařil naplnit. Radost těm nejlepším udělaly drobné dárky s diplomy.

   • ŠD - Zimní biatlon trojic bez sněhu – 4. 3. 2022

   • Zima je pro činnost ve školní družině obdobím zimních radovánek a sportovních aktivit. Koulování, stavění sněhuláků a také nácvik běhu na lyžích. Tento rok málo sněžilo. Naplánovaný biatlon se mohl uskutečnit jen s boby, které trojice dětí přenášela s náboji jako skuteční biatlonisté malorážku. Obhlídka celé tratě dva dny předem s vysvětlením všech činností bylo důležitou součástí soutěže. Celý závod začal hromadným startem pěti družstev. Soutěž obsahovala hod hakysákem do kbelíku, trestná kola po nezdařeném hodu, překonávání překážek, slalom, výběhy, seběhy. Souhra všech tří členů družstva byla základem dobrého umístění. Všichni závodili v duchu fair play. Celé klání zakončilo předání drobných cen a diplomů nejlepším.

   • Lyžařský výcvikový kurz 1. stupně 14. – 18. února 2022

   •             V letošním školním roce nám štěstí přálo a mohli jsme navzdory covidovým opatřením uskutečnit lyžařský výcvikový kurz pro žáky 5. tříd. K ubytování jsme opět využili penzion v Kovářově, odkud jsme dojížděli do lyžařského areálu ve Frymburku. Tento areál je vhodný pro výuku začátečníků, kterých bylo v letošních „pětkách“ většina. Ale i těch pár zdatných lyžařů si přišlo na své. Sněhové podmínky byly dobré, na svahu byl přírodní i umělý sníh. V odpočinkovém půldni žáci navštívili „Svět pod hladinou“ – akvária, která jsou umístěna v přízemí Wellness Hotelu Frymburk. Poslední den se pak konal závod ve slalomu. Všichni lyžaři si tento den pořádné užili. Na památku pak obdrželi diplomy a vítězové, kteří byli z 5.B, i zasloužené medaile.

    K pohodě a bezproblémovému průběhu kurzu přispěli i učitelé Ivana Marušková, Jiří Hanzal a zdravotnice Alena Hrádková. Jim i řidiči Karlu Menhartovi ml. patří můj dík.

                                               Mgr. Dagmar Sváčková, vedoucí kurzu

                                                       Ve Veselí nad Lužnicí 23. 2. 2022

   • Masopust ve školní družině

   •  

    Pátek 11. února se nesl ve znamení masopustního veselí. Děti se ve všech odděleních školní družiny připravovaly na další společnou akci. V odpoledních hodinách se tělocvična hemžila všemi maskami od pohádkových bytostí, přes různá zvířátka až po moderní filmové hrdiny. Tak, jak se pro masopustní tradice sluší. Karneval začal drobnými soutěžemi, které prověřily dovednosti účastníků. Největší radost a veselí však sklidil závěrečný rej a taneční zábava s balonky.

   • Samotář

   • V pátek odpoledne 28. 1. 2022 se ve školní družině konal turnaj ve stolní hře SAMOTÁŘ. Díky nepříznivé pandemické situaci se neuskutečnilo závěrečné finále, a tak si děti zahrály samostatně ve svých odděleních. Protože bylo dost času a méně dětí, mohlo se hrát na tři kola. Z každého oddělení se pak vyhodnotili tři nejlepší chlapci a tři nejlepší dívky. Malou odměnu si tímto zasloužili všichni hráči, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

    Tak zase za rok a snad už za lepších podmínek! 

   • ŠKOLNÍ DRUŽINA ,, DO - RE - MI ¨

   • V pátek 14.1.2022 se ve školní družině uskutečnilo hudebně zábavné soutěžení  DO – RE – MI . V úvodní části předvedli své pěvecké i hudební dovednosti zástupci jednotlivých oddělení. Děti poslouchaly a určovaly písničky z pohádek, k obrázkům přiřazovaly názvy písniček. Dále probíhal program v duchu zábavném a rytmickém - společně jsme si zahráli hry – MAMBO DŽAMBO, RAMSESE a vytvořili jsme kapelu hrající na drumbeny, klapadla, chřestidla, ozvučná dřívka a tamburíny.

   • Vánoční besídky ve školní družině 15. – 16. 12. 2021

   • Vzhledem k přetrvávajícího protiepidemického opatření proběhly v tomto roce vánoční besídky odděleně v jednotlivých odděleních.

     

    3. oddělení – p. Čížková – 16. 12. 2021

    Příprava na vánoční besídku začala již v listopadu výrobou vánočních krabiček pro uložení dopisu pro Ježíška. Každý si své přání napsal nebo nakreslil a vložil do připravené krabičky, kterou vyzdobil svou jmenovkou. Vlastní besídka začala soutěžením vánočních her a poslechem vánočních koled. Rozdávání dárků od Ježíška bylo to nejhezčí z celé besídky. Pouštění skořápek, rozkrajování jablka, četba o Ježíškovi se stalo součástí celého vánočního odpoledne.

     

    4. oddělení – p. Kozlová – 15. 12. 2021

    Děti si nejprve rozbalily dárky při poslechu vánočních koled z YouTube. Pak jsme si povídali o Štědrém dnu, kdo jak ho slaví a jaké tradice a zvyky se dříve nebo ještě dnes udržují (zdobení stromečku, rybí šupina, krájení jablka, lití olova, házení střevícem, pouštění lodiček ze skořápek ořechů atd.). Během vyprávění si děti ukazovaly fotky vánočních stromečků z loňska a některé se už pochlubily i fotkou letošního. Nakonec si děti vyzkoušely nové hry, které dostaly od Ježíška.

     

    1. oddělení – p. Hrádková – 16. 12. 2021

    Vánoční besídku jsme zahájili zpěvem písně Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé. Následovalo vyprávění a ukázka některých vánočních zvyků a tradic – pouštění lodiček ze skořápek ořechů, házení střevícem a třesení bezem. Rozbalování dárečků bylo doprovázeno poslechem vánočních koled a ochutnávkou vánočního cukroví. V závěru besídky jsme si vyzkoušeli pletení vánočky a rozkrajování jablíček.

     

    2. oddělení – p. Hiršová – 16. 12. 2021

     

    Zase po roce, přivítali jsme v družině Vánoce.

    Cukroví jsme mlsali, na koledy trsali.

    Házeli jsme střevíčky, pouštěli si lodičky,

    krájeli si jablíčka, kde byla ukrytá hvězdička.  

    Přišel i Ježíšek, měl teplý kožíšek.

    Dárky nám nadělil, nikoho nešidil.

    Příští rok se všichni těší zas, na ten krásný vánoční čas.

     

   • ŠD – První sníh a drakiáda – 30. 11. 2021

   • Poslední listopadový den se 3. oddělení vydalo na poslední pouštění draků. Zase začalo příjemně foukat. Výjimečnost této činnosti spočívala v tom, že již nasněžilo. A tak se naskytl krásný obraz – část dětí stavěla sněhuláky a část pouštěla draky. Krásně se spojily podzimní a zimní činnosti. Děti si tyto činnosti náležitě užily.

   • ŠD - Letecký den – 19 11. 2021

   • V pátek 19. listopadu se v tělocvičně školy uskutečnil letecký den všech účastníků školní družiny. Během uplynulých čtrnácti dnů si soutěžící složili vlastní papírové letadélko. Všichni používali stejný papír a postup sestavení, ale výzdobu si musel již udělat každý sám. S letadélkem pak absolvovali čtyři stanoviště – hod na terč, průlet kruhem, co nejdelší dolet a dolet na určené místo. Záleželo na každém hodu.  Za zvládnutý prvek obdrželi piloti body, které určili toho nejlepšího. Doplňkovou soutěží se stal hromadný let všech letadel naráz. Tři pokusy určily devět nejlepších. Jejich nejdelší hod určil tři na stupně vítězů. Všichni účastníci si toto soutěžní odpoledne náležitě užili a v praxi si ověřili, zda správně složili svůj letecký nástroj.

   • Svatomartinská slavnost 12.11.2021

   • Tento pátek jsme v družině oslavili svátek svatého Martina. Děti se seznámily s tradicemi a historií. Starší děti si v malých skupinách přečetly krátký příběh o Martinovi a dle příběhu si vypracovaly křížovku. Mladší děti si dle indicií vybarvily mozaikový obrázek, ve kterém si procvičily český jazyk a matematiku. Ve svatomartinské dílně si děti pomocí zmizíku dekorovaly zimními motivy hlavu koně natřenou inkoustem.Ve druhém oddělení jsme si připomněli písně: Já mám koně a Okolo Třeboně s doprovodem harmoniky paní vychovatelky Hrádkové. Završením slavnosti byla svatomartinská jízda na židlích v doprovodu hudby Galop Comedians.

   • Hvězdárna a planetárium České Budějovice

   • Dne 1.11.2021 se žáci pátých ročníků vydali na exkurzi do Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích.   

    V kinosále žáci zhlédli projekci pořadu Naše sluneční soustava, která byla komentována paní lektorkou. Žáci se dozvěděli řadu zajímavostí nejen o Slunci, Měsíci a jednotlivých planetách, ale i o dalších tělesech sluneční soustavy. Tato projekce byla krásným vizuálním i poslechovým zážitkem. Žáci měli také možnost se paní lektorky zeptat na informace, které je zajímaly, ale v pořadu nezazněly.

    Největším zážitkem však pro všechny žáky byla bezesporu návštěva sálu planetária se simulací noční oblohy. Zde se žáci aktivně zapojili do vyhledávání nápadných objektů nočního nebe.

    Informace získané během exkurze obohatily znalosti, které žáci získávají v přírodovědě při právě probíraném tématu Vesmír.

   • Halloweenská šifrovačka 22.10.2021

   • Páteční odpoledne v družině patřilo všem strašidlům, bubákům a čarodějnicím z Veselí nad Lužnicí a blízkého okolí. Všechna tahle cháska se sešla v tělocvičně, kde na ně čekal nelehký úkol v podobě šifer.

    Rozděleni do skupin věkově rozličných se vydali luštit šifry a s pomocí starých čarodějnic došli k poznání, že v tajence je ukryt název starého keltského svátku SAMHAIM. Tajemný hlas z telefonu seznámil s tradicí a historií svátku.

    Odměnou za vyluštění šifer byl všem bytostem sladký tlamolep a radost z poznaného a prožitého.

    Zapsala: čarodějnice 1.tř. G. Hiršová

   • Učebna přírodních věd

   • Na naší škole funguje již třetím rokem nová učebna přírodních věd, která je plně vybavena novými moderními technologiemi a slouží zejména pro výuku fyziky, chemie a přírodopisu. V rámci udržitelnosti tohoto projektu pořádáme pro žáky ZŠ ČSA Veselí nad Lužnicí a všechny veselské mateřské školy ukázkové projektové hodiny. V jejich průběhu používají žáci senzory sytému Pasco, pracují s tablety ale i s jednoduchými pomůckami, které zábavnou formou demonstrují fyzikální jevy. Věříme, že používané technologie ve výuce na naší škole přinášejí inspiraci a skutečnou motivaci všem zúčastněným žákům i pedagogům.                                  

    A. Divišová

   • ŠD – ZÁSADY  SPRÁVNÉ   VÝŽIVY   - JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ  15.10.2021

   • V pátek 15.10. 2021 se ve školní družině uskutečnila akce ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY

    – JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ  pro všechna oddělení školní družiny.                                             V úvodu jsme postupně pomocí pracovních listů probrali tři témata:

    Odkud potraviny pocházejí, Co potřebujeme jíst a pít, abychom byli zdraví a Jak s potravinami bezpečně zacházet.                                                                                                Druhá část byla soutěžní a zábavná – poznávání zeleniny a ovoce hmatem, doplňování potravinové pyramidy, bludiště – putování jídla tělem.  Největší úspěch měla soutěž družstev v prostírání a přípravě slavnostně prostřeného stolu.

          

   • Exkurze žáků 9. tříd na Úřad práce v Táboře

   • Ve dnech 8. a 15. října 2021 navštívili žáci devátých ročníků v rámci volby povolání Úřad práce v Táboře. Cílem této exkurze byla snaha žákům pomoci při rozhodování při výběru jejich budoucí SŠ. V první části besedy se formou prezentace nejprve seznámili s jednotlivými typy středních škol, dozvěděli se, jak postupovat při výběru střední školy a byly jim nabídnuty možnosti uplatnění absolventů na trhu práce.

    Druhá část byla zaměřena více prakticky. Žáci samostatně elektronicky zpracovávali profesní test, který zjišťoval jejich zaměření a v jeho závěru nabídl profese, které se u jednotlivých žáků jevily jako nejvhodnější.

    Na veškeré dotazy směřované od žáků se snažila po celou dobu besedy  ochotně odpovídat pracovnice ÚP Bc. Pavlína Zykánová

   • Cvičení v přírodě žáků 1.ročníku – výlov Horusického rybníka

   • Dne 20.10.2021 vyrazili žáci 1.A, B na cvičení v přírodě spojené s výlovem Horusického rybníka. Pěší chůzí došly obě třídy na hráz rybníka, kde si prohlédly práci rybářů při výlovu. Žáci si vyslechli poutavé vyprávění rybáře o životě ryb v rybníce. Také si prohlédli a osahali lovené ryby. Cestou zpět si žáci zahráli několik her, které s krásným počasím přispěly k dobré náladě.

   • Myslivost - projektový den Šablony III

   • Dne 29.září měli možnost žáci 7.B zažít projektový den na téma myslivost, který byl realizován v rámci projektu Šablony ve škole III. Do školy za nimi přijely dvě zástupkyně I. mysliveckého spolku žen DIANA, které jim přivezly celou řadu ukázek rostlin a zvířat z lesa. Počasí nám přálo, a tak se žáci mohli ve venkovní učebně seznámit se zajímavými informacemi o lese, které byly doplněny řadou ukázek, včetně hudební v podobě hry na lesní roh. Moc děkujeme Věře Burianové a Ing. Petře Sedláčkové-Hanzlíkové za krásný a pečlivě připravený program na dopoledne, které si všichni zúčastnění užili.

   • IROP - vzdělávací aktivity pro ZŠ ČSA

   • Realizací projektu IROP získala naše škola novou učebnu přírodních věd. Došlo tak k vytvoření moderní, novými technologiemi plně vybavené učebny, která slouží zejména pro výuku fyziky, chemie a přírodopisu. V rámci udržitelnosti tohoto projektu pořádáme pro žáky ZŠ ČSA Veselí nad Lužnicí a všechny veselské mateřské školy ukázkové projektové hodiny. V jejich průběhu používají žáci senzory sytému Pasco, pracují s tablety ale i s jednoduchými pomůckami, které zábavnou formou demonstrují fyzikální jevy. Věříme, že používané technologie ve výuce na naší škole přinášejí inspiraci a skutečnou motivaci všem zúčastněným žákům i pedagogům.

   • ŠD - Setkání s vedoucím šachového kroužku

   • Ve čtvrtek 30. září 2021 proběhlo ve školní družině setkání s vedoucím šachového kroužku panem Ladislavem Sýkorou. Na šachovnicích, které s sebou přinesl, vysvětlil dětem pravidla hry. Děti si hru vyzkoušeli a některé zaujala natolik, že se přihlásili do šachového kroužku.

   • Atletická olympiáda II. stupně

   • Dne 27. září 2021 proběhla na Základní škole Blatské sídliště atletická olympiáda, ve které mohli žáci soutěžit jako celá třída o pohár „Atletická třída “. Do soutěže o pohár „Atletická třída“ se přihlásily všechny třídy II. stupně. Jednotlivci se mohli zúčastnit čtyřboje a zároveň žáci ještě soutěžili v jednotlivých disciplínách v rámci jednotlivých ročníků. Každý žák měl na výběr ze čtyř atletických disciplín (vytrvalostní běh, běh na 60 m, skok do dálky, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí). Do soutěže se počítal zisk bodů ze dvou nejlepších disciplín a body upravené koeficientem z dalších disciplín od každého žáka ze třídy. K součtu bodů od jednotlivců se připočetly body získané ve štafetách. Následně se součet bodů dělil počtem zúčastněných žáků ze třídy a tento výsledek se následně ještě přepočítal pomocí koeficientů na celkový počet dětí ve třídách.

    Soutěž byla zpracována pomocí výpočetní techniky přímo na atletickém stadionu. Vyhodnocení umožňuje program, který jednotlivé výkony podle věku závodníka přepočítává na body.

    Výsledková listina tříd:

    1. místo - třída  9.B …  332 bodů

    2. místo - třída  9.A …  253 bodů

    3. místo - třída  8.C …  245 bodů

   • ŠD – Ahoj kamaráde – 17. 9. 2021

   • Páteční odpoledne ve ŠD patřilo prvňáčkům. Školní tělocvična nám dobře posloužila pro seznamovací a zábavné odpoledne. Pro začátek si děti zahrály hru „Na mrkanou“, při které byl důležitý oční kontakt a děti při hře poznaly jména svých vrstevníků. Při hře „Na kočku a myš“ byla důležitá pozornost, rychlost a fyzický kontakt v podobě pohlazení. Nesměla chybět ani „mašinka“ tvořená z dětí a „tunely“ tvořené z dvojic. Děti se seznámily s látkovým padákem. Padák nám dobře posloužil při hře „Podbíhaná“ „Dokola“ a „Kdo se schoval“. Na závěr proběhl závod družstev děvčat a kluků, který si děti naplno užily a jeho výsledek dopadl remízou. Děti opouštěly tělocvičnu spokojené, usměvavé a s otázkou: „Kdy sem zase půjdeme?“

   • Exkurze 4. ročníku, ZOO Ohrada

   • Ve středu 15.9. 2021 vyrazili žáci 4. ročníků do ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Prohlédli si zde zvířata, především pak tak, která žijí v našich lesích. Během pobytu v ZOO se zúčastnili i výukového programu „Šelmy našich lesů“. Žáci se dozvěděli, jak poznat šelmu podle stop, čím se takový živočich živí, jaký je jeho život. Program zahrnoval jak prezentaci s obrázky, tak i modely zvířat. Žáci si osvojili poznatky o zvířatech českých lesů a také si připomněli pravidla chování v ZOO.

   • Exkurze 5. ročníku do Prahy

   • Dne 14. 9. se uskutečnila oblíbená exkurze v Praze. Exkurze byla určena pátým ročníkům, protože měla za cíl prohloubil znalosti vlastivědy o hlavním městě ČR. Do Prahy jsme jeli autobusem, který nás vysadil před Strahovských stadionem, odkud jsme se snadno dostali na Petřín. Po prohlídce Růžové zahrady následoval výstup na Petřínskou rozhlednu s 299 schody, odkud byl nádherný výhled na Prahu. Navštívili jsme Zrcadlové bludiště na Petříně. Dalším cílem byl Pražský hrad, kde jsme se přes kontrolu dostali na nádvoří a pak dokonce i do chrámu sv. Víta, kde jsme mohli obdivovat jeho architekturu a naučit se, jak se v těchto památkách mají lidé chovat. Shlédli jsme výměnu stráží před Pražským hradem. Potom jsme se přesunuli přes Karlův most na Staroměstské náměstí, prohlédli si orloj, pomník Mistra Jana Husa a Staroměstskou radnici. Závěrečnou zastávkou bylo Václavské náměstí s výkladem o soše sv. Václava a ostatních svatých kolem něj. Ukázali jsme si i budovu Národního muzea. Exkurze se podařila.

   • ŠD – Vzpomínka na léto – 10. 9. 2021

   • Společná celodružinová akce „Vzpomínka na léto“ se v pátek 10. září stala opravdu vzpomínkou. Krásné slunečné počasí, na obloze ani mráček. Kolem 65 dětí se sešlo společně s vychovatelkami na hřišti za školou, kde se všichni rozdělili na šest družstev. To bylo složeno od nejmladších prvňáků po nejstarší páťáky, kteří se stali vedoucími a svými radami povzbuzovali ostatní členy svých týmů. Zábavné štafetové soutěže proběhly s vodou. Naplňování nádoby malou odměrkou, lovení kuliček a knoflíků, přenášení nádoby plné vody na talíři vyvolávaly pocity radosti. Vyvrcholením celé akce se stalo stříkání vodou z lahví a shazování míčků a také přenášení mokré houby nad hlavami soutěžících. Nejedno tričko nezůstalo suché. Radost, smích, a povzbuzování. Tak proběhlo celé páteční odpoledne.

   • Zahájení školní roku 2021/2022 v 1. třídách

   • 1. září přivítaly prvňáčky paní učitelky s ředitelem, zástupkyní ředitele a starostou města. Ředitel školy Lubomír Pospíchal se pozdravil s žáky a jejich rodiči. Starosta města Víta Rada žákům předal dárek v podobě lahviček na pití s jedinečným motivem a popřál všem úspěšné vkročení do školního života.