Mezipředmětové vztahy ve výuce žáků 1. A (10.1. +13.1.2025)
Mezipředmětové vztahy – spolupráce prvouky a výtvarných dovedností. Vhodnou skladbou již známých přírodnin si žáci vytvořili ledové ozdoby. Desátého ledna si každý žák vyhledal a nasbíral vhodné rostliny. Ty pak poskládal do připravené nádobky a zalil vodou. Mrazivé počasí dokončilo celou práci a vznikly tak ledové ozdoby. Výsledek stál za to. Výrobky zdobí školní dvůr.
Vyučující 1.A – Mgr. Vetyšková Pavla
Vánoční koncert základní umělecké školy – 19. 12. 2024
Ve čtvrtek 19. prosince naši školu navštívili žáci ZUŠ Veselí nad Lužnicí. Se svým panem učitelem Miroslavem Blahovcem si pro děti z prvních a druhých tříd připravili zajímavý program. Na flétny jim zahráli písně z pohádek a vánoční koledy, zazpívali si s nimi, ukázali jim a předvedli různé dechové nástroje. Celé vystoupení bylo proloženo poutavým vyprávěním o Vánocích. Koncert se všem našim malým žáčkům velmi líbil a zpříjemnil jim předvánoční čas.
Zapsala: Mgr. Marie Vávrů
Spolupráce se ZŠ Ševětín
V rámci spolupráce se Základní školou a Mateřskou školou Ševětín jsme uspořádali vernisáž výtvarných děl žáků obou škol. Při vernisáži proběhla kulturně hudební program pro veřejnost a rodiče žáků. Koordinátorem akce na naší školu byl pan učitel Petr Mikuláš.
Zpívání u stromečku 2024
Předposlední vyučovací den 19. 12. 2024 proběhlo tradiční "Zpívání u stromečku", program připravily paní učitelka Miloslava Žáková a Věra Bečvářová se svými hudebními kroužky, které vedou jako mimoškolní činnost při škole.
VÁNOČNÍ BESÍDKY VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ – 19.12. 2024
Zvyky a tradice českých Vánoc si účastníci připomněli v týdnu těsně před vánočními prázdninami. Příprava ale probíhala již od začátku prosince. Výroba lodiček ze skořápek, výroba vánoční krabičky, vánočního přání, výzdoba kluboven a to nejdůležitější – psaní svých přání Ježíškovi. Vánoční program ve všech odděleních byl pestrý a skládal se z četby nebo rozhovoru o vánočních symbolech a zvycích, o Ježíškovi, hraní vánoční pantomimy, luštění vánočního kvízu, zpěvu vánočních písniček, pouštění lodiček, rozkrajování jablíček, rozbalování dárků, ochutnávání vánočního cukroví. Společný dárek od Ježíška obdrželo každé oddělení. Na vánoční prázdniny se všichni rozcházeli plni očekávání z nadcházejícího Štědrého dne.
Zapsala: Hiršová Gabriela
ŠD – LETECKÝ DEN – 6. 12. 2024
Skládání papíru je dovednost, kterou by měli zvládnout žáci prvního stupně. Celodružinová akce v soutěži o nejlepší papírové letadlo toto tvrzení potvrdilo. Nezáleželo ale jen na přesnosti skladů, ale i na šikovnosti pilotů. Soutěžící se svými vlastnoručně vyrobenými letadly absolvovali celkem čtyři dovednosti: průlet kruhem, hod do terče, hod do dálky a let na přesnost přistání. Snaha všech byla jedinečná. Pouze jeden závodník z celkového počtu šedesáti účastníků dosáhl nejvyššího počtu bodů. Dalších šest se utkalo o stupně vítězů, a to v hodu do kruhu a do dálky. Za svou snahu si finalisté odnesli drobnou odměnu.
Garant akce: Čížková Dana
Mikuláš ve škole – 5.12.2024
Anděl seděl na obláčku, čáry máry, čaroval, vyčaroval Mikuláše, moc se z toho radoval. Pozor na to milé děti, čarování není žert, něco se mu nepovedlo, a tak přibyl čert. Podobné říkanky, básničky a písničky předváděly děti prvních až třetích tříd Mikuláši, čertovi a andělovi. Mikulášská obchůzka nadělovala nejen radost, ale i vychovávala svými radami k dosažení lepších výsledků. Žáci prvních tříd po mikulášské nadílce pokračovali v kooperativní čertovské výuce. Skupiny „čertíků i andělů“ vyhledávaly, a skládaly, zapisovaly v čertovských pracovních listech, četly pekelná slova z interaktivní tabule. Celý den si žáci užili v radosti a pohodě se sladkou odměnou od anděla.
Zapsala Čížková Dana
Dostali jsme se do celostátního kola Jazykového WocaBee šampionátu!
Skupina žáků 5.tříd se zapojila do šestého ročníku inovativní soutěže pro školy s názvem Jazykový WocaBee šampionát.
Soutěž probíhala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a soutěží se online v aplikaci na učení slovíček – WocaBee. Žáci se z 2873 tříd z celé České republiky dostali až do celostátního kola, kde se umístili na vynikajícím 26. místě! Žáci se v aplikaci učí novou slovní zásobu včetně výslovnosti moderním a velmi efektivním způsobem.
V soutěži se hodnotí píle žáků při učení cizích jazyků, měřená počtem bodů získaných za procvičování slovíček.
Čím více žáci procvičují, tím více bodů (za správné odpovědi) získají a více se také naučí.
Nejdůležitější výhrou je však zlepšení jazykových znalostí našich žáků a jejich motivace k učení jazyků, které jsou v dnešní době mimořádně důležité.
Jsme velmi rádi, že na naší škole dáváme prostor moderním technologiím a učíme cizí jazyky inovativním způsobem, který žáky baví a přináší jim skutečné výsledky!Zapsala: Tereza Qasim Zemanová
Naše škola se zapojila do celostátní soutěže Bobřík informatiky
Žáci naší školy se letos zapojili do celostátní soutěže Bobřík informatiky, která je zaměřena na rozvoj informatického myšlení a digitálních dovedností. Soutěž probíhala online a soutěžící byli rozděleni do kategorií podle ročníků.
V rámci soutěže plnili žáci 12 úkolů, které prověřovaly jejich schopnosti v různých oblastech informatiky. Úkoly zahrnovaly informatické myšlení, algoritmizaci, práci s daty a informačními systémy, porozumění informacím, modelování a také otázky zaměřené na digitální technologie a jejich společenské aspekty.
Účast v soutěži byla pro žáky nejen výzvou, ale také skvělou příležitostí rozvíjet logické myšlení a dovednosti potřebné pro moderní svět technologií. Naše škola se do této soutěže zapojuje pravidelně.
Mezi nejlepší řešitele patřili Vilém Wehrberger, Daniela Tůmová, Nela Špuláková, Vít Procházka a Anežka Nováková.
Mgr. Ivana Marušková
ŠD – Vystoupení dětí z dramatického kroužku s preventivním programem na téma „Kyberšikana“ z grantu O2 Chytrá škola 26.11.2024
Od března loňského školního roku se děti z dramatického kroužku připravovaly na toto vystoupení. Příprava probíhala ve čtyřech fázích. V první fázi děti diskutovaly o tématu, popisovaly vlastní zkušenosti a vymýšlely možné situace související s tématem. Ve druhé fázi se děti seznámily se scénářem, který jim umožňoval ve scénkách improvizovat a využívat vlastní zkušenosti. Ve třetí fázi si děti rozdělily role a poslední, čtvrtá fáze, už byl samotný nácvik jednotlivých scének. Samotné nacvičování bylo pro některé děti emotivní. Ne všichni zcela dobře snášely být v záporné roli. Děti si vzájemně vyšly vstříc a role si rozdělily, tak, aby se každý herec cítil dobře.
26.11.2024 dopoledne děti vystoupily se scénkami pro 3. a 4. ročníky. Diváci po skončení jednotlivých scének mluvili o vlastních zkušenostech a také vymýšleli pro jednotlivé situace možná řešení. Na konci vystoupení herci dali dětem pár jednoduchých rad do života:
„Chovej se k ostatním lidem tak, jak chceš, aby se ostatní lidé chovali k tobě.“
„Než někomu něco uděláš, přemýšlej, zda by se to líbilo Tobě.“
„Když uděláš chybu, pouč se z ní a neboj se o chybách mluvit a varovat před nimi ostatní.“
„Naslouchej ostatním a povídej si s nimi.“
„Neboj se mluvit s ostatními o problémech a svěř se jim.“
„Neboj se postavit za kamaráda, spolužáka, zastat se ho a pomoc mu řešit situaci.“
V ten samý den odpoledne děti z dramatického kroužku vystoupily i pro své rodiče. Rodiče díky scénkám nahlédly do kybersvěta svých dětí a pro některé bylo zajímavé zjištění, že i v tomto světě číhají na jejich děti nemilé nástrahy.
Garant akce: Bc. Gabriela Hiršová
Návštěva Národního divadla - 25.11.2024, 2.12.2024
V rámci výuky českého jazyka a dějepisu navštívili žáci osmých ročníků doprovodný program Národního divadla Praha. Jednalo se o interaktivní dílny s názvem „Na zdar Národního!“ Program je určen pro starší žáky a žákyně. Dílna se odehrává v hledištní části historické budovy. Tématem je naplánování repertoáru na sezonu 1883/84.
Hned v úvodu se třídy rozdělily do pěti skupin a každá z nich se v různých aktivitách seznámila nejen se „svou“ uměleckou osobností, ale také s dalšími čtyřmi, které byly úzce spjaty s chodem Národního divadla. Cílem bylo osvojení si znalostí, schopnosti komunikace a umění uzavírat kompromisy.
Děti se volně pohybovaly v prostorách divadla, navštívily hlediště, viděly připravenou scénu na večerní představení.
Koordinátorka akce: Mgr. Štěpánka Štorková
Nadaní žáci strávili inspirativní den s rodilými mluvčími
Ve čtvrtek 21. listopadu se našich 6 vybraných žáků zúčastnilo výjimečné akce, pořádané ZVAS Tábor, zaměřené na podporu nadaných žáků v anglickém jazyce. Celý den měli jedinečnou možnost strávit ve společnosti rodilého mluvčího Jonathana Bakera a jeho manželky Martiny Baker, kteří žáky uchvátili nejen svými jazykovými schopnostmi, ale i přátelským přístupem.
Program dne byl zcela veden v angličtině, což žákům poskytlo možnost plně se ponořit do cizojazyčného prostředí. Jonathan a Martina připravili pestrý program, který zahrnoval poslech anglické hudby, interaktivní konverzace, zábavný kvíz a dokonce i malé jazykové výzvy. Studenti tak měli příležitost nejen zdokonalit své komunikační dovednosti, ale také si ověřit své znalosti formou her a soutěží.
Celá akce byla pro studenty obrovskou motivací a inspirací k dalšímu zlepšování svých dovedností v angličtině. Mnozí odcházeli s úsměvem na tváři a přáním, aby se podobné akce opakovaly častěji.
Děkujeme Jonathanovi a Martině Baker za jejich čas, energii a přátelský přístup, díky kterému se tento den stal nezapomenutelným pro všechny zúčastněné.
Zapsala: Tereza Qasim Zemanová
VYSTOUPENÍ MAŽORETEK
V sobotu 30.listopadu 2024 vystoupily obě skupiny MAŽORETEK při ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU ve Veselí nad Lužnicí.
Zapsala: Alena Hrádková
Projekt "Výsadba keřů na dětském hřišti za základní školou"- 26.11.2024
Dětské hřiště za základní školou je plně využíváno účastníky školní družiny prvních až pátých tříd. Rekonstrukcí získalo hřiště multifunkční prvky pro každodenní sportovní vyžití nejen žáky základní školy, ale i veřejností. Výsadbou keřů podél příjezdové cesty na školní dvůr se zajistí větší bezpečnost při dětských hrách a celkové uzavření prostoru. Na tomto projektu se podíleli žáci 8.A třídy Mgr. Jany Pavlečkové a účastníci 4. oddělení školní družiny Dany Čížkové ve spolupráci s odborem životního prostředí Města Veselí nad Lužnicí a Technickými službami.
Zapsala: Čížková Dana
ŠD – Drakiáda – říjen, listopad 2024, finále 21.11.2024
Zábava ve školní družině se v říjnu a listopadu každoročně koná i v blízkosti Větrné ulice. V době podzimních měsíců zde nejvíc fouká vítr. I v tomto roce tomu nebylo jinak. První dvě zkušební kola v pouštění draků se uskutečnila za slunečného a větrného počasí. Pak vítr ustal. Závěrečných kol drakiády se ve dnech 21. a 22. listopadu zúčastnilo kolem 40 vytrvalých pilotů. Ti naplno ukázali své umění a udrželi draky v maximální délce provázku vysoko v oblacích. Předvedli neskutečnou vytrvalost již v mrazivějším počasí, než když pouštěli draky v říjnu. I tak „zelené letiště“ opouštěli spokojení piloti. Za své umění ti nejlepší obdrželi drobné ceny a diplomy.
Garant akce: Čížková Dana
Informativní schůzka k přijímacímu řízení
Ve čtvrtek 14. 11. 2024 se konala pro zákonné zástupce žáků 9. tříd „Informativní schůzka k přijímacímu řízení“ ve školním roce 2024/2025. Byla rozdělena do tří částí, které měly za cíl poskytnout hlavní komplexní přehled o možnostech studia na různých typech středních škol, informovat o průběhu přijímacího řízení a o konkrétních krocích, jak postupovat při podání přihlášky.
V první části se představili zástupci jednotlivých středních škol, kteří informovali rodiče o své nabídce. Každý zástupce stručně popsal profil své školy, zaměření, možnosti, které poskytuje, a specifika vyučovaných oborů. Druhá část byla věnována „školní burze“, při které měli rodiče možnost individuálně navštívit příslušné zástupce SŠ, kteří jim tak poskytli prostor pro doplňující dotazy. V poslední části schůzky předala výchovná poradkyně pro 2. stupeň rodičům konkrétní informace o přijímacím řízení a o postupech při podání přihlášky.
Pevně věřím, že tato schůzka přinesla rodičům cenné informace, které jim pomohou se připravit na nadcházející období přijímacích zkoušek, což přispěje k jejich větší jistotě a klidu.
Mgr. Jana Pavlečková
Sportovní dopoledne pro žáky prvních tříd – 13. 11. 2024
Dne 13.11.2024 se žáci prvních tříd zúčastnili slavnostního otevření nové sportovní haly v Lomnici nad Lužnicí. Přijali tak pozvání pana ředitele ZŠ a MŠ Lomnice nad Lužnicí Tomáše Marušky, který se rozhodl pro nejmladší děti okolních základních škol uspořádat sportovní dopoledne. Na žáky čekala v novotou vonící hale řada zajímavých sportovních aktivit. Vyzkoušeli si i cvičení s méně tradičními pomůckami. Velký zájem u žáků vzbudilo veslování na veslařském trenažéru, nadšení byli při hrách a soutěžích s míči a balónky a se zájmem zdolávali překážkovou dráhu. Na děti čekalo i drobné občerstvení a medaile za skvělé výkony. Tímto jménem naší základní školy děkujeme za pozvání na tuto příjemnou akci. Bylo nám potěším být mezi prvními, kteří si v nové sportovní hale zacvičili.
Zapsala: Marie Vávrů
Exkurze 9. ročníků Vzdělání a řemeslo v ČB
Dne 8.11. se žáci devátých ročníků vypravili do Českých Budějovic na tradiční výstavu Umění a řemeslo. Zde se prezentovaly střední školy a učiliště z Jižních Čech a firmy, které s některými z nich spolupracují. Výstava se snaží žákům pomoci orientovat se v nabídce středních škol, středního odborného vzdělávání i učňovského školství. Žáci měli dostatek času si prohlédnout prezentace jednotlivých škol i firem, získali spoustu informačních materiálů, ochutnali výrobky a vyfotili se s Robinem-youtuberem, který připravuje pro děti různé materiály na výuku v rámci svého programu „Doučko s Robinem“. Cíl exkurze-pomoci dětem s výběrem dalšího vzdělávání, byl splněn
Zapsala: Mgr. Jana Klejnová
Mladší žáci třetí ve florbale v Táboře 7.11.2024
Dobrou hrou se blýskli chlapci z 6. a 7. třídy na florbalovém utkání pořádaném organizací AŠSK. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů z okresu Tábor. Kluci vyhráli 4 úvodní zápasy. V základní skupině B jsme obsadili 1. místo a postoupili do finálového kola společně se soupeřem ze Zborovské. Sehrané protivníkovo mužstvo nás zaskočilo drtivým útokem a my jsme bohužel podlehli 0:8 a obsadili 2 místo. V součtu s tabulkou z předchozího dne jsme nakonec získali bronzovou třetí příčku. Bohužel následující zápasy se moc nevyvedly a my jsme nakonec skončili s bramborovou medailí. Věřím, že i tak to kluky potěšilo a chválím je za bojovnost a nasazení.
Sestava: brankář – Matyáš Nohejl, Matyáš Míka, Adam Kulman, Ondřej Štětka, Daniel Musil, Matouš Nestával
Zapsal: Jiří Hanzal
Dušičkové vyučování 1.C, 2.B, 2.C, 3.C – 1.11.2024
Dušičkové vyučování jako připomenutí Památky zesnulých se odehrálo v některých třídách na 1. stupni. V těchto hodinách se ale vůbec nesmutnilo. Prvňáci a druháci ve strašidelných kostýmech skládali tajemné puzzle a obrázky strašidelných dýní. Vyhledávali dušičková slova v osmisměrce, kódovali a šifrovali záhadná slovní spojení, označovali rozdíly v obrázcích, tanečními kreacemi upírů a příšer naháněli strach a hrůzu, vyráběli papírové duchy, barevně počítali děsivá čísla. Náročnější program zvolili třeťáci. V hodině matematiky při plnění náročnějších úkolů se za pomoci robotů zvaných „Bee-Bot“ propracovali ke správnému řešení. Jejich dušičkové vyučování se tento den prolínalo všemi předměty. Prostě dušičková atmosféra po celý den.
Zapsala: Čížková Dana
Preventivní program Šikana a násilí
11. 10. a 1. 11. 2024 proběhl preventivní program pro žáky 6. ročníku na téma Šikana a násilí. Tento program byl realizován prostřednictvím organizace THEIA České Budějovice, se kterou naše škola dlouhodobě spolupracuje. Cílem programu byla prevence nežádoucích jevů v kolektivu dětí se zaměřením na násilné chování a podpora dobrých vztahů v třídním kolektivu. Žáci byli formou různých aktivit zapojeni do diskuse. Lektorka nejprve vysvětlila pojmy násilí a šikana, jejich formy, příčiny a důsledky a poté prezentovala skutečné příběhy z praxe a diskutovala s žáky o možnostech řešení problematických situací. Součástí programu byla i projekce fotografií a video – ukázek.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
Preventivní program Násilí v blízkých vztazích
11. 10. a 25. 10. 2024 proběhla beseda s lektorkou organizace THEIA pro žáky 9. ročníku. Tématem této akce bylo násilí v blízkých vztazích, hlavně partnerských, jeho projevy a způsoby možné ochrany obětí. Žáci diskutovali o svých představách a očekáváních týkajících se partnerských vztahů. Cílem tohoto programu bylo zvýšit informovanost mladistvých o této problematice.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
Jazykový WocaBee šampionát
Uspěli jsme v okresním kole Jazykového WocaBee šampionátu!
Skupina žáků z pátých ročníků se zapojila do 6. ročníku inovativní soutěže pro školy s názvem Jazykový WocaBee šampionát. Tato skupina se v rámci okresu Tábor umístila na výborném 2. místě, díky čemuž získala ceny a postoupila do krajského kola. Žáci se v aplikaci učí novou slovní zásobu včetně výslovnosti moderním a velmi efektivním způsobem. Aplikace WocaBee navíc pracuje s každým žákem individuálně za pomoci umělé inteligence. Tou nejdůležitější výhrou však je zlepšení jazykových znalostí našich žáků a jejich motivace k učení jazyků, které jsou dnes mimořádně důležité. Jsme velmi rádi, že na naší škole dáváme prostor moderním technologiím a učíme cizí jazyky inovativním způsobem, který žáky baví a přináší jim skutečné výsledky!
Držíme jim v soutěži palce!
Preventivní programy s Policií ČR
V měsíci říjnu proběhly na naší škole preventivní programy na téma Osobní bezpečí pro žáky prvního, druhého a třetího ročníku. Programy byly zaměřeny na zásady bezpečného chování dětí při kontaktu s cizí osobou. Tisková mluvčí a preventistka por. Bc. Lenka Pokorná s dětmi hovořila o tom, jaká nebezpečí a nástrahy na ně mohou čekat na ulici, nebo v okolí domova a při cestě do školy. Nastínila jim různé rizikové situace a děti si vyzkoušely, jak se správně zachovat. Děti si také si zopakovaly pravidla bezpečnosti silničního provozu, povinnou výbavu jízdního kola a telefonní čísla tísňových linek integrovaného záchranného systému.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
Exkurze do planetária v Českých Budějovicích
V říjnu jsme se s žáky pátého ročníku vydali do planetária v Českých Budějovicích. Exkurze byla velmi poučná a inspirativní zkušenost. Žáci se seznámili s fascinujícím světem vesmíru a astronomie. Prezentace o sluneční soustavě, hvězdách a galaxiích byla velmi zajímavá a dobře vysvětlená, doplněná o vizuální efekty, které umožnily lépe si představit rozsah a krásu vesmíru. Planetárium nabídlo i interaktivní ukázky, které podnítily u dětí zvědavost. Celkově byla exkurze velmi hodnotná nejen z hlediska vzdělání, ale také zábavy a motivace k dalšímu zkoumání vědeckých oborů.
Garant: Mgr. Petr Vach
Tvoje cesta načisto
V říjnu proběhl na naší škole preventivní program ve spolupráci s Policií ČR ,,Tvoje cesta načisto“. Tato akce tematicky navazovala na program, který žáci 8. a 9. ročníku absolvovali v loňském školním roce, kdy navštívili protidrogový vlak, který zavítal do Veselí nad Lužnicí. Lektor por. Bc. Milan Bajcura vedl s žáky diskusi navazující na ,,vlakový“ příběh. Během promítání skutečného příběhu se žáci dozvěděli informace z oblasti přestupkového práva související s užíváním, podáváním a prodejem návykových látek. Cílem dvouhodinového programu bylo motivovat žáky ke zdravému životnímu stylu, odpovědnosti za své zdraví, informovat o negativních důsledcích užívání návykových látek a trestně právní odpovědnosti. Interaktivní dvojhodinovka byla doplněna hrou a vysvětlením vybraných pojmů z trestního a přestupkového práva.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
Účast na oslavách 125. let od založení obce baráčníků
V sobotu 26. 10. 2024 proběhla v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí oslava půlkulatého výročí vzniku obce baráčníků. Během této příležitosti byla uspořádána soutěžní výstava na téma folklor pro žáky naší základní školy. Žáci připravovali v hodinách výtvarné výchovy obrazy s rozmanitými folklorními náměty, například kresby krojů, malby selských stavení, obrazy ze života vesnice a mnoho dalších nápadů.
Nejhezčí výtvarné práce ocenila porota diplomem a dárkovými balíčky. Mezi oceněné patří Viktorie Weissová a Vanesa Hořejšová z 9.B (obě mají první místa), na druhém místě se umístila Adéla Jelínková z 6.C a na třetí pozici skončila Zlata Pokhvalenko ze 7.B. Speciální kategorii tvoří Jakub Šťástka z 2.B za sadu kreseb všem známých veselských budov.
Všem žákům, kteří se soutěže zúčastnili patří veliké poděkování a pochvala za mimořádný výkon a úspěšnou reprezentaci školy.
Petr Mikuláš
ŠD – JÍMĚ ZDRAVĚ 16.10.2024
Ve středu 16.10. 2024 se všechna oddělení školní družiny zúčastnila zábavného a poučného odpoledne JÍME ZDRAVĚ. V úvodu proběhla krátká beseda na téma zdravá výživa, odkud potraviny pocházejí, co potřebujeme jíst a pít, abychom byli zdraví a jak s potravinami zacházet. Druhá část byla soutěžní a zábavná – poznávání zeleniny a ovoce hmatem, výroba ovocného špízu, skládání papírových ubrousků, básničky a písničky o jídle a potravinách.
Největší úspěch měla soutěž družstev v prostírání a přípravě slavnostně prostřeného stolu.
Zapsala: Alena Hrádková
Sportovní den mládeže ve Veselí nad Lužnicí – 11. 10. 2024
V pátek, dne 11. října 2024, se v tělocvičně Základní školy Blatské sídliště uskutečnil čtvrtý ročník národní soutěže Sportovní den mládeže ve Veselí nad Lužnicí pro místní účastníky školní družiny.
Účastníci sportovního turnaje se ve Veselí nad Lužnicí utkali v soutěžním trojboji, který byl složen z fotbalu, florbalu a házené. Do této sportovní akce se přihlásilo celkem 40 dětí, které vytvořily čtyři týmy. Ty soutěžily o nejúspěšnější družstvo turnaje.
Celkové vítězství si na turnaji ve Veselí nad Lužnicí odnesl tým „Žluťáci“, složený z členů Marek Lonský, Matěj Sládek, Filip Průša, Anežka Nováková, Václav Buryánek, Eddie Kazda, Nela Radostová, Tereza Jírová, Kristýna Wolfová a Ondřej Prokeš. Stříbrné umístění vybojoval tým „Modráci“ a bronzovou příčku obsadil tým „Šediváci“. Úspěšní finalisté postupového turnaje byli odměněni zlatými medailemi, upomínkovými diplomy a řadou dalších sponzorských cen. Hráči z Veselí nad Lužnicí, kteří se umístili na předních pozicích, obdrželi také nominaci k účasti na Národním finále v Kladně, které se bude konat dne 1. prosince 2024 v tamní sportovní hale. Na Národním finále budou postupující finalisté reprezentovat zejména základní školu a Veselí nad Lužnicí.
Sportovní den mládeže ve Veselí nad Lužnicí se konal za finanční podpory města Veselí nad Lužnicí, Jihočeského kraje a partnerů soutěže.
Zapsala: Čížková Dana
Návštěva Pražského hradu – 7. 10. 2024
V pondělí 7. října se žáci sedmých ročníků zúčastnili exkurze na Pražský hrad, který je odvěkým symbolem českého státu, nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí. Jednalo se o komentovanou prohlídku Katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, Baziliky sv. Jiří. Děti se zájmem sledovaly poutavý výklad průvodců, mohly si prohlédnout korunovační klenoty. Ve Zlaté uličce obdivovaly řemeslnické dílničky, malé obchůdky. Prohlídku ukončily návštěvou věže Daliborky. Z vydařené exkurze se děti vracely plny dojmů.
Garant akce: Mgr. Štěpánka Štorková
Exkurze žáků 9. tříd na Úřad práce v Táboře
V týdnu od 7. do 11. října 2024 se žáci devátých ročníků zúčastnili v rámci volby povolání exkurze na Úřad práce v Táboře. Jejím cílem byla snaha žákům pomoci orientovat se v nabídkách středních škol a pomoci s rozhodováním při výběru budoucí volby povolání.
V první části besedy nejprve seznámili s jednotlivými typy středních škol a dozvěděli se, jak postupovat při jejich výběru, dostali informace o trhu práce, o požadavcích na různé typy povolání.
V druhé části žáci nejprve pomocí aplikace formou hry spojovali profese a požadavky na ně, hádali podle typických charakteristik povolání, pak si samostatně elektronicky zpracovávali profesní test, který zjišťoval jejich zaměření a v jeho závěru nabídl profese, které se u jednotlivých žáků jevily jako nejvhodnější.
Na veškeré dotazy ochotně odpovídala žákům po celou dobu besedy pracovnice ÚP Tábor paní Psotová, která v závěru zájemcům rozdala různé informační materiály.
Zapsala Mgr. Jana Klejnová
Žáci 4. ročníků na přírodovědné exkurzi Vrbenské rybníky
Dne 7. října se žáci 4. ročníků vypravili na přírodovědnou exkurzi do Českých Budějovic, konkrétně do přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Exkurze byla zaměřena na poznávání ekosystému rybníka a jeho okolí.
Hlavní myšlenkou exkurze bylo ukázat dětem, že rybník není jen voda a ryby, ale také domov pro mnoho dalších organismů. Žáci měli možnost pozorovat různé živočichy, od vodních ptáků na hladině až po drobný hmyz, který sami lovili a pozorovali v malých „akváriích“ s lupou.
Celá exkurze byla pro žáky nejen poučná, ale také zábavná. Ukázala jim, jak bohatý a rozmanitý je život kolem vody a jak důležité je chránit přírodní rezervace, aby taková místa zůstala domovem pro mnoho různých druhů organismů.
Text: Mgr. Ivana Marušková
Míčové hry 6. a 7. tříd
V pátek 4.10.2024 se uskutečnily míčové hry 6. + 7. tříd v přehazované. Žáci byli rozděleni do 18 týmů, hráli systémem každý s každým. Na prvních 3 místech skončily týmy se shodným počtem bodů – 25.
3. místo obsadil tým žáků: A. Kovalíková, D. Ševčík, O. Štětka, Š. Březina, J. Němec
2. místo získali žáci: P. Nováková, K. Zvánovcová, M. Míka, V. Stropek, J. Valeš, A. Kulman
1. místo patří žákům: M. Klípová, A. Slabá, A. Sládek, M. Mrázek, M. Mašek, M. Nestával
Zpracovala Mgr. Štěpánka Štorková
Exkurze do Památníku Dr. Edvarda Beneše
V pátek 4. října se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze do památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Měli zde dvouhodinový výukový program s názvem Bez Beneše bychom republiku neměli. Interaktivní program byl doplněný videoukázkami a skupinovou prací žáků, pro které byly připraveny i pracovní listy. Ty společně zpracovávali na základě prohlídky exponátů v prostorách památníku. Dozvěděli se zajímavosti o osobnosti Edvarda Beneše prezidenta a politika, který se spolu s T. G. Masarykem významně zasloužil o vznik samostatného Československa. Při prohlídce Benešovy vily mohli žáci nahlédnout do soukromí manželů Edvarda a Hany Benešových. Na závěr si prohlédli areál zahrady, zapálili svíčku na hrobce Edvarda Beneše a tím vzdali čest člověku, který stál u zrodu našeho státu. Cílem exkurze bylo upevnění znalostí o vzniku samostatného Československa, prohloubení znalostí o první světové válce, významu československých legií.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
ŠD – Ahoj kamaráde – všechna oddělení – během září
Cílem této aktivity bylo seznámit se navzájem ve svých odděleních. Poznat jména, zájmy a záliby kamarádů, kteří navštěvují stejné oddělení. Některé děti se znají z mateřské školy, místa bydliště či zájmového kroužku, jiné se neznají vůbec. Seznamovací kruh, škrabošky, míčky se tak stali velmi dobrým nástrojem pro seznámení se a zábavu. Děti v jednotlivých odděleních jsou díky těmto hrám v průběhu celého školního roku vedeny k vzájemné toleranci a respektu vůči mladším vrstevníkům.
Garant akce: všechny vychovatelky
Zapsala: Hiršová Gabriela 30.9.2024
Cvičení v přírodě - Kozí hrádek – 26.9. 2024
26. září se žáci 7. ročníku v rámci cvičení v přírodě vypravili na nedaleký Kozí hrádek. Z Veselí nad Lužnicí jeli vlakem do Sezimova Ústí a odtud pak pokračovali pěšky na Kozí hrádek. Žáci si prošli 850 metrů dlouhou naučnou stezku, která vede kolem Kozího hrádku. Na této stezce je umístěno deset informačních panelů věnovaných historii Kozího hrádku a životu a dílu Mistra Jana Husa, který zde nějakou dobu pobýval a našel zde útočiště poté, co na něj byla uvalena klatba. Informace jsou podávány zábavnou komiksovou formou, aby oslovily i mladší žáky. Poté jsme pokračovali pěšky do Tábora na vlakovou zastávku Čápův dvůr. Celkem jsme ušli více jak 12 kilometrů, a i přes nepřízeň počasí si žáci cvičení v přírodě užili a domů se vraceli plni dojmů.
Zapsala: Mgr. Vladimíra Kašparová
Vzájemné hospitace na prvním stupni – 26. 9. 2024
Mgr. Veronika Šašková připravila ukázkovou hodinu pro kolegyně z 1. a 2. tříd na využití robotických pomůcek Bee-Bot ve vyučování.
Robotické včelky byly využity v hodině českého jazyka jako naprogramovaná kontrola správnosti zadaného řešení. Žáci řadili slova podle abecedy, přepisovali do pracovního listu s naprogramovaným výsledkem řešení, které zadávali robůtkům. Slova dále vkládali do připraveného textu podle významu. Hodina byla perfektně připravena, prolínaly se tam mezipředmětové vztahy (český jazyk, pracovní činnosti, informatika). Vyučující, které byly nasbírat zkušenosti, velmi kladně hodnotily využití, strukturu a naplánované aktivity a motivovaly se k využívání těchto robotických pomůcek, což bylo záměrem takového sdílení zkušeností.
Zapsala: Mgr. Gabriela Kaislerová
Exkurze do Husitského muzea v Táboře
V úterý 24. a ve středu 25. září se žáci 8. ročníku zúčastnili exkurze do Husitského muzea v Táboře. Ve dvouhodinovém výukovém programu s názvem Boží bojovníci si připomněli znalosti z dějepisu o Mistru Janu Husovi a husitských válkách. Interaktivní program byl velmi zajímavě připravený a žáci si tak mohli vyzkoušet například boj s husitskými zbraněmi na husitském voze, dozvěděli se zajímavé informace o vůdci husitských vojsk Janu Žižkovi, od jehož smrti letos uplyne 600 let. Společně vyvozovali odpovědi na otázky týkající se života lidí ve středověku, osobnosti Jana Husa, husitského vojevůdce Jana Žižky a významu husitských válek v evropském kontextu.
Program probíhal v prostorách expozice muzea a po jeho ukončení následovala prohlídka táborského podzemí.
Matematika v září v 1. třídách – 24. 9. 2024
Prvňáčci už pilně pracují se svou paní učitelkou. Orientují se ve své třídě, umí si připravit na vyučovací hodiny, rozumí zadávaným pokynům, umí si požádat o pomoc, znají své spolužáky…. Jednoduše, seznámili se se školním prostředím, osvojují si školní pracovní návyky a jsou už opravdovými školáky.
Zapsala: Mgr. Gabriela Kaislerová, náhledy do hodin matematiky
ŠD - Vzpomínka na prázdniny 20.9.2024
Osmdesát dětí ze školní družiny se sešlo na venkovním hřišti za školou, aby si připomněly krásné slunné letní prázdniny. Slunečné počasí, kbelíky s vodou, vodní pistole a dobrá nálada. Spolupráce v družstvech mezi mladšími i staršími dětmi. To bylo cílem této celodružinové akce. Soutěžící lovili knoflíky a hráli si na číšníka při přenášení vrchovaté nádobky s vodou. Vodou se občerstvili školní houbou plnou vody, kterou si podávali nad sebou. Závěrečná zábava se stříkacími pistolemi se stala nejlepším ukončením společného odpoledne.
Garant akce: Čížková Dana
Vlastivědná exkurze Praha 2024
Ve čtvrtek 19. září jsme se s žáky pátého ročníku vydali na vlastivědnou exkurzi do hlavního města Prahy.
Naše první zastávka byla na Petříně, kde si žáci mohli prohlédnout nejen slavnou rozhlednu, ale také se proběhnout zrcadlovým bludištěm. Následně jsme se vydali směrem na Pražský hrad. Vrcholem návštěvy Hradu byla pro žáky možnost sledovat slavnostní výměnu stráží. Poté jsme zamířili na Karlův most, kde na žáky čekala jedinečná zážitková hra. Další zastávkou bylo Staroměstské náměstí, kde jsme si řekli o historii a fungování Staroměstského orloje. Den jsme zakončili na Václavském náměstí, kde jsme se zastavili u sochy svatého Václava a zopakovali si několik důležitých historických momentů spojených s tímto místem. Cesta zpět do školy proběhla v poklidném duchu, všichni žáci byli nadšení z toho, co vše během exkurze zažili a naučili se.
20.9.2024, Ludmila Škopková
Chlast je droga 19.9.2024
V září letošního školního roku se žáci 7., 8. a 9. ročníku zúčastnili preventivního programu s názvem Chlast je droga. O svůj životní příběh se s nimi podělil Petr Harazin – zpěvák, kytarista a frontman hudební skupiny Nebe z Havířova a spoluautor mnoha známých písní např. Srdce nehasnou. Ve dvouhodinových blocích žákům vyprávěl o své závislosti na alkoholu, ze které se léčil v psychiatrické léčebně v Opavě. Velmi otevřeně zprostředkoval žákům autentický pohled do života člověka se závislostí a zároveň je varoval před nebezpečím vzniku závislosti. Nyní již několik let abstinuje a svůj příběh veřejně sdílí s mladými lidmi.
Florbalový kroužek 2024/2025 v naší škole
Na naší škole organizujeme pravidelné kroužky florbalu přímo v prostorách tělocvičny.
Tréninky jsou určeny začátečníkům i pokročilým. V rámci školního kroužku se děti zaměřují na všeobecný sportovní rozvoj, kolektivní hry a florbalová cvičení. Aby děti měly motivaci a vyzkoušely si to, co se naučily na tréninku, mohou se těšit i na různá meziškolní utkání a soutěžní klání pořádaná organizací AŠSK.
Zapsal: Mgr. Jiří Hanzal
Workshop s O2 Chytrá škola pro rodiče a děti SPOLU NA ROBOTY
V učebně robotiky jsme se sešli s žáky a jejich rodiči na ukázce robotických výukových pomůcek.
Mgr. Ivana Marušková představila rodičům robůtky WEX a OZOBOT a ukázky jejich využití ve výuce. Rodiče s dětmi měli jedinečnou možnost si roboty prakticky vyzkoušet na nejrůznějších úkolech. Tyto akce pro rodiče a žáky realizujeme díky zapojení do grantu O2 Chytrá škola.
Zapsala: Mgr. Gabriela Kaislerová, garant projektu O2 Chytrá škola
Zahájení školní roku 2024–2025–2. září 2024
Školní rok 2024-2025 pro bezmála 470 žáků zahájily mažoretky před budovou školy. Do tří prvních tříd usedlo celkem 51 prvňáků. Těm radní paní Mgr. Ženíšková Jana společně s ředitelem školy panem Mgr. L. Pospíchalem a zástupkyní ředitele paní Mgr. G. Kaislerovou popřála příjemný a radostný vstup do nového prostředí a úspěšné plnění školních povinností.
Branný den 2. stupně 27.6.2024
Konec školního roku je na naší škole už dlouhodobě spjat s konáním branného dne. V letošním roce proběhl 27.6. Na jeho realizaci se podíleli pedagogové a vybraní žáci 9. tříd.
Vlastní branný den proběhl na devíti pracovištích, která byla rozmístěna v okolí školy a atletického stadionu. Žáci soutěžili v hodu kriketem na cíl, zdravovědě a první pomoci, topografii, silovém cvičení, hodu šipkami, chůze po slackline, skákání v pytlích a postřeh si procvičili při Kimově hře.
Oživením dnešního dne byla prezentace vozu HZS ze Soběslavi. Žáci si vyzkoušeli technické vymoženosti hasičského vozu (hydraulické kleště, speciální hever, stříkací pistoli, záchranné prvky a další vychytávky).
Kladem byla vysoká účast dětí, na kterých bylo vidět, že si aktivity velmi užívaly. V horkém dni se nikomu neudělalo nevolno a vše proběhlo bez sebemenšího úrazu.
Zapsal: Jiří Hanzal
30.ročník závodů v lehké atletice „O pohár starosty města Soběslav“
V úterý 25.června 2024 se konal na stadionu v Soběslavi již 30. ročník atletických závodů mezi školami z blízkého okolí. Mezi sebou bojovalo 6 škol – obě soběslavské základní školy, Gymnázium Soběslav, základní škola z Choustníka, Tučapy a naše škola z Blatského sídliště. Celkem nás reprezentovalo 19 závodníků, kteří se s ostatními utkali v následujících disciplínách – běhy na 60 m, 600 m, 800 m, 1500 m, skok daleký a vysoký, hod kriketovým míčkem, vrh koulí a štafeta. Medaile zacinkaly 15x a celkově se naše škola umístila stejně jako v loňském roce na krásném 3.místě.
Zapsal: Jiří Hanzal
Branný den 1.stupně 25.6.2024
Dne 25.6.2024 se konalo Cvičení s náplní ochrany člověka za mimořádných situací. Činnosti probíhaly v rámci paralelních tříd v jednotlivých ročnících. Během dopoledne třídní učitelé s dětmi vyrazili do terénu v okolí Veselí nad Lužnicí (Veselské pískovny, dopravní hřiště, Horusice, okolí školy). Na určeném místě nacvičovali jednotlivé branné dovednosti (zdravovědu, bezpečnost při rozdělávání ohně, chování člověka v krizových situacích, důležitá telefonní čísla, evakuační zavazadlo, dopravní výchovu). Teoretická část byla proložena pohybovými aktivitami (překážkové a slepecké dráhy, hod na cíl, soutěživé hry). Celá akce proběhla bez potíží, k hladkému průběhu přispělo i hezké počasí.
Zapsala Pavla Vetyšková.
Atletický přebor Táborska 2. stupeň 18.-20.6.2024
Ve dnech 18. a 20. 6. 2024 se v Táboře uskutečnila soutěž v lehké atletice pro 2. stupeň základních škol. Klání se zúčastnilo 22 škol a v každé disciplíně bojovalo o medaile zhruba 50 atletů. Z Veselí bylo vybráno 19 žáků, z nich převážná část mladších dětí akci absolvovala poprvé. I přes ne vždy lichotivé umístění to pro ně byla velká zkušenost do dalších atletických soutěží.
Naše škola se umístila v polovině pole na pěkném 12. místě.
Akci absolvovali ti žáci: Jakub Markvart, Laura Líbalová, Adéla Linhartová, Štěpán Fišer, Petr Dvořák, Marek Míka, Petr Kopačka, Tereza Vetyšková, Michaela Malechová, Matyáš Vrba, Martin Houdek, Jiří Vondruška, Ema Jiříčková, Ondřej Štětka, Laura Musilová, Eliška Krupičková.
Zapsal: Jiří Hanzal
Návštěva žákyň 8. ročníku v domově pro seniory
Ve středu 12. června žákyně 8. ročníku naší základní školy navštívily domov pro seniory, TEP Veselí nad Lužnicí. Tato akce byla zaměřena na mezigenerační spolupráci a porozumění.
Jedním z hlavních bodů programu bylo společné pečení marmeládových šátečků. Žákyně se spolu se seniory zapojily do přípravy těsta, plnění šátečků marmeládou a jejich pečení. Po pečení následovala prohlídka zařízení. Žákyně měly možnost seznámit se s prostředím, ve kterém senioři žijí. Navštívily společenskou místnost, ergoterapeutickou dílnu i jídelnu. Také se seznámily s domácími mazlíčky, s andulkou, kočkou i osmákem. Prohlídka byla doplněna zajímavým výkladem o každodenním životě v domově. Nejdůležitější částí návštěvy bylo povídání se seniory. Žákyně se dozvěděly mnoho zajímavých příběhů z minulosti, které jim senioři vyprávěli. Společně si povídali o jejich zážitcích, koníčcích a životních zkušenostech. Tato interakce byla obohacující pro obě strany – žákyně získaly nový pohled na život starších lidí a senioři si užili příjemnou společnost a zájem mladé generace.
Návštěva v domově pro seniory byla velmi úspěšná. Přinesla radost a obohacení nejen žákyním, ale i seniorům. Těšíme se na další setkání, která jistě přinesou další nezapomenutelné zážitky.
Dny orientace
V rámci výuky zeměpisu se od 17. do 24. června na ZŠ Blatské sídliště konaly Dny orientace. Akce byla zaměřena na rozvoj praktických dovedností v oblasti topografie a orientace v terénu.
Během těchto dní se žáci učili ovládat základy praktické topografie a orientace v terénu. V terénu aplikovali praktické postupy při pozorování, zobrazování a hodnocení krajiny. Důraz byl také kladen na zásady bezpečného pohybu a pobytu v krajině.
Aktivity probíhaly při hodinách zeměpisu. Žáci se seznámili s teorií orientačního běhu, získali informace o vzniku a historii tohoto sportu. Nakonec si žáci vyzkoušeli orientaci mapy školní zahrady. Zde bylo postaveno 12 kontrol. Děti si mohly vyzkoušet 5 variant tratí odstupňovaných dle náročnosti. Tyto trasy probíhaly, v průběhu akce byl kontrolován čas a správnost ražení. Vyučující zeměpisu pomáhali těm, pro které byla tato aktivita obtížná.
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Výtvarné umění ve městě
V úterý 25. 6. 2024 školní družina pořádala pro děti na dopravním hřišti závěrečnou akci s názvem VÝTVARNÉ UMĚNÍ VE MĚSTĚ. Děti za doprovodu písniček malovaly nadrozměrné obrazy a motivy barevnými křídami na silnici, na kterých se pak mohly vyfotit. Pracovalo se v menších skupinkách anebo samostatně, jak kdo chtěl. Téma bylo také libovolné, záleželo pouze na fantazii dětí. Všichni si kreslení užili a vypadali spokojeně.
Zapsala: Tereza Kozlová
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Mistr světa ve škole
V pátek 7.června navštívil naši základní školu na Blatském sídlišti známý český hokejista a držitel zlaté medaile z mistrovství světa Lukáš Sedlák. Toto setkání mohlo být pro děti skvělou motivací a inspirací k dosažení svých cílů a snů.
Lukáš si povídal s žáky o svých začátcích, obtížích, které musel překonat, a cestě, kterou absolvoval, aby se stal profesionálem. Děti měly možnost klást mu otázky a dozvědět se více o tom, co vyžaduje být úspěšným sportovcem. Celá beseda byla zakončena autogramiádou, kde si děti nechaly podepsat svá trička, hokejové puky, hokejky nebo fotografie. Poté se Lukáš odebral na focení s třídními kolektivy.
Celá událost byla pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem. Lukáši, ještě jednou moc děkujeme!!!
Petr Vach
VYSTOUPENÍ MAŽORETEK – Veselské slavnosti 21.6.2024
Děvčata z obou kroužků mažoretek vystupovala při Veselských slavnostech.
Mladší skupina se skladbou FANFÁROVÝ POCHOD, starší skupina s dvěma skladbami-ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ a TANEČNICE, kterou hudebně doprovodila skupinou CIHELNA.
Školní olympiáda v anglickém jazyce
Koncem března a na začátku dubna 2024 proběhla školní olympiáda v anglickém jazyce, která umožňuje žákům porovnávat své znalosti s vrstevníky napříč jazykovými skupinami. Soutěž se týkala čtvrtých až devátých ročníků a probíhala tak, že žáci v každém ročníku si v kvízu otestovali své jazykové dovednosti a následně byli za každý ročník vyhlášeni ti, kteří se umístili na třech nejlepších místech. Těm nejlepším pak škola zaplatila účast v mezinárodní soutěži Englishstar, jejímž posláním je propagovat a popularizovat anglický jazyk jako vyučovací předmět. V celonárodní soutěži naši žáci neobsadili žádné místo do 5. pozice. Další místa nebyla zveřejněna. Jako úspěšní řešitelé obdrží od organizátorů školní potřeby za řešení soutěže. Níže je seznam nejlepších žáků ve školní olympiádě:
Jména žáků
Cena
Daniel Krejsa 4.B
1. místo
Viktorie Weissová 7.B, Vanesa Hořejšová 7.B
2. místo
Michal Pařízek 7.A, David Hrbek 8.A, Ho Ha-an 5.C
3. místo
ŠD – Kroužek míčových her – míčové hry rodiče + děti – 5. 6. 2024
V rámci činnosti kroužku míčových her při školní družině se ve středu 5. června konal v tělocvičně turnaj dětí s rodiči v korfbalu a tlučené přes mez. To, co se členové kroužku naučili, předvedli svým rodičům, kteří se v tuto dobu stali pouhými pomocníky. Důležité činnosti, jako střelba na koš, přehoz míče o zem přes síť, pozice bráněné střelby a přihrávky, museli zvládnout malí sportovci. A vedli si skvěle. Dvě dvojice (rodič a dítě) vytvořily jedno družstvo, které absolvovalo celkem šest zápasů v systému každý s každým. Diplomy a ceny v podobě míčů a míčků všech velikostí byly odměnou za perfektní hru a společnou zábavu s rodiči.
Garant akce: Čížková Dana
Atletický čtyřboj 1. stupně
Dne 3. června 2023 se na stadionu Míru v Táboře konal atletický čtyřboj, kterého se zúčastnilo celkem 29 žáků naší školy. Každý závodník soutěžil ve čtyřech disciplínách (sprint, skok do dálky, hod, vytrvalostní běh). V každé kategorii byli 3 závodníci z daného ročníku. Body, které závodníci získali, se nakonec sečetly do družstva. Nejúspěšnějším týmem byly dívky z 1. třídy (Anežka Nosková, Klaudie Jurmanová, Marie Petrů), které skončily na krásném 2. místě. Individuální úspěchy také nechyběly. Anežka Nosková, závodnice z 1. ročníku, vyhrála 3. místo mezi dívkami. Všichni žáci si zaslouží uznání za své úsilí a výkony. Je skvělé vidět, jak se snaží a bojují. Tento závod byl nejen příležitostí k dosažení sportovních úspěchů, ale také k posílení týmového ducha a vzájemné podpory.
Ivana Marušková
Exkurze 9.C do Poslanecké sněmovny
Dne 3.6. 2024 se třída 9.C zúčastnila exkurze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Během výkladu, který byl doprovázen videem a krátkými projekcemi, jsme se seznámili s historii a činností Sněmovny, prohlédli jsme si některé historické prostory a navštívili tiskový sál. Nakonec jsme vstoupili do Sněmovního sálu v Thunovském paláci, kde jedná Poslanecká sněmovna.
Míčové hry 1. stupně – 31. 5. 2024
Pohybové aktivity, míčové a jiné dovednosti, spolupráce v kolektivu, rozhodování, role hráče, rozhodčího, fair-play hra, komunikace, dodržování pravidel, soutěživost, zápis a vyhodnocení výsledků. To vše splňuje projekt míčových her a dovedností vytvořený pro první až pátou třídu. Pětičlenná družstva v každé třídě soutěží podle své věkové kategorie v kopané, košíkové, vybíjené, bednované, přehazované, korfbalu a upravené přehazované pro 1. a 2. třídu. Volný čas mezi jednotlivými zápasy využijí žáci v zábavných dovednostech. V jeden den jsou tak obsazena všechna dostupná sportoviště ve městě – víceúčelové hřiště, hala a prostranství TJ Loko, tělocvična, hřiště, dvůr a dětské hřiště za základní školou. Žáci 7. A s vybranými žáky 8. A třídy plnili v tento den roli rozhodčích. Svolávali družstva, rozhodovali zápasy a prováděli zápisy výsledků. Na všech sportovištích bylo vidět sportovní nasazení, snaha po dosažení co nejlepších výsledků, smích, radost, ale i schopnost přijmout porážku. Jako odměnu si vítězná družstva odnesla drobné ceny v podobě různých míčků.
Garant akce: Čížková Dana
ŠD TANEC ,,HULA – HULA“
Dne 29 .5. 2024 se ve školní družině uskutečnilo soutěžní klání v tanci ,,HULA – HULA“ (kroužení obručí). Utkala se družstva po ročnících-děvčata, chlapci.
Finálové kolo bylo ztíženo – kroužení s rekvizitami.
LOMAZ - sport dětem 27.5.2024
27. května 2024 se v Lomnici nad Lužnicí konaly atletické závody Lomaz. Letos se této akce zúčastnilo 9 škol z blízkého okolí. Z naší školy bylo vybráno 20 žáků z 1. stupně a 18 žáků z 2. stupně. Soutěžilo se v kategoriích – mladší žáci a žákyně a starší žáci a žákyně. Žáci soutěžili v běžeckých i technických disciplínách – běh na 60 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, skok daleký a hod kriketovým míčkem. Mezi nejúspěšnější mladší závodníky patřila Julie Dvořáková, Darija Sukhara, Veronika Břešťáková, Daniel Krejsa a Matěj Šašek. Úspěch zaznamenaly dívky Dvořáková, Sukhara, Schmiedová a Šťástková ve štafetě 4 x 100 m. Starší žákyně a žáci také nasbírali mnoho medailí. Patřili mezi ně: Milan Kocourek, Eliška Krupičková, Adéla Linhartová, Filip Koutenský, Jakub Markvart, Laura Líbalová, Ema Jiříčková, Petr Kopačka, Marek Míka, Laura Musilová, Andrea Nohejlová. Některým závodníkům utekly stupně vítězů o centimetry a setiny sekund. Celkově se naše škola umístila na krásném 3. místě.
Ivana Marušková, Jiří Hanzal
Beseda se zubním lékařem
V pátek 24.5.2024 navštívila třídu 1.C MDDr. Anna Novotná, která dětem vyprávěla pohádku o bolavém zoubku. Děti měly najít způsoby, jak zoubku pomoci. Společně přicházely na různá řešení, jako jsou vhodné způsoby stravování, pití čisté vody a čištění zubů. Poté proběhla ukázka správného čištění zubů, které si děti samostatně vyzkoušely. Během praktických ukázek se děti dozvěděly, že je velmi důležité čistit zuby důkladně, nevynechávat stoličky a používat nejen klasický zubní kartáček, ale také kartáčky mezizubní.
Zapsala: Mgr. Marcela Míková
„Energie kolem nás“
V pátek 24. 5. 2024 uspořádalo školící středisko ZVAS v Táboře setkání nadaných žáků na téma „Energie kolem nás“. Z naší školy se této akce zúčastnilo šest vybraných žáků. Lektor a popularizátor vědy z Vysoké školy báňské TU v Ostravě Ing. Petr Pavlík, Ph.D. připravil pro žáky velmi zajímavou přednášku. Její součástí byla výroba modelu turbíny vodní elektrárny, nechyběly funkční modely několika druhů parních strojů, magdeburské polokoule a jiné exponáty, které si žáci mohli vyzkoušet. Akce byla velmi inspirativní.
Anděla Divišová
Projekt Včely
20. května proběhl na naší škole projektový den k oslavě Mezinárodního dne včel. Žáci čtvrtých a pátých tříd se zúčastnili různých aktivit zaměřených na poznávání života včel. Před samotným projektovým dnem měli žáci možnost setkat se s včelařem, který jim v pátek 17. května poskytl poutavou interaktivní přednášku o významu a životě včel.
Během projektového dne byla připravena různá stanoviště, kde se děti mohly věnovat aktivitám, které rozvíjely jejich pohybové dovednosti, kreativitu, logické myšlení a digitální kompetence. Žáci vytvořili krátké animované filmy, postavili včelí úl, posbírali pyl, vyzkoušeli si reliéfní tisk a získali nové zajímavé znalosti o včelách.
Cílem tohoto projektu bylo prohloubit znalosti dětí o včelách a jejich významu pro ekosystém, podpořit týmovou spolupráci, kreativitu a fyzickou aktivitu.
Děti si odnesly nejen nové znalosti, ale také spoustu zážitků z práce ve smíšených skupinách a společně stráveného času. Projektový den byl velmi úspěšný a přispěl k hlubšímu pochopení role včel. Děti si nejen rozšířily své znalosti, ale také si užily spoustu zábavy a spolupráce se spolužáky.
Mgr. Pavlína Štěrbová
,,Z POHÁDKY DO POHÁDKY“ (ČT 23.5. – PÁ 24.5. 2024)
V letošním roce se v naší škole uskutečnil již 10. ročník akce k podpoře dětského čtení, spojený s přespáním ve škole. Zúčastnilo se 82 dětí a 18 pedagogických pracovníků. V pavilonu školní družiny probíhalo od 18 hodin ubytování přihlášených dětí a převlékání zúčastněných do masek (1.třídy-čerti a čertice, 2.třídy-čarodějnice a čarodějové). Po společné večeři ve školní jídelně byl písní „Dnes večer pohádky nás těší“ zahájen program v promítací místnosti, který pokračoval vystoupením kouzelníka pana Martina Čejky.
Pak už se skupinky dětí se svým „dospěláckým doprovodem“ vydaly na putování po školních zákoutích a těšily se na setkání s Rumcajsem, Mankou a Cipískem, Machem a Šebestovou, princeznami a čarodějnicemi, pohádkou O pejskovi a kočičce, O třech prasátkách. Společně se snažily rozluštit zamotané pohádky, což nebylo zrovna jednoduché. Na základě sehrané ukázky plnily přání a zadání pohádkových postav, které všechny správné odpovědi odměňovaly razítkem na ruku. Ani závěrečná cesta za pokladem nebyla jednoduchá. Povolení k hledání dávaly zámecké paní, které pod dohledem kostlivce rozdávaly razítka za správně sečtené svíce v setmělé chodbě. Pak už se děti ve svých ložnicích setkaly se skřítky „USPÁVAČI“, kteří sečetli získaná razítka na rukou, přečetli pohádku a popřáli dobrou noc.
Celá akce byla zakončena společnou snídaní v pátek 24.5.2024.
Zapsala: Alena Hrádková
Praha – odměnou pro „Blatské mozky“
Dne 24. května 2024 se nadané děti ze Základní školy Blatské sídliště, výherci soutěže "Souboj mozků", vydaly na výlet do Národního technického muzea v Praze. Tento výlet byl odměnou za jejich vynikající výsledky v soutěži, která prověřila jejich znalosti, paměť a kreativitu.
Skupina žáků si užila prohlídku muzea, kde mohli vidět historické i moderní technické vynálezy. Děti si vyzkoušely interaktivní exponáty a dozvěděly se více o historii vědy a techniky. Celý den byl plný zábavy, učení a inspirace.
Návštěva muzea byla nejen odměnou, ale také motivací k dalšímu studiu i zájmu o techniku a vědu. Děti odjížděly plné nových poznatků a zážitků, které si jistě dlouho zapamatují.
POKOS Soběslav 2024
V pátek dne 17.5. proběhl 7. ročník branné soutěže POKOS (Příprava občanů k obraně státu), pod křídly Armády ČR. Organizaci měla tentokrát na starost ZŠ Komenského ze Soběslavi. Celkem se zúčastnilo 9 družstev a to z obou základních škol v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí. Počasí nebylo příliš přívětivé, přesto se pořádající tým postaral o skvělou organizaci. Síly jsme poměřili v disciplínách (střelba ze vzduchovky, topografie, vázání uzlů, plazení, hod granátem na cíl, rafting atd.). Naše 2 družstva nakonec obsadila 3. a 7. místo.
Jiří Hanzal
Školní atletická olympiáda 1.stupně
Dne 16. května 2024 se konala školní atletická olympiáda žáků 1.stupně, ve které se tradičně soutěžilo ve čtyřech disciplínách (běh na 50 metrů, hod kriketovým míčkem, skok daleký a vytrvalostní běh). Výsledky jednotlivých disciplín čtyřboje se přepočítávaly na body. Ty poté určily nejlepší jednotlivce. Soutěžilo se také o nejlepší atletickou třídu, která měla nejvyšší průměr bodů na žáka a získala putovní pohár.
Vítězové jednotlivých kategorií:
1.-3.třída – dívky: 1. Petrů Veronika (3.B), 2. Nosková Anežka (1.A), 3. Koubová Laura (3.B)
2.-3.třída – chlapci: 1. Šonka Adam (2.C), 2. Peterka Šimon (2.A), 3. Míka Tadeáš (2.C)
4.-5.třída – dívky: 1. Sukhara Daria (5.A), 2. Šťástková Sofie (4.B), 3. Vachová Markéta (4.B)
4.-5.třída – chlapci: 1. Vach Adam (4.B), 2. Nosek Tomáš (4.A), 3. Krejsa Daniel (4.B)
Vítězné třídy:
1.místo – 2.A (průměr 482 bodů na žáka, třídní učitelka Mgr. Miloslava Žáková)
2.místo – 4.B a 2.C (obě třídy 434 bodů, Mgr. Dagmar Sváčková a Mgr. Veronika Šašková)
Borkovická blata
Ve čtvrtek 16. 5. 2024 proběhla již každoročně konaná geografická exkurze žáků 6. tříd do přírodní rezervace Borkovická blata. Do nejsevernějšího rašeliniště Třeboňské pánve jsme byli dopraveni autobusem časně z rána, abychom své kroky dále směřovali po značené naučné stezce. Ve skupinkách utvořených napříč paralelními třídami žáci objevovali krásy blatské přírody, její flóru a faunu. Z informačních tabulích a doplňkového výkladu vyučujících se dozvěděli rovněž něco málo o těžbě rašeliny a o rekultivaci této oblasti. Vše aktivně zapisovali do předtištěných pracovních listů, kochali se výhledy z dřevěných chodníčků a nasávali vůni právě kvetoucího rojovníku. Přestože bylo pro leckteré z nás výzvou doputovat skrze silný vítr zpět do školy, o to více jsme na svůj výkon byli hrdí a při zaslouženém obědě rozjímali, jak krásný ten místní region máme.
Daniela Boudová
Výchovný koncert- Pěvecký sbor MUSICA při ZŠ Ostrava- Poruba
Sportovní soutěž Ševětín 16.5. 2024
22 žáků naší školy se zúčastnilo na pozvání vedení ZŠ a MŠ v Ševětíně sportovní atletické soutěže. Žáci se utkali ve 4 disciplínách-skoku vysokém, skoku do dálky, hodu granátem, sprintu na 60 m a zároveň všichni poměřili své síly v překážkovém běhu „Ševátor race“. Naši sportovci vyhráli 6 zlatých, 9 stříbrných medailí a 3 bronzové medaile. Celkově naše škola skončila druhá a putovní pohár získali domácí závodníci, ale příští rok se snad pořadí obrátí.
Jaromíra Loumová, Jana Klejnová
Mažoretky BAMBIFEST
V sobotu 11.5.2024 se obě skupiny mažoretek zúčastnily BAMBIFESTU v Českých Budějovicích. Jedná se o akci zaměřenou na prezentaci činnosti dětských a mládežnických spolků a organizací.
Zapsala: Alena Hrádková
Temelín – návštěva informačního centra
V úterý 7. května 20024 navštívili žáci 9. A a 9. B informační středisko jaderné elektrárny Temelín. V kinosále zámečku Vysoký Hrádek, kde infocentrum sídlí, absolvovali deváťáci přednášku o elektrárně Temelín a shlédli film o jaderné energetice. Prostřednictvím speciálních brýlí pro virtuální realitu se žáci dostali do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst elektrárny, jako třeba k jadernému reaktoru, do chladicí věže nebo na blokovou dozornu, odkud se elektrárna řídí. V dalších prostorách infocentra si poté mohli vyzkoušet interaktivní exponáty. Exkurze dále pokračovala návštěvou hráze Hněvkovické přehrady a prohlídkou náměstí v Týně nad Vltavou. Akce určitě splnila svůj cíl – pomoci žákům formovat si názor na jadernou tematiku.
Anděla Divišová
ŠD - Pálení čarodějnic – opékání buřtů
29.4.2024 si děti za ŠD užily čarodějnické odpoledne Na Hlinici. Pochutnaly si na vlastnoručně opečených buřtech, zazpívaly si píseň „Pět ježibab“ a na louce si zahrály hry s míčem, čarodějnickou honěnou a schovávanou.
Garant akce: všechny vychovatelky Zapsala: Hiršová Gabriela
Sedmáci v Přírodovědném muzeu Semenec
V pátek 26. 4. 2024 se žáci 7. ročníků vypravili na přírodovědnou exkurzi do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou.
Jejím cílem bylo seznámit se s problematikou nedostatku vody, učit se hledat úspory vody a způsoby jejího zadržení v krajině.Na začátku programu byli žáci rozděleni do čtyřčlenných skupin, ve kterých s využitím interaktivních prvků prošli 3 stanoviště. Na prvním stanovišti zkoumali chování vody v různých typech koryt a v místech s různým způsobem obhospodařování půdy. Druhé stanoviště bylo zaměřeno na vazbu vody s rostlinami a půdními živočichy. Na posledním stanovišti si žáci prověřili své znalosti pomocí simulační hry na hospodaření s vodou v krajině. Každá skupina si na základě vylosovaných lístečků namalovala vlastní krajinu, ve které prováděla různé zásahy tak, aby v ní získala co nejlepší vodní bilanci.
Myslím si, že žáci si tento den velmi užili a odjížděli obohaceni o informace, které jsou v dnešní době velmi aktuální a diskutované.
Zapsala: Jana Pavlečková
„Šesťáci“ zavítali opět na SOŠEP
V pondělí 22. 4. 2024 se již podruhé v tomto školním roce zúčastnili žáci 6. ročníků praktických cvičení
v přírodovědných laboratořích na SOŠEP. Během těchto cvičení se věnovali mikroskopování dvou zástupců hmyzu, a to cvrčka domácího a včely medonosné.Díky této aktivitě si žáci měli možnost rozšířit své znalosti o stavbě těla hmyzu a porozumět funkci a významu jednotlivých částí.
Myslím si, že účast žáků na praktických cvičeních v přírodovědných laboratořích přinesla pozitivní výsledky. Nejenže získali nové poznatky o hmyzu a jeho anatomii, ale také si osvojili praktické dovednosti spojené
s prací s mikroskopem.Zapsala: Jana Pavlečková
Den Země – kulturní krajina, 7. ročníky
Dne 19. 4. 2024 proběhl na naší škole celoškolní environmentální projekt Den Země na téma KULTURNÍ KRAJINA.
Žáky 7. ročníků čekalo v rámci tohoto projektu zmapování zemědělské krajiny v okolí města Veselí nad Lužnicí.
Na začátku projektového dne žáci nejprve zhlédli video, které představilo téma kulturní krajiny a kontext zemědělského prostředí v České republice. Po jeho zhlédnutí se žáci zamýšleli nad předem připravenými otázkami, na které odpovídali digitálně pomocí přiděleného QR kódu, který posílal jejich poznatky o zemědělské krajinné podobě na obrazovku interaktivní tabule.Poté se žáci zabavili soutěžní hrou Kahoot, která byla zaměřena na testování jejich znalostí o kulturní krajině a zemědělství v okolí města Veselí nad Lužnicí.V druhé části dne žáky čekala praktická část, během které měli za úkol pomocí vytištěných map zaznačit trasu, kterou jsme společně procházeli a současně měli vyznačit pole na trase a plodiny, které se na nich pěstují. Pro určování rostlin a přesné identifikaci vegetace měli možnost využít nástroj Google Lens.V poslední části dne pak byly následně zaznamenané údaje porovnány s údaji z ikatastr.cz, kde žáci zjistili skutečnou výměru vyznačených polí. Poslední aktivitou bylo určování skutečné vzdálenosti ušlé trasy dle přiloženého měřítka plánu a map.Tato akce přinesla žákům nejen teoretické znalosti o kulturní krajině, ale také praktické dovednosti v oblasti mapování a využití moderních technologií jako je např. Google Lens.
Zapsala: Jana Pavlečková
Den Země - kulturní krajina – návštěva farmy v Mažicích
V pátek 19.dubna 2024 vyrazili žáci 4.A, 4.B a 5.B autobusem do Mažic. Zde navštívili rodinnou farmu U Čoudků, která se zabývá živočišnou (chov koní) i rostlinnou výrobou v režimu ekologického zemědělství. Celkem hospodaří na 70 ha, které zahrnují ornou půdu i trvalé travní porosty. Žáci byli rozděleni do skupin a postupně procházeli připravená stanoviště. Ta se týkala například zemědělské techniky, poznávání jednotlivých druhů obilovin a výrobků z nich a také péčí o domácí zvířata. Zajímavá byla ukázka kování koně. Jedním z doplňkových stanovišť byla i myslivecká tématika – zvířata žijící na poli a v blízkém okolí, potravní řetězec i škůdci a význam dravců. Celé dopoledne se žáci hravou formou seznamovali s životem a prací na farmě. V poledne odcházeli nadšení a plni zážitků. Dík patří naší kolegyni Mgr. Veronice Čoudkové za možnost strávit zde příjemný den.
Zapsala Mgr. Dagmar Sváčková
Den Země na Mlýně Krkavci
Dne 19. 4. 2024 se v rámci školní akce Den Země vydali žáci 4.C, 5.A a 5.C navštívit nedaleký Mlýn Krkavec. Tento mlýn v době svého vzniku patřil slavnému rodu Rožmberků, a i proto byl pro žáky lákavým cílem. Ve mlýně nás srdečně přivítal současný majitel pan Pech. Ten žáky mlýnem provedl a velmi poutavě jim vyprávěl o jeho historii. Neboť žáci projevili zájem dozvědět se o areálu ještě další informace, ukázal jim i přes sto let starou, avšak stále fungující, pilnici. Na Mlýně Krkavci jsme strávili příjemné dopoledne a určitě se na toto místo budeme všichni rádi vracet.
Marie Vávrů
Den země ve 3. ročníku
Dne 19.4.2024 proběhl na naší škole enviromentální projekt Den Země na téma Kulturní krajina.
Žáci 3. ročníků strávili tento den ve škole, kde v sestavených skupinách procházeli různá stanoviště. Stanoviště byla rozmístěna ve čtyřech třídách podle typu krajiny – lesohospodářská, průmyslová a městská, vodohospodářská, zemědělská. Všechny skupiny si postupně prošly všechna stanoviště, kde plnily různé úkoly – vyhledávaly informace na tabletech, luštily rébusy a křížovky, přiřazovaly živočichy, rostliny, třídily odpad, pracovaly na interaktivní tabuli. Žáci pracovali se zájmem, získali nové poznatky a upevnili již naučené. Na konci celého dne se všechny skupiny sešly dohromady a hodnotily vzájemnou spolupráci a sdělovaly si, které úkoly jim dělaly největší obtíže a naopak, které úkoly byly pro danou skupinu jednoduché.
Zapsala P. Vetyšková
WORKSHOP S MICRO:BITEM
Dne 18. dubna 2024 se konal workshop v naší základní škole zaměřený na práci s mikro:bity, financovaný z grantu O2 Chytrá škola. Na proškolení jsme pozvali 2 odborníky ze společnosti Zonepi Research, která se zabývá vzděláváním v oblasti robotiky a elektrotechniky. V dopoledních hodinách byli proškoleni žáci 8. ročníků a odpoledne učitelé. Micro:bity jsou malé programovatelné mikropočítače, které obsahují LED displej a různé senzory, které lze programovat pomocí blokového programovacího jazyka. Žáci se seznámili s funkcemi mikro:bitu a začali vytvářet jednoduché projekty. Učitelé se naučili integrovat mikro:bit do výuky různých předmětů, jako je informatika, matematika, fyzika, přírodověda a další. Celkově byl workshop velkým úspěchem, který přinesl mnoho inspirace a nových poznatků nejen pro žáky, ale i pro učitele. Tento workshop je jen jedním z mnoha kroků, které naše škola podniká směrem k inovativnímu a efektivnímu vzdělávání pro všechny žáky.
Text i foto: Ivana Marušková
Zážitkový workshop s cukrářkou ve spolupráci s Jhk
V pondělí 15. dubna se dívky 8. ročníků zúčastnily na naší škole zážitkového workshopu, který byl pro ně připraven ve spolupráci s Jihočeskou komorou v rámci projektu Hrdinové řemesla.
V průběhu tohoto workshopu si dívky měly možnost interaktivní formou vyzkoušet profesi v oboru cukrářka. Připravily si linecké těsto, ze kterého si vyzkoušely upéct francouzskou specialitu Tatin tarte (obrácený koláč z lineckého těsta s jablečnou náplní).
Cílem tohoto projektu bylo zvýšit zájem o studium řemeslných oborů a poukázat na perspektivu řemesel a jejich význam pro region.
Věřím, že se dívkám workshop líbil a pomohl jim přiblížit kouzlo tohoto oboru.
Tímto děkuji pí Martině Noháčové z Jhk a pí Vladimíře Veselé - cukrářce za spolupráci a pomoc při zorganizování tohoto projektu.
Zapsala: Jana Pavlečková
Biologická olympiáda Rudolfa Kurky
Ve středu 10. dubna 2024 se 4 naši žáci z 8. ročníků zúčastnili 22. ročníku Biologické olympiády Rudolfa Kurky, která se konala v budově školy SOŠEP ve Veselí nad Lužnicí.
Žáci soutěžili ve dvou kategoriích, a to v botanice a zoologii. V každé kategorii soutěžilo celkem 14 žáků z devíti různých základních škol.
V oblasti botaniky se nejlépe dařilo Kláře Jurmanové z 8. A, která se se ziskem 24 bodů umístila na 8. místě. V oblasti zoologie se nejlépe dařilo Vojtěchovi Dudovi z 8. B, který se stejně jako jeho spolužačka umístil na 8. místě se ziskem 43 bodů.
Všem zúčastněným žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Jana Pavlečková
Mladý módní návrhář 2024
Dne 9.4.2024 proběhlo v Třeboni na OA, SOŠ a SOU Třeboň vyhlášení výsledků soutěže Mladý módní návrhář 2024. Celkem byly dvě soutěžní kategorie. První kategorie byla určena žákům pátých a šestých ročníků, jejichž téma bylo ztvárnění oděvu z roku 3000. Druhá kategorie byla určena pro žáky ze sedmých a osmých ročníků, ti měli za téma návrh oděvu vyjadřující emoci.
Za své mimořádné výkony byly oceněni dva žáci naší školy. Viktorie Weissová z 8.B, která získala druhé místo se svým návrhem dámských šatů a Daniel Menhart z 5.C za vlastní ztvárnění představy oděvu ze vzdáleného roku 3000. Oběma žákům naší školy patří veliká pochvala za úspěšnou reprezentaci. Velké poděkování patří i všem žákům naší školy, kteří se do soutěže zapojili.
Petr Mikuláš
Souboj mozků 1. stupně
Dne 9. 4. 2024 proběhlo třídní kolo vědomostního kvízu ve 2. až 5. ročnících. Z každé třídy byli vybráni 2 nejlepší žáci, kteří postoupili do finálového kola vědomostního kvízu, který se uskutečnil dne 11. 4. 2024. Vítězové byli rozděleni do 6 skupin ve složení 1 druhák, 1 třeťák, 1 čtvrťák a 1 páťák. Otázky byly zaměřeny na všeobecné znalosti, logiku a postřeh. Nejvíce bodů získal tým složený ze Sáry Syrovátkové, Báry Ellederové, Jakuba Studeného a Amálie Ammerové, kteří za odměnu pojedou do Technického muzea v Praze.
Ivana Marušková
O2 - Chytrá škola - Online radikalizace
Podporováno z grantu O2 Chytrá škola
Setkání metodické komise na téma online radikalizace
Dne 5.4.2024 proběhla schůzka šesti učitelů občanské výchovy a dějepisu. Cílem schůzky bylo seznámit učitele s tématem online radikalizace a představit jim didaktické materiály do výuky. Učitelé byli seznámeni s teorií radikalizace u dětí, taktikou radikálních skupin, jak získávat mladé dospívající, praktickými ukázkami i ukládanými tresty za plánování teroristických útoků mladistvých.
V průběhu dubna bylo téma online radikalizace začleněno do výuky v každém ročníku druhého stupně. Žáci pracovali s memy, novinovými články, datovou stopou, personalizací dat a diskutovali o důvodech radikalizace i vlivu digitálních technologií a sociálních sítí na utváření názorů.
Školní kolo anglické olympiády ve 4. a 5. třídách
Před velikonočními prázdninami proběhla ve všech čtvrtých a pátých třídách soutěž v angličtině. Děti v ní formou kvízu volily správné odpovědi ze třiceti a třiceti šesti otázek. V každé jednotlivé třídě a v každém ročníku byli podle počtu dosažených bodů vyhlášeni tři nejlepší žáci. Diplom pak získali ti, kteří se umístili na prvním, druhém a třetím místě vždy za celý ročník. Některá místa obsadilo více žáků se shodným počtem dosažených bodů. Úspěšným dětem blahopřejeme k vynikajícím výsledkům a přejeme jim mnoho štěstí v dalším studiu angličtiny.
J. Pilečková
Zeměpisný projekt „Biomy v krabici“
V průběhu března a dubna zpracovávali žáci 6. tříd (konkrétně 6.A a 6.B) v délce 6 vyučovacích hodin zeměpisný projekt „Biomy v krabici“. Cílem projektu bylo charakterizovat vylosovaný biom, zmapovat zdejší faunu a flóru a všechny získané informace zpracovat netradiční formou – v podobě krabice od bot, příp. od pizzy – a následně formou „unboxingu“ před spolužáky odprezentovat. Průběh zpracování projektu žáci evidovali skrze předtištěný formulář. Prohloubili si tím své plánovací a organizační schopnosti. Hodnocení projektů se chopili též sami žáci formou vrstevnického hodnocení, které bylo doplněné o kriteriální a slovní (písemné) hodnocení vyučující. Výsledné boxy není zdobí prostory jejich tříd.
Daniela Boudová
Okresní kolo matematické olympiády
Ve středu 3. 4. se v Táboře konalo okresní kolo matematické olympiády pro žáky šestých až osmých tříd (kategorie Z6, Z7 a Z8), do kterého z naší školy postoupilo celkem 6 soutěžících. Tito žáci si zaslouží velkou pochvalu, protože v rámci dobrovolné domácí přípravy úspěšně vyřešili úlohy školního kola olympiády a nominovali se tak do kola okresního. Nejlépe si z našich žáků vedla Klára Martinová ze 7. A, která obsadila ve své kategorii Z7 krásné 3. místo. Gratulujeme Kláře a děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci školy.
A. Divišová
Matematický klokan
V pátek 22. března se na naší škole pro všechny žáky druhého až devátého ročníku konala soutěž Matematický klokan. Jedná se o mezinárodně koordinovanou matematickou soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje cca ve 110 zemích světa. Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích – kategorie Cvrček pro 2. a 3. třídy, kategorie Klokánek pro 4. a 5. třídy, kategorie Benjamin pro 6. a 7. třídy, kategorie Cadet pro 8. a 9. třídy. Velké poděkování patří všem těm soutěžícím, kteří se poctivě snažili co nejlépe vyřešit zadání letošního ročníku „klokana“.
A. Divišová
Výsledky:
kategorie CVRČEK:
1. místo Lonský Marek 2. B 71 bodů
2. místo Hybš Tadeáš 2. C 68 bodů
3. místo Ho Trong Khang 2. C 58 bodů
kategorie KLOKÁNEK:
1. místo Syrovátková Sára 5. A 85 bodů
2. místo Zelenková Veronika 5. A 77 bodů
3. místo Ellederová Bára 4. C 75 bodů
kategorie BENJAMIN:
1. místo Malechová Michaela 7. B 74 bodů
1. místo Vondruška Jan 7. A 74 bodů
2. místo Tůmová Daniela 7. B 65 bodů
3. místo Tilmanová Klára 7. A 63 bodů
kategorie CADET:
1. místo Míka Marek 9. A 79 bodů
2. místo Kravchenko Bogdan 8. A 71 bodů
2. místo Koutenský Filip 9. C 71 bodů
3. místo Duda Vojtěch 8. B 65 bodů
Preventivní program Ruku v ruce
Dne 22. března 2024 se konal preventivní program od neziskové organizace Portus Prachatice Ruku v ruce pro žáky 5. ročníků. Cílem tohoto programu bylo podpořit spolupráci a utužit vztahy mezi žáky v jednotlivých třídách. Lektorky vedly hravou formou žáky k tomu, aby posílili vztahy ve třídě a uvědomili si, jak vytvářet cestu k vzájemnému respektu a toleranci.
Mgr. Ivana Marušková a Mgr. Marie Vávrů
OSLAVA VELIKONOC – 18. 3. – 27. 3. 2024
Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů, i pro nevěřící jsou však oblíbeným svátkem s mnoha tradicemi – barvení vajíček, pečení beránka, pletení pomlázky. Některé zvyky si děti vyzkoušely ve školní družině. Třeťáci barvili a malovali kraslice voskovou technikou, vyráběli dekorace a to papírové slepičky a závěsná kuřátka. Prvňáci se naučili velikonoční básničky a koledy, zpívali jarní písničky. Ve čtvrtém oddělení řešili chlapci pletení pomlázek, koledování a všichni luštili velikonoční rébusy. Prvňáky bavili pohádky a básničky a také výroba papírových zajíčků. O prázdninách se tak všichni mohou pochlubit svými znalostmi a vykoledovat bohatou velikonoční pomlázku.
Zapsala: Čížková Dana
Bezpečně s elektřinou
Žáci 9. A navštívili v rámci fyzikálního projektu „Bezpečné zacházení s elektrickým proudem“ žáky 1. ročníku. Deváťáci prvňáčkům zábavnou formou ukazovali, jaká pravidla by se měla vždy dodržovat při používání elektrických spotřebičů, jak se chovat při bouřce a co nikdy nedělat, protože je to nebezpečné. Elektřina je totiž velmi dobrý sluha, ale také nám může velmi ublížit. A na to je dobré stále myslet. Prvňáčci se nenechali zahanbit a prokázali dobré znalosti pravidel bezpečnosti. Deváťáci si zaslouží velkou pochvalu za výborný přístup ke svým malým spolužákům. Dík patří také paní učitelkám 1. tříd za možnost projekt uskutečnit.
A. Divišová
ŠD - Kuličkiáda
Dětské hry na jaře – cvrnkání kuliček. Ale kde? V okolí školy jen beton, asfalt, zámková dlažba, tráva, umělý povrch. Žádný plácek, do kterého lze udělat patou boty jednoduchý důlek. Jediným prostorem pro tuto aktivitu se stala tělocvična. Pouzdra na volejbalové kůly s výplní misky umožnila dětem vyzkoušet si tuto jarní hru. Prostor pro osm skupin u jednotlivých důlků vymezilo silné lano tak, aby se jednotlivé kuličky nerozběhly po celé ploše. Celkem si hru užilo 72 „cvrnkačů“. Správný cvrnk vedl k získání kuličky, která se správným směrem vydala do důlku. Tři semifinále určila celkem devět finalistů, kteří cvrnkali o vítězství se snahou získat co největší počet kuliček. Nejlepší hráči obdrželi diplomy a drobné ceny.
Garant akce: Čížková Dana
Finanční gramotnost na naší škole
V dnech 18. až 21. března 2024 se žáci 4.,5.,8. a 9. ročníků zúčastnili lektorského programu Finanční gramotnost. Lektorky z ČSOB Tábor přijely žákům předat informace o penězích, hospodaření domácnosti, on-line rizicích a finančních produktech. Žáci se zapojovali do diskuse a čerpali nové znalosti. Věříme, že byl program přínosem pro všechny žáky. Doufáme, že v těchto programech budeme pokračovat i v následujících letech.
Mgr. Dagmar Sváčková
Olympiáda dětí a mládeže Jihočeského kraje
V rámci doprovodného programu Olympiády dětí a mládeže Jihočeského kraje byla ukončena organizačním týmem 2. etapa soutěže. Úkolem pro žáky bylo vymyslet krátký tanec s prvky breakingu. Do soutěže se zapojily dvě naše třídy: 8. A a 9. A. Z celkového počtu 81 videí porotu zaujal tanec žáků 9. A v podání Adély Hákové, Terezy Beranové, Jaroslava Berana a Adama Kuka. Jejich taneční kreace s prvky breakingu obsadily krásné 2. místo. K tomuto výsledku jim gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Štěpánka Štorková
Interaktivní dílny v Národním divadle
Žáci osmých tříd navštívili dne 11.3.2024 budovu Národního divadla, kde za pomoci koordinátorky rozplétali historii od založení, až po dnešní dny. Celý příběh byl prokládán interaktivní činností, hrami s plněním jednotlivých úkolů. Studenti měli zároveň možnost projít si jednotlivé místnosti od základního kamene, až po střechu historické budovy. Součástí exkurze divadla byla procházka historickou částí Prahy.
Jiří Hanzal
Hledali jsme jméno pro maskota
V rámci Olympiády dětí a mládeže Jihočeského kraje byla vyhlášena organizačním týmem soutěž: „Hledá se vydra – maskot se zatím neznámým jménem.“ Do doprovodného programu ODM se zapojilo 90 škol Jihočeského kraje celkem se 700 návrhy na jméno. Mezi soutěžícími byli i žáci 6. A, 6. B, 7. A a 7. B, kteří v hodině slohu vymýšleli nejen jméno pro vydru – maskota, ale i příběh, jak vlastně jméno získala. Pořadatelům se zalíbilo pojmenování Tempera, které vymyslela Daniela Šebestová (6.A). Její návrh skončil na krásném 3. místě. Daniela i ostatní účastníci byli odměněni dárky od Jihočeského kraje a Českého olympijského výboru. Daniele k úspěchu gratulujeme a všem ostatním děkujeme za aktivní zapojení se do soutěže.
Štěpánka Štorková
LVK 2. stupeň 2024
LVK 7.tříd se konal ve dnech 19.2. -23.2. 2024 na Šumavě. Ubytováni jsme byli v Penzionu Kovářov. Na sjezdovky nás vozil autobus, který jsme měli k dispozici po celou dobu kurzu.
Lyžovali jsme ve Skiareálu Lipno. Sněhové podmínky byly velmi podprůměrné a umožnily nám lyžování jen do cca 13,00. Všechny děti se naučily lyžovat dle svých možností. Kurz hodnotíme jako velmi povedený, děti si odvezly spoustu zážitků.
Sepsala: Mgr. Štěpánka Štorková, vedoucí kurzu
Zeměpisná olympiáda
Ve čtvrtek 21. února 2024 se konalo okresní kolo zeměpisné olympiády v Táboře, kterého se zúčastnili vítězové školního kola – Dita Kodatová, Kateřina Šnoblová (6.B), Vojtěch Duda (8.B), Václav Vondrášek (9.B). Tato událost přilákala zájem nejen samotných soutěžících, ale i učitelů a dalších příznivců zeměpisu.
Atmosféra v místě konání byla nabita očekáváním a napětím. Studenti, kteří se kvalifikovali z předchozího kola, předvedli své znalosti a dovednosti v oblasti zeměpisu v řadě náročných úkolů a testů.
Nakonec lze říci, že okresní kolo zeměpisné olympiády v Táboře bylo nejen testem znalostí a dovedností, ale také příležitostí k obohacení osobního rozvoje a společenských vazeb. Gratulujeme všem účastníkům a těšíme se na další ročníky této soutěže.
Šachový turnaj
Dne 13. února 2024 se na Základní škole Blatské sídliště konal šachový Přebor základních škol ORP Soběslav, který přilákal žáky ze 3 základních škol. V kategorii starších žáků se nejvíce prosadili Václav Hlásek (1. místo, 3 body), Josef Horňák (2. - 3. místo) a Richard Mašek (2. - 3. místo). Mezi mladšími žáky se na vrcholu startovního pole umístili Jaroslav Pejša (1. místo, 7 bodů), Ho Thong Khang (2. místo) a Nikolas Havlena (3. místo). Turnaj přinesl vzrušující souboje a ukázal špičkové šachové dovednosti našich mladých talentů. Zvláštní poděkování patří Šachovému klubu Veselí nad Lužnicí z.s., konkrétně RNDr. Ladislavu Sýkorovi, který se stal rozhodčím turnaje a hráčům poskytoval cenné rady, jak lépe hrát. Záštitu nad turnajem přijal ředitel školy Mgr. Lubomír Pospíchal. Účastníci měli k dispozici zázemí na základní škole, občerstvení a odpočinkovou místnost. Po ukončení partií si mohli užít hraní her, ping - pong a trénink šachů u obří šachovnice.
Družina DO-RE-MI
Ve středu 7. února 2024 se ve školní družině uskutečnila hudební soutěž DO – RE – MI .
V úvodní části předvedli své pěvecké dovednosti zástupci jednotlivých oddělení a dále probíhal program v duchu zábavném a rytmickém. Společně jsme si zahráli hry – rytmická hra s kelímky, RAMSESE a vytvořili jsme kapelu hrající na drumbeny, klapadla, chřestidla, ozvučná dřívka a tamburíny.
Zapsala: Alena Hrádková
Exkurze devátých ročníků – SŠSI Tábor
Dne 7. 2. 2024 se vybraní žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze na SŠSI v Táboře. Celá exkurze byla pojata jako výchovně – vzdělávací akce, se snahou podpořit u žáků zájem o studium technických oborů. Žáci se v první části exkurze zúčastnili úvodního workshopu, kde jim byla formou soutěžních kvízů představena náplň učebních oborů, které škola nabízí. V druhé části exkurze byli žáci rozděleni do čtyř skupin, ve kterých navštívili interaktivní technická pracoviště, kde se seznámili s technikou prezentující elektrotechnické vzdělávací programy.
Myslím si, že exkurze se žákům líbila a splnila svůj cíl – odbourat obavy z technických oborů a posílit sebevědomí v oblasti moderní techniky.
Jana Pavlečková
ŠD – VESELSKÁ POZNÁVAČKA – leden 2024
V průběhu ledna se děti 3. oddělení školní družiny zúčastnili v rámci plnění výchovné činnosti tzv. „Veselské poznávačky“. Hra spočívala v hledání vyfoceného detailu ve vyznačeném okruhu našeho města. Rozdělením soutěžících vzniklo celkem devět skupin. Každá obdržela mapku s ohraničeným územím a s detailními fotografiemi zajímavých prvků na domech a různá zákoutí. Tři pondělní odpoledne se dvacet šest „pátračů“ snažilo nalézt dvanáct skrytých detailů v okolí náměstí a pečlivě je zaznamenat do mapky. Důležitou dovedností této aktivity se stala orientace mapy se skutečnou polohou soutěžících. Pozorovat, dívat se, přemýšlet, radit se, spolupracovat, domlouvat se, diskutovat – nejdůležitější schopnosti dětí při této hře. Děkujeme pracovnicím Infocentra za nabídku hry a odměny pro nejlepší tři skupiny i ostatní účastníky. Veselské pexeso jim bude připomínat zajímavou pátrací hru. Ta přinesla dětem nejen zábavu, ale i znalosti, které využijí při výuce prvouky.
Garant akce: Čížková Dana
ŠD – Zimní biatlon trojic na sněhu na bobech – 12. 1. 2024
Sněhové podmínky byly pro naše běžkování a bobování v tomto školním roce příznivé. Sníh se udržel již čtrnáct dní. V pátek se tak mohl uskutečnit zimní biatlon trojic na bobech se střelbou hakysákem do kruhu. Den před závodem si všechna oddělení vysvětlila a prošla celou trasu závodu, který se uskutečnil na hřišti za školou. Družstva byla složená ze závodníků prvních až pátých ročníků. Vždy ten nejlehčí s číslem se vezl. Trestná kola obíhala družstva, která při závodě minula cíl. Naráz vždy soutěžila skupina složená ze čtyř družstev. Terénní nerovnosti, běh s „nákladem“ na bobech, střelba prověřila spolupráci a fyzickou zdatnost všech závodníků. Finále obsadila vítězná družstva ze čtyř skupin. Všichni si tuto aktivitu užili. Povzbuzování finalistů bylo toho důkazem. Trojice, které se umístily na prvních třech místech, byly oceněni drobnými dárky.
Garant akce: Čížková Dana
VÁNOČNÍ BESÍDKY VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ – 18. 12. – 22. 12. 2024
Zvyky a tradice českých Vánoc si účastníci připomněli v týdnu těsně před vánočními prázdninami. Příprava ale probíhala již od začátku prosince. Výroba lodiček ze skořápek, výroba vánoční krabičky, vánočního přání, výzdoba kluboven a to nejdůležitější – psaní svých přání Ježíškovi. Vánoční program ve všech odděleních byl pestrý a skládal se z četby nebo rozhovoru o vánočních symbolech a zvycích, o Ježíškovi, hraní vánoční pantomimy, luštění vánočního kvízu, zpěvu vánočních písniček, pouštění lodiček, rozkrajování jablíček, rozbalování dárků, ochutnávání vánočního cukroví. Společný dárek od Ježíška obdrželo každé oddělení. Na vánoční prázdniny se všichni rozcházeli plni očekávání z nadcházejícího Štědrého dne
Zapsala Čížková Dana
Vánoční posezení třídy 7. B
Ve čtvrtek 14. 12. jsme pro rodiče, prarodiče a sourozence uspořádali předvánoční posezení třídy 7. B. Po slavnostním nástupu jsme v promítacím sále školy zatančili vánoční mazurku a řekli si něco o vánočních tradicích a zvycích. V učebně přírodních věd jsme pro rodiče připravili zábavný kvíz a v naší kmenové třídě pro ně společně přichystali občerstvení. Zatímco my pouštěli skořápkové lodičky se svíčkami, rodiče psali, co by nám jako kolektivu přáli do nastupujícího roku 2024. Věříme, že se naše předvánoční setkání rodičům líbilo a přejeme všem klidné a pohodové vánoční svátky.
žáci 7. B
ŠD – Zimní biatlon 3. oddělení – 8. 12. 2023
Konečně napadl sníh. Hodně sněhu. Proto účastníci 3. oddělení vyrazili na běžky. Celý týden trénovali na hřišti za školou. První lepkavý sníh nepřinesl kýžený pocit skluzu, ale vytrvalost se vyplácí. Po navoskování a tvrdším zmrzlém sněhu se zadařilo již sjíždět mírné kopečky. Zkouška střelby šípů z luku do kruhu si vyžádala obratnost a soustředěnost. Soutěž začala v pátek. Dvě skupiny chlapců a dívek se snažili o co nejlepší výsledek. Střelba šípů z luku do kruhu určila počet trestných koleček, které určili rozhodčí ze čtvrtých tříd. Pak už stačil jen rychlý běh do cíle podle zadané trase. Všichni soutěžící museli prokázat soustředěnost, obratnost, vytrvalost a pevnou vůli se nevzdávat. Za to obdrželi drobné ceny a diplomy.
Garant akce: Čížková Dana
VYSTOUPENÍ MAŽORETEK
V sobotu 2. prosince 2023 vystoupily obě skupiny MAŽORETEK při ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU ve Veselí nad Lužnicí.
Mikulášská nadílka ve škole – 5. 12. 2023
I na základní škole se udržují původní české tradice. Mikuláš, čert a anděl se stali hlavními aktéry již tradiční mikulášské nadílky, která se konala 5. prosince v prvních, druhých a třetích třídách. Zatímco čert vyhledal prostřednictvím pekelného sluchátka dětské nezbedníky a zlobily, Mikuláš vlídným slovem utěšoval. Anděl pak všem dětem nadělil perník jako sladké pohlazení. Tento den se pro mnohé děti stal jedním z nejsilnějších školních zážitků.
Zapsala Čížková Dana
Antropologické muzeum a muzeum Kuriozit 30.11. 2023
V návaznosti na učivo osmého ročníku vyrazili žáci 8.A a 8.B na exkurzi do antropologického muzea Dr. Hrdličky v Humpolci. Zde si prohlédli kosterní pozůstatky a modelové figuríny předchůdce člověka. Dozvěděli se zajímavosti lidského těla a mohli si vyzkoušet některé nástroje původních obyvatel Severní Ameriky. Při návratu byla mezizastávka v muzeu kuriozit v Pelhřimově. Původně hradní věž skýtala mnoho zvláštností a unikátních dovedností českých lidí.
Starší florbalisté nás reprezentovali na Míru 29.11. 2023
Chlapci z 8. a 9. tříd vyrazili na klání 12 mužstev okresu Tábor do vyšperkované haly Mír v Táboře, kde sehráli 5 vyrovnaných zápasů. Úvodní duely se bohužel moc nevyvedly, když jsme těsně prohráli s Bechyní 0:1 a následně nás s přehledem rozebrali hokejisti ze Zborovské. Tím nám znemožnili bojovat o medailové pozice, takže bylo v dalších duelech potřeba urvat maximum. Kluci zabojovali a ve zbylých zápasech jsme vyhráli. Přesto na nás zbylo až 7. místo. Kluci si zaslouží pochvalu za zodpovědný přístup a nasazení.
Sestava: Filip Vetyška, Tomáš Březina, Tomáš Hess, Marek Míka, Jakub Markvart, Petr Dvořák, Radim Čančura, Matyáš Schmaus, Jaroslav Beran, Jaromír Musil, Filip Koutenský – brankář.
Jiří Hanzal
Florbalistky 6.a 7. tříd bojovaly 16.11.2023 v Táboře
Velmi slušný výkon předvedly dívky z 6. a 7. tříd na florbalovém klání pořádaném organizací AŠSK. Turnaje se zúčastnilo 11 týmů z našeho táborského okresu. Pro naše děvčata to bylo první setkání s takto velkou soutěží. I přesto, že byly z počátku trošku nervózní, velmi zodpovědně a s nasazením přistoupily ke každému zápasu. S velmi těsným výsledkem pak nakonec vybojovaly 7. místo.
Sestava: Ema Jiříčková, Klára Martinová, Klára Tilmanová, Nikola Bäumlová, Eliška Krupičková, Laura Musilová, Michaela Klípová, Eliška Šubrová - brankářka
Zapsal: Jiří Hanzal
„Šesťáci“ navštívili SOŠEP
Ve středu 15. 11. 2023, v rámci spolupráce naší školy se SOŠEP, navštívili žáci šestých ročníků přírodovědné laboratoře.
Všichni žáci z každé třídy si v průběhu jedné vyučovací hodiny zopakovali práci s mikroskopem a poté samostatně pracovali na zadaném úkolu, jehož náplní bylo „Pozorování chloroplastů rostlinných buněk“.
Žáci si sami zhotovili dočasný preparát, který mikroskopovali a na základě svého pozorování na závěr zhotovili laboratorní protokol.
Mgr. Jana Pavlečková
ŠD – Drakiáda – listopad 2023
Podzim, tak jako každý rok, je pro účastníky školní družiny časem pouštění draků. Draků různých velikostí, tvarů, barevných, se zajímavými kresbami, kteří jsou vyrobeni z různých materiálů. Pro správné pouštění draků je potřeba vítr takové rychlosti, aby se vznesl vysoko do oblak. Měl by foukat mírný či střední vítr. Pak už je jen na „pilotech“, jak dostanou draky do oblak. Pro účastníky ŠD znamenalo vydat se v době příznivého počasí na „drakiádu“. Svůj um, jak dostat draka do oblak předvedlo asi, tak třicet účastníků. Ne všem se dařilo. Vytrvalost byla na místě. Pak se drak vznesl a koukal z pěkné výšky. To bylo radosti.
Garant akce: Čížková Dana
SPOLUPRÁCE MEZI ŠKOLAMI - IROP
V letošním roce bude opět probíhat spolupráce mezi naší školou a základní školou praktickou ve Veselí nad Lužnicí na základě smlouvy dle Memoranda. Jedná se ukázky hodin s robotickými stavebnicemi, které se odehrávají v učebně robotiky. První letošní hodina byla zaměřena na práci s malými roboty tzv. Ozoboty. Cílem bylo vést robota podle správně zakreslených kódů. Na konci hodiny si žáci vyzkoušeli využití umělé inteligence v aplikaci s malováním obrázků. Žáky práce zaujala a po celou dobu aktivně spolupracovali.
Mgr. Ivana Marušková
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Dne 13.11.2023 se žáci pátých ročníků vydali na návštěvu do Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích. Cílem exkurze bylo prohloubení znalostí učiva přírodovědy. V kinosále žáci zhlédli projekci pořadu Náš vesmírný domov, která byla komentována paní lektorkou. Zde se dozvěděli řadu zajímavostí o Slunci, Měsíci a jednotlivých planetách naší sluneční soustavy. Největším zážitkem však pro všechny žáky bezesporu byla návštěva digitálního planetária. Na umělé obloze měli možnost pozorovat Slunce, Měsíc, planety, hvězdy i Mléčnou dráhu. Při simulaci noční oblohy žáci vyhledávali známá souhvězdí a se zaujetím poslouchali pověsti vztahující se k hvězdné obloze. Exkurze byla velmi zajímavá a všem žákům se moc líbila.
Marie Vávrů
ŠD - Letecký den 9.11.2023
Pracovní dovednosti jsou jednou z činností ve školní družině. Vyrobit si jednoduchou vlaštovku nebo letadélko tak, aby splnilo správné letecké schopnosti, se snažili účastníci všech oddělení ŠD. V tělocvičně umění svých výrobků vyzkoušeli „piloti“ na čtyřech stanovištích. Součet bodů z hodu do kruhu, na dálku, do terče a na určené místo určilo vítěze. Dařilo se nejen chlapcům, ale i děvčatům. Diplomy a drobné ceny získalo dvanáct účastníků z 1. – 5. tříd za „Nejlépe létající letadélko“.
Garant akce: Čížková Dana
Mladší žáci čtvrtí v okresním florbalovém klání
Naše škola vyslala vybrané žáky 6. a 7. tříd na turnaj ve florbale pořádaný organizací AŠSK Tábor ve sportovní hale Mír. Z celého okresu se přihlásilo 18 týmů, které navzájem ve dvou dnech poměřily své síly. Kluci sehráli 5 vyrovnaných zápasů. V základní skupině jsme obsadili 1. místo a postoupili do užšího kola v boji o medaile. Bohužel následující zápasy se moc nevyvedly a my jsme nakonec skončili s bramborovou medailí. Přesto chválím kluky za bojovnost a nasazení.
8.11.2023
Jiří Hanzal
ŠD – Dušičkové rošťárny – 3.11.2023
Děti se v rámci celodružinové akce „Dušičkové rošťárny“ zúčastnily „Stezky hrdinů“. Děti byly rozdělené do 9ti skupin. Každá skupina měla svého průvodce, který děti vedl při plnění jednotlivých úkolů, jež na ně čekaly v 10ti třídách školy. V každé třídě děti získaly splněním úkolu jedno písmenko kouzelné formule, které si zapisovaly do připraveného archu. Na konci se všechny skupiny sešly v klubu u školní jídelny a vyřčením kouzelné formule, rozsvícením měsíce zahnaly zlého ducha zpět do „hrobu“. Jako odměna na děti čekala truhlice s kouzelnými bonbóny z lektvaru vědění. Než děti odešly mohly se podívat do „kouzelného zrcadla“ na největší strašidlo (samy sebe).
Grant akce – Hiršová Gabriela
Exkurze 9. ročníků Vzdělání a řemeslo v ČB
Stejně tak jako vloni se i letos naši deváťáci vypravili 3. 11. do Českých Budějovic na výstavu vzdělání a řemeslo. Ta jim poskytla přehlídku středních škol a učilišť v jižních Čechách. Cílem výstavy byla snaha žákům pomoci orientovat se v nabídce středních škol, středního odborného vzdělávání i učňovského školství. Žáci měli dostatečně dlouhý rozchod a spoustu času na sesbírání dostatečného množství informací, které jak pevně doufáme, jim budou nápomocny před jejich prvním významným životním rozhodnutím.
Zapsala: Mgr. Jana Pavlečková
Slavnostní otevření výstavy Náš kraj v kulturním domě
Ve středu 1. 11. 2023 proběhla v kulturním domě slavnostní vernisáž výstavy Náš kraj, na které žáci Základní školy Veselí nad Lužnicí, Blatské sídliště 23 a žáci Základní a Mateřské školy Ševětín společně odprezentovali své výtvarné práce. Cílem výstavy je podpora výtvarně nadaných žáků, dlouhodobá spolupráce mezi oběma školami a kulturním domem. Téma výstavy bylo zvoleno s ohledem na kulturní a přírodní specifika našeho kraje. Žáci zachycovali kulturní a přírodní zajímavosti našeho kraje, pocity a dojmy z objevování přilehlé specifické přírody. Na výstavě se můžete setkat se širokou škálou výtvarných vyjádření a odlišných přístupů.
Vernisáž byla zahájena za přítomnosti vedení města za účasti široké veřejnosti a vystoupení hudebního kroužku. Výstava bude k vidění do 25. 11. 2023.
„Známí – neznámí Beatles“
Ve středu 25.10.2023 se žáci 2. stupně zúčastnili hudebního programu chomutovské Ag ForrestGump. Přednáška se týkala základů moderní hudby a byla zaměřena na vývoj a tvorbu proslulých The Beatles. Jednalo se o II. díl, hudební přednášky, který se zabýval tvorbou seskupení v letech 1960-70. Hudebním pásmem, včetně živých ukázek skladeb, provázel zpěvák a speaker pan Dan Kubica.
Eva Pouchová
ŠD - Zásady správné výživy
V pátek 13.10. 2023 se ve školní družině uskutečnila akce ZÁSADY ZDRAVÉ VÝŽIVY pro všechna oddělení všechna oddělení.
V úvodu proběhla krátká beseda na témata – odkud potraviny pocházejí, co potřebujeme jíst a pít, abychom byli zdraví a jak s potravinami bezpečně zacházet, potravinové pyramida. Následně děti třídily a přiřazovaly zdravá a nezdravá jídla.
Jednotlivé části byly proloženy zábavnými soutěžemi (ochutnávka a určování ovoce a zeleniny, krmení kamaráda se zavázanýma očima, prostírání a příprava slavnostního stolu).
Společně se děti naučily skládat ozdobný ubrousek a nechyběly ani písně o jídle za doprovodu harmoniky.
Zapsala: Alena Hrádková
Zábavné odpoledne trojic
Ve čtvrtek 5. 10. 2023 se ve školní tělocvičně konala celodružinová akce, které se zúčastnili žáci z prvních až pátých tříd. Děti si zasoutěžily ve smíšených trojicích celkem v pěti disciplínách, kde byly nuceny se přizpůsobit jeden druhému a vzájemně si pomáhat. I letos se asi nejúspěšnější dovedností stal létající koberec, na kterém se vystřídali úplně všichni. Soutěžící si odpoledne patřičně užili a na každého čekala malá odměna.
Zapsala: Kozlová Tereza
Návštěva Centra sociálních služeb
4. 10. 2020 se dívky ze třídy 8.B vypravily na návštěvu do Centra sociálních služeb ve Veselí nad Lužnicí.
Po příchodu se spolu se seniory pustili do přípravy jablkového závinu. Při pečení se ukázalo, že i když se jedná o generace rozdílného věku, dovednosti v kuchyni je spojují. Dívky se dozvěděly mnoho nového, prohlédly si domov pro seniory, poslouchaly příběhy seniorů, naučily se péci „štrudl“ dle tradičních zvyklostí seniorů.Senioři na oplátku dostali příležitost vidět, jakou má mladá generace energii a chuť s nimi pracovat. A mohli se také těšit na odpolední sladké občerstvení.
Velké poděkování patří Janě Urbánkové, která školní návštěvu v Centru sociálních služeb organizovala.
Atletická třída - 2. stupeň
27. září 2023 proběhla atletická olympiáda, ve které žáci soutěžili jako celá třída o pohár „Atletická třída “. Do soutěže o pohár se přihlásily všechny třídy II. stupně. Jednotlivci se mohli zúčastnit čtyřboje a zároveň žáci soutěžili v rámci jednotlivých ročníků i v jednotlivých disciplínách. Každý žák měl na výběr ze čtyř atletických disciplín.
Soutěž byla zpracována pomocí výpočetní techniky přímo na atletickém stadionu. Vyhodnocení umožňuje program, který jednotlivé výkony podle věku závodníka přepočítává na body.
V letošním roce obhájila z loňska vítězství třída 9.C, na druhém místě se umístila 9. A, a na třetím třída 9. B. Nejlepším atletem školy se stal Míka Marek z 9.A, druhé místo vybojovala Krupičková Eliška z 6.A a třetí se umístil Čančura Radim z 9.C.
Mgr. Ivana Michalová
ŠD - Vzpomínka na léto
Začátek školního roku znamenal pro všechny děti plnění povinností. Jako vzpomínkou na prázdniny se ve čtvrtek stala celodružinová akce „Vzpomínka na léto“. Jak již název napovídá, léto a voda je pro prázdniny nejlepší zábava. Trochu vody neuškodilo ani tady. Osm družstev a celkem osmdesátšest účastníků školní družiny soutěžilo v lovení předmětů ve vodě, v přenášení kelímků s vodou, v podávání pěnové houby nasáté vodou nad hlavou, střílení z vodní pistole na kuželky a v dalších zábavných aktivitách, u kterých se všichni náramně pobavili a hlavně osvěžili. Tento den bylo totiž krásné slunečné počasí.
Garant akce – Čížková Dana
ŠD – Ahoj kamaráde – všechna oddělení – 18.9. – 22.9.2023
Cílem této aktivity bylo seznámit se navzájem ve svých odděleních. Poznat jména, zájmy a záliby kamarádů, kteří navštěvují stejné oddělení. Někteří účastníci se již znali z mateřské školy, jiní se neviděli vůbec. Seznamovací kruh, hrací padák se tak stal velmi dobrým nástrojem pro pobavení a zábavu. V úterý odpoledne se ve 4. oddělení hrály seznamovací hry v kruhu. Středeční a čtvrteční odpoledneve patřilo ve školní družině dalším seznamovacím aktivitám. První oddělení použilo k seznamování padák, hudebně pohybové hry a aktivitu „Po mé pravici si sedne“. Druháci a třeťáci se pobavili kolektivními hrami s padákem.
Garant akce: všechny vychovatelky, zapsala Čížková Dana
SPOLU NA ROBOTY - workshop s O2
Robotické hračky a sestavy prověřili při workshopu „SPOLU NA ROBOTY“ z programu O2 Chytrá škola učitelé, rodiče a děti, při plnění úkolů a aktivit se školními roboty. Využili aplikace a digitální technologie, s kterými škola pracuje ve výuce. Účastníci se seznámili s prvními kroky programování. Program a aktivity připravila Mgr. Ivana Marušková. Děti si to opravdu užily.
EXKURZE Praha
Dne 21. 9. se žáci 5. A, B, C zúčastnili oblíbené exkurze v Praze. Exkurze měla za cíl prohloubil znalosti vlastivědy o hlavním městě ČR. Do Prahy se jelo autobusem, který nás vysadil před Strahovských stadionem, odkud jsme se snadno dostali na Petřín. Po prohlídce Růžové zahrady jsme absolvovali výstup na Petřínskou rozhlednu s 299 schody, odkud byl nádherný výhled na Prahu. Poté jsme ještě navštívili Zrcadlové bludiště na Petříně, které žáky velmi zaujalo a pobavilo. Dalším cílem byl Pražský hrad, kde jsme se podívali do chrámu sv. Víta a mohli obdivovat jeho architekturu. Při té příležitosti jsme zhlédli výměnu stráží před Pražským hradem. Cestou na Staroměstské náměstí jsme prošli přes Karlův most. Poslední zastávka byla u hlavy France Kafky od Davida Černého. Exkurze se podařila, nikomu se nic nestalo a všem se moc líbilo.
Ivana Marušková
IROP - aktivity pro děti MŠ
V rámci zapojení naší školy do IROP „Infrastruktura základních škol“ naše škola realizuje v učebně přírodních věd přírodovědné aktivity pro děti MŠ a žáky ostatních škol.
Mgr. A. Divišová připravila 3 pokusy pro děti z MŠ. Děti byly rozděleny do skupinek, každé skupince byl přidělen jeden žák 9. ročníku. Pokusy byly zaměřeny na plynné a kapalné látky ve formě zábavných technik, na kterých mohly děti s dopomocí žáků samostatně pracovat a vyzkoušet si je. Děti z MŠ se aktivně zapojovaly a byly nadšené.
Environmentální výchova a krása letu dravých ptáků
Dne 20. 9. 2023 přijela do Veselí n. L. společnost Zayferus – společnost na ochranu dravých ptáků. Pro žáky si připravila přehlídku dravců a sov, jednalo se o několik druhů vzácných i běžných dravců naší, evropské i světové fauny. Mezi rarity patřil např. Orel bojovný, Karančo jižní, Orlík kejklíř, Orel kamčatský, Sokol šahin, Raroh lovecký. Ve výčtu běžných dravců a sov byl např. Puštík bělavý, Sýček obecný, Poštolka obecná. Žáci měli možnost zhlédnout letové ukázky dravců, kdy různí dravci přelétávali přímo nad hlavami žáků, viděli i simulovaný útok jestřába na vycpaného zajíce a útok orlíka kejklíře na umělého hada. V rámci vědomostní soutěže několik žáků vyhrálo kalendáře, magnetky nebo pexesa z výrobny společnosti Zayferus. Akce měla za úkol seznámit žáky s chováním dravců a sov, předvést krásu letu těchto ptáků a podpořit ochranu těchto nádherných zvířat a přírody obecně.
Lubomír Pospíchal, koordinátor EVVO
Rybník jako dům
V pondělí 18. září 2023 se žáci 4. ročníků s učiteli D. Sváčkovou a P. Vachem zúčastnili výukového programu centra Cassiopeia s názvem „Rybník jako dům“. Ten se konal v Českých Budějovicích v lokalitě Vrbenských rybníků. Program byl zaměřený na pozorování živočichů žijících u vody. Děti tak pomocí dalekohledů pozorovaly ptáky – labutě, kormorány, kachny divoké, volavky i potápky roháč. Také si prošly stezku bažinatou olšinou, na břehu rybníka pak chytaly do sítěk drobné vodní živočichy a pozorovaly je pomocí malého „akvária“ s lupou. Žáci si také vyzkoušeli tvoření hnízd v rákosí (podobně jako rákosník velký) a zjistili, jak se v přírodní rezervaci chovat. Lektoři centra Cassiopeia měli program skvěle připravený, výuka byla zážitková a dětem se moc líbila. Celá akce trvala zhruba 4 vyučovací hodiny.
První školní den - vítání prvňáčků 4.9.2023
Prvňáčky ve školním roce 2023/2024 přivítali starosta města Vít Rada, ředitel školy Lubomír Pospíchal a zástupkyně ředitele paní Gabriela Kaislerová. Pan starosta dal všem prvňáčkům dárek - rozvrh a omalovánky s motivy města Veselí nad Lužnicí.
Prvňáčkům přejeme hodně úspěchů po celou dobu školní docházky.
Slavnostní ukončení PŠD 2022/23
V pátek 30. 6. 2023 proběhlo v KD Veselí nad Lužnicí slavnostní ukončení povinné školní docházky devátých ročníků školy. Akce se nesla ve slavnostním duchu. Proslovem se se žáky rozloučil ředitel školy p. Lubomír Pospíchal. Celých 9 let svojí docházky shrnuli zástupci tříd jednoduchým, ale vtipným projevem, v němž se rozloučili se svými třídními učiteli a ostatními vyučujícími. Na závěr jim bylo předáno vysvědčení a pamětní listy.
ŠD – Hurá na prázdniny – opékání buřtů – 28. 6. 2023
Opékání buřtů je krásnou českou tradicí, která neodmyslitelně patří nejen k víkendovým večerům. A právě tuto činnost si děti vyzkoušely poslední dva dny před odchodem na prázdniny. Stačilo jen přinést si buřta podle svého gusta, nabodnout na prut z náletových křovin a opéct tak, aby nebyl připálený. Všichni si vyzkoušeli, jak správně otáčet prutem, vyhnout se větrnému ohni, být trpělivý, aby jeho buřt nebo párek byl celý přiměřeně propečený. S chlebem, rohlíkem, kečupem nebo hořčicí se masová pochoutka stala skvělou odpolední svačinou doplněnou o chutnou topinku. Míčové a jiné hry zakončily skvělou odpolední zábavu. Nyní už jen zbývá: „Hurá na prázdniny“.
Branný den 2. stupně 2023
Na 2.stupni proběhlo ve středu 26.6.2023 Cvičení s náplní ochrany člověka za mimořádných událostí. Během pěti vyučovacích hodin žáci v okolí Veselí nad Lužnicí a ve škole nacvičovali na stanovištích různé branné dovednosti a připomněli si zásady ochrany člověka za mimořádných událostí.
Celkem bylo 8 stanovišť v terénu (překážková dráha, hod na cíl, topografie, technika vázání uzlů, živelní pohromy, ochrana obyvatelstva, silové cvičení, lukostřelba) a 4 stanoviště ve škole (střelba, první pomoc, video „Štěstí přeje připraveným“, dopravní výchova zaměřená na cyklistiku).
Žáci s učiteli procházeli dle časového harmonogramu jednotlivá stanoviště, kde pod vedením žáků z 9. tříd plnili různé úkoly, za které dostávali bodové hodnocení. Den byl ukončen testem vědomostí z oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí. Následný den bylo provedeno vyhodnocení a předání diplomů.
VYSTOUPENÍ MAŽORETEK – Veselské slavnosti 24.6.2023
Děvčata z obou kroužků mažoretek vystupovala při Veselských slavnostech.
Mladší skupina se skladbou COUNTRY ROADS, starší skupina s dvěma skladbami-WILLY WOMEN a závěrečnou skladbou TANEČNICE, kterou hudebně doprovodila skupinou CIHELNA.
29.ročník meziškolních závodů v lehké atletice „O pohár starosty města Soběslav“
V úterý 27.června 2023 proběhly na stadiónu v Soběslavi závody v lehké atletice. Mezi sebou se utkalo 5 škol – obě soběslavské základní školy, Gymnázium Soběslav, základní škola z Choustníka a naše škola. Celkem nás reprezentovalo 20 závodníků, kteří se s ostatními utkali v následujících disciplínách – běhy na 60 m, 600 m, 800 m, 1500 m, skok daleký a vysoký, hod kriketovým míčkem, vrh koulí a štafeta. Celkově se naše škola umístila na krásném 3.místě.
Přehled výsledků:
Jméno žáka
Disciplína
Umístění
Míka Marek
Běh 1500 m
1.
Jílková Barbora
Vrh koulí
2.
Krejsová Laura
Běh 800 m
3.
Bůžková Kristýna
Skok daleký
3.
Líbalová Laura
Běh 60 m
3.
Hálek Dominik
Skok daleký
3.
Wehrberger Vilém
Běh 1000 m
3.
Štafeta mladší žáci
3.
Štafeta mladší žákyně
3.
Štafeta starší žáci
2.
ŠD – rozšířená zájmová činnost – DRAMATICKÝ KROUŽEK – 2022–2023
V dramatickém kroužku si účastníci formou sociálních her budovali vzájemné vztahy, poznávali se v různých situacích a učili se být k sobě upřímné, tolerantní a vzájemně se neurážet a vystupovat před veřejností. Svoji práci zúročili na konci školního roku předvedením zhudebněné pohádky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře – O dvanácti měsíčkách žákům prvních až třetích tříd a svým rodičům.
Atletický přebor Táborska pro 2. stupeň základních škol
Ve dnech 20. a 22. 6. 2023 se v Táboře uskutečnil atletický přebor Táborska pro 2. stupeň základních škol. Zúčastnilo se 23 škol a v každé disciplíně o prvenství bojovalo kolem
50 atletů. Bodováno bylo 16 míst v každé kategorii.
Naše škola se umístila na 8. - 9. místě.
Cenné medaile do týmu přinesl
2. místo – Jílková Barbora – vrh koulí – 9,59 m
2. místo – Slípka František – hod kriketem – 56,06 m
3. místo – Jáchym Tomáš – vrh koulí – 11,29 m
ŠD – Zábavná kinderiáda dvojic ve čtyřboji – 16. 6. 2023
Kinderiáda, zábavná soutěž dvojic ve čtyřboji se uskutečnila v pátek na dětském hřišti za školou. Účastníci prvních až pátých tříd utvořili dvojice tak, aby starší pomáhali mladším. Společně absolvovali čtyři stanoviště – hod šipkou do kruhu, kop do branky, hod hakysákem na terč, skok v pytli. Z každé této zábavné disciplíny získávali soutěžící body. Všichni si vyzkoušeli své dovednosti. Dobře mířit, odhadnout vzdálenost a hodit co nejblíž ke středu terče, kopem do míče získat nejvyšší možný počet bodů a v pytli skočit co nejdál. Některým se dařilo víc, jiným míň. Ale všichni se navzájem povzbuzovali a dobře se bavili. Nejlepší dvojice získaly drobné ceny a diplomy.
Atletický přebor Táborska 1. stupeň
Dne 21. června 2023 se vybraní žáci 1. stupně zúčastnili atletických závodů v Táboře. V konkurenci 27 škol táborského okresu chlapci a děvčata bojovali o nejlepší místa ve čtyřech disciplínách (běh 50 m, hod, skok daleký, vytrvalostní běh). Mezi nejúspěšnější sportovce naší školy patřila Eliška Krupičková, která si ze svých dvou disciplín (50m, skok daleký) přivezla 2 zlaté medaile a Marek Schmaus, který vybojoval jednu zlatou (50m) a jednu stříbrnou medaili (skok daleký) a Bára Turanová z 2. třídy, která obhájila své loňské zlato (50 m). Jeli jsme tedy domů se třemi nejrychlejšími sprintery na 50 m z okresu Tábor. Opět se nám nevyhýbala ani čtvrtá místa, kterých jsme také posbírali dost. Při závěrečném vyhlášení jsme obsadili krásné 6. místo z 27 přítomných škol.
ŠD – Turnaj v malé kopané a korfbalu pro rodiče s dětmi a děti
Mezi rozšířenou zájmovou činnost patří ve školní družině i míčové hry. Závěrečný turnaj v malé kopané a korfbalu ukázal, jaké míčové dovednosti si členové tohoto kroužku osvojili za celý školní rok. Část účastníků soutěžila se svými rodiči. Ti ale nesměli střílet na koš ani dávat góly. Jen získávali a přihrávali tak, aby děti mohly střílet na koš nebo branku. Účastníci bez rodičů vytvořili 3 dvojice, které soutěžily mezi sebou. Pohyb, hra s míčem i bez něj, přihrávky, chytání a taktika. Nejdůležitější dovednosti pro vybrané míčové hry. Snaha po vítězství byla veliká. Nejen ze strany dětí, ale i dospělých. Nejlepší z obou skupin obdrželi diplomy a drobné dárky v podobě různých druhů míčků.
Protidrogový vlak – Revolution train
Ve středu 31. 5. 2023 se žáci 8. ročníku v rámci primární prevence rizikového chování zúčastnili programu v Revolution train, který připravuje Policie ČR. Žáci se ve vlakové soupravě formou zážitkových aktivit seznámili s nebezpečím drogové závislosti. Děti byly vtaženy do děje – příběhu mladých lidí, kteří se stali drogově závislými. Velmi emotivní program nejen ukázal, kam až může drogově závislý člověk klesnout, ale upozornil i na chování drogově závislých, kteří ztrácejí kontakt s realitou a často mohou i způsobit smrt někoho jiného. Strom života na konci interaktivní expozice představoval rozdělenou cestu a upozornil všechny na to, že mají celý život před sebou a je jen na nich, jak s ním naloží. Celá akce byla podpořena doprovodnými aktivitami. Program se žákům i učitelům velmi líbil. Toto téma jsme následně využili v hodinách českého jazyka a k diskusi v třídnické hodině.
Pokusy pro MŠ Mezimostí
V úterý 6. června proběhla další hodina projektu IROP, v jehož rámci pořádá naše škola v učebně přírodních věd pokusy pro mateřské školy. Předškoláci z MŠ Mezimostí vytvářeli bubliny pomocí PET lahve, jaru a vlhčeného ubrousku, vodou zvětšovali objem papírové housenky a sledovali komínový efekt na zapáleném sáčku od čaje. Se vším si perfektně poradili i za pomoci žáků z 9. A . Děkujeme za návštěvu a těšíme se na naši další spolupráci i v příštím školním roce.
Temelín – exkurze do informačního centra
Poslední květnový a první červnový pátek se 9. ročníky a žáci 8. C zúčastnili exkurze do informačního centra jaderné elektrárny Temelín. V kinosále infocentra absolvovali přednášku o jaderné energii. Novinkou a oblíbenou součástí exkurze byla virtuální prohlídka ReakTour, která žáky pomocí speciálních virtuálních brýlí přenesla do nejzajímavějších a také nejstřeženějších míst jaderné elektrárny. V přilehlých expozicích si pak žáci mohli vyzkoušet modely různých strojů, simulovat přetížení reaktoru, zabodovat ve fyzikálním kvízu nebo si pořídit fotku v nainstalovaných foto koutcích. Z informačního centra se žáci přesunuli na hráz přehrady Hněvkovice a poté si prohlédli náměstí v blízkém Týně nad Vltavou. Cílem exkurze bylo seznámit žáky blíže s jadernou tematikou.
Míčové hry o Zlatou sošku
V pondělí 5. 6. 2023 se uskutečnily na 2. stupni míčové hry. Jednalo se o soutěž tříd ve dvou kategoriích. 6., 7.ročníky se utkaly v ringu, vybíjené, softbalu a bednované v tělocvičně a na hřišti za školou. 8.,9. ročníky soutěžily v ringu a vybíjené na multifunkčním hřišti TJ Lokomotiva. Všechny zápasy se přepočítaly na body pro třídy. První místa byla oceněna trofejí Zlatou soškou a ostatní diplomem. V kategorie 6. a 7. ročníků první místo obsadila 7.A, druhé 7.B a třetí 6.B. V kategorie 8. a 9. ročníků první místo obsadila 8.C, druhé 9.A a třetí 9.C.Hry probíhaly ve sportovní atmosféře plné fandění a povzbuzování. Došlo ke stmelení kolektivů. Zapojili se i méně šikovní žáci.
Velký dík patří pedagogickému sboru 2. stupně, který všechny nástrahy nevšedního dne zvládl s přehledem.
MÍČOVÉ HRY 1. STUPNĚ – 1. 6. 2023
Projekt míčové hry se stal již nedílnou součástí oslavy Dne dětí. Tak tomu bylo i v letošním školním roce. Zúčastnilo se celkem 39 pětičlenných družstev, které mezi sebou bojovaly o co nejlepší umístění v sedmi druzích míčových her (koulené, vybíjené, bednovaná, kopané, košíkové, korfbalu, přehazované) a šesti míčových dovednostech. Multifunkční venkovní hřiště TJ Loko obsadila družstva 4. a 5. tříd, halu TJ pak 1. a 2. třídy. 3. třídy měly k dispozici tělocvičnu a venkovní hřiště za školou. Všechna utkání rozhodovali vybraní žáci 9. tříd. Cílem projektu je ověření výstupů ŠVP v rámci pohybových her – umět spolupracovat ve hře, znát základní pravidla a dodržovat je, jednat v duchu fair play, respektovat práci v týmu, rozvíjet míčové dovednosti uplatňované v pohybu s různými druhy a velikostmi míčů, přispívat k utváření dobrých mezilidských vztahů v komunitě, rozvíjet individuální dovednosti pro kooperaci. Žáci devátých tříd si ověřili svoji dovednost ve zvládnutí organizaci sportovních družstev, komunikaci s nimi, znalosti pravidel jednotlivých her, respektování přijatých pravidel při samostatné kolektivní spolupráci, sebekontroly, sebeovládání a zvládání problémových situací.
Nejdůležitějším cílem pro všechny účastníky projektu však zůstává vzbudit zájem o celoživotní pohybovou aktivitu, která pomáhá v mezilidských vztazích, rozvíjí kompetence sociální ve smyslu ovládání a řízení svého jednání, podporuje sebedůvěru a důvěru v ostatní, v efektivní spolupráci ve skupinových sportovních hrách.
Zápis žáků do 1. třídy
V měsíci dubnu se uskutečnil zápis žáků do 1. tříd. Ve dnech 12. a 13. dubna 2023 proběhla prezenční forma zápisu, kde vyučující prvního stupně ověřovali základní předpoklady pro školní docházku formou krátkého pohovoru nad obrázky, čísly a dalšími pomůckami. Ke školní docházce bylo přihlášeno elektronickou přihláškou 79 dětí, z nichž 16 dětí bylo přijato s odkladem povinné školní docházky. Ve školním roce 2023/2024 by mělo nastoupit 63 dětí do třech prvních tříd.
Školní atletická olympiáda 1. stupně
Dne 22.května 2023 se konala školní atletická olympiáda žáků 1.stupně, ve které se tradičně soutěžil ve čtyřech disciplínách (běh na 50 metrů, hod kriketovým míčkem, skok daleký a vytrvalostní běh). Výsledky jednotlivých disciplín čtyřboje se přepočítávaly na body. Ty poté určily nejlepší jednotlivce. Soutěžilo se také o nejlepší atletickou třídu, která měla nejvyšší průměr bodů na žáka a získala putovní pohár.
Vítězové jednotlivých kategorií:
1.-3.třída – dívky: 1. Turanová Barbora (2.A), 2. Petrů Veronika (2.B), 3. Polonyiová Ella (3.C)
2.-3.třída – chlapci: 1. Vach Adam (3.B), 2. Peterka Šimon (1.A), 3. Nosek Tomáš (3.A)
4.-5.třída – dívky: 1. Krupičková Eliška (5.A), 2. Nestávalová Rozálie (5.C), 3. Samcová Adéla (4.A)
4.-5.třída – chlapci: 1. Schmaus Marek (5.A), 2. Bereznanin Radek (5.A), 3. Šašek Matěj (4.A)
Absolutním vítězem se stal Adam Vach (3.B) s 1367 body, druhé místo obsadil Marek Schmaus (5.A) s 1305 body a třetí místo získala Barbora Turanová (2.A) s 1220 body.
Vítězné třídy:
1.místo – 5.A (průměr 479 bodů na žáka, třídní učitelka Mgr. Dagmar Sváčková)
2.místo – 3.B (381 bodů, Mgr. Milada Hamrová)
3.místo – 3.A (378 bodů, Mgr. Miluše Adámková)
Lomaz -Sport dětem
29. května 2023 se v Lomnici nad Lužnicí konal 5. ročník atletických závodů Lomaz. Letos se této akce zúčastnilo 9 škol z blízkého okolí. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – mladší žáci a žákyně a starší žáci a žákyně. Žáci soutěžili v běžeckých i technických disciplínách – běh na 60 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, skok daleký, hod kriketovým míčkem a vrh koulí. Mezi nejúspěšnější závodníky patřili Marek Schmaus a Eliška Krupičková, kteří vybojovali ve svých disciplínách dvě zlaté medaile. Úspěšné byly štafetové běhy, ze kterých jsme v každé kategorii získali medaili. Součtem medailí všech závodníků se vyhodnocovalo pořadí škol, kde jsme se umístili na 2. místě.
ŠD - Výtvarné umění ve městě – 26. 5. 2023
V pátek 26. 5. 2023 školní družina pořádala pro děti na dopravním hřišti akci s názvem VÝTVARNÉ UMĚNÍ VE MĚSTĚ. Děti malovaly nadrozměrné obrazy a motivy barevnými křídami na silnici, na kterých se pak mohly vyfotit. Pracovalo se v menších skupinkách anebo samostatně, jak kdo chtěl. Téma bylo také libovolné, záleželo pouze na fantazii dětí. Všichni si kreslení užili a vypadali spokojeně.
Exkurze Borkovická Blata
18. května se uskutečnila tradiční zeměpisně-přírodovědná exkurze do přírodní rezervace Borkovická Blata. Této akce se účastnili žáci 6. ročníků.
Až k přírodní rezervaci dovezl žáky autobus, dále pokračovali pěšky. Nejdříve si prošli naučnou stezku, seznámili se s historií vzniku tohoto rašeliniště, způsoby těžby. Cestou obdivovali něžné kvítky rojovníku, v blízkosti tůněk hledali rosnatky. Z naučných tabulí zjistili, jací živočichové v této oblasti žijí. Pozorovat mohli zejména komáry.
Nakonec se žáci naučili používat turistickou mapu, podle níž došli až ke škole.
Mc Donald´s Cup 4. a 5.ročníků – okresní kolo v Táboře
11.května se chlapci ze 4. a 5.tříd zúčastnili okresního kola fotbalového turnaje Mc Donald´s Cup v Táboře. V obrovské konkurenci 25 škol z celého táborského okresu senzačně obsadili 1.místo.
Naše cesta začala v základní skupině, kde jsme postupně porazili tým z Bechyně 5:0, dále pak ze školy Husova v Táboře 2:0 a v posledním zápase, hraném o postup ze skupiny, jsme remízovali s Planou nad Lužnicí 0:0. Díky lepšímu skóre jsme postoupili z 1.místa do finálové skupiny, kde se bojovalo o konečné první až šesté místo.
V naší finálové skupině jsme narazili na tým ze Soběslavi, který jsme po skvělé koncovce v závěru zápasu porazili 2:1. Poté nás čekal největší favorit celého turnaje, a to tým školy Zborovské z Tábora, který celý turnaj vyhrál loni. I přesto, že je tento tým složen z nejlepších fotbalistů Táborska, naši kluci předvedli fantastický výkon a vyhráli 1:0. Touto výhrou chlapci postoupili do celkového finále, kde se střetli s týmem ze Sudoměřic. Finále už bylo jednoznačnou záležitostí, kdy se soupeř k naší brance téměř nedostal. Náš tým slavil výhru 2:0 a tímto výsledkem se také kvalifikoval na krajské finále, které se koná 18.května v Písku.
Na turnaji nás reprezentovali: Marek Schmaus, Radek Bereznanin, Ondřej Obermaier, Dominik Lehký, Ondřej Štětka, Josef Němec, Nikolas Havlena, Matěj Šašek, Matyáš Míka a Václav Zeman.
Atletická olympiáda II. stupně
11. května 2023 proběhla atletická olympiáda, ve které žáci soutěžili jako celá třída o pohár „Atletická třída “. Do soutěže o pohár se přihlásily všechny třídy II. stupně. Jednotlivci se mohli zúčastnit čtyřboje a zároveň žáci soutěžili v rámci jednotlivých ročníků i v jednotlivých disciplínách. Každý žák měl na výběr ze čtyř atletických disciplín.
Soutěž byla zpracována pomocí výpočetní techniky přímo na atletickém stadionu. Vyhodnocení umožňuje program, který jednotlivé výkony podle věku závodníka přepočítává na body. V letošním roce zvítězila třída 8.C, na druhém místě se umístila 8. A, a na třetím třída 9. A. Nejlepším atletem školy se stal Míka Marek z 8.A, druhé místo vybojoval Slípka František z 7.B a třetí se umístil Květoň Lukáš ze 7.B.
Branná soutěž – Zvedněme děti od počítačů
Ve středu 10. května 2023 se uskutečnilo oblastní kolo branné soutěže s názvem Zvedněme děti od počítačů, kterou vyhlásilo Ředitelství Krajského vojenského velitelství České Budějovice,
v rámci projektu Příprava občanů k obraně státu.
V dopoledních hodinách na dopravním a atletickém stadionu ve Veselí nad Lužnicí se utkalo
11 šestičlenných družstev složených z žáků 2. stupně základních škol.
Naše škola vyslala do této soutěže 3 týmy, které se umístily na 8., 5. a 2. místě.
Dopravní výchova ve čtvrtých ročnících
V pátek 12. května se v rámci výuky přírodovědy všichni žáci čtvrtých ročníků vypravili na dopravní hřiště. Zde si pro ně pracovnice městské policie připravila seznámení s dopravními značkami a se základními pravidly při pohybu na komunikacích. Žáci si poté získané informace ověřili při plnění zábavného testu. Co však žáky bavilo nejvíce, bylo zkoušení si osvojených informací v praxi. Dopravní hřiště paní policistka doplnila o základní dopravní značky a několik semaforů. Žáci se proměnili v chodce či v řidiče koloběžek a motokár a zkusili si nově nabyté vědomosti uplatňovat v silničním provozu. Přesvědčili se, že provoz na komunikaci je bezpečný a plynulý pouze v okamžiku, kdy všichni účastníci dodržují pravidla silničního provozu..
ŠD - Dopravní výchova s městskou policií 3.5.2023
3.5.2023 odpoledne se děti ze školní družiny zúčastnily zábavně-vzdělávací akce s městskou policií na dopravním hřišti ve Veselí nad Lužnicí.
Programem nás provázela městská policistka paní Sosnová. Program byl rozdělen na dvě části: teoretická a praktická.
V teoretické části byly děti seznámeny se základními pravidly provozu, poznávaly značky a na obrázcích se seznamovaly s různými dopravními situacemi z pohledu chodce i řidiče. Pro starší děti měla paní policistka připravené jednoduché testíky s dopravní tématikou.
V praktické části si děti na dopravním hřišti vyzkoušely jízdu na šlapacích motokárách a koloběžkách. Musely se při tom řídit značkami, semafory, pokyny policisty v křižovatce, dodržovat směr jízdy a pravidla silničního provozu.
Odpoledne bylo pro děti zábavné. Všichni už se moc těšíme na další spolupráci.
Kyberkriminalita – program primární prevence
Ve středu 3. května 2023 se žáci čtvrtých a pátých ročníků zúčastnili programu primární prevence na téma kyberkriminalita mládeže. Program byl hrazen z grantu O2 Chytrá škola a pořádala ho agentura Portus Prachatice.
Přednáška byla zaměřena na běžnou populaci dětí a mládeže. Jejím cílem bylo zvědomění si hranice virtuálního světa s ohledem na manipulativní zájmy těch, kdo se v něm pohybují. Děti si měly uvědomit, kam může zajít způsob manipulativní komunikace. Dostaly také prostor pro vlastní úsudek.
Den Země 21.4. – DEŠTNÝ LES
Žáci druhého stupně se ráno po úvodní prezentaci na téma deštného pralesa rozdělili do čtyř skupin v rámci každé třídy. V průběhu prvních čtyř hodin postupně plnili úkoly na sedmi stanovištích, kde se na organizaci podíleli žáci devátých ročníků. V úkolech se kombinovaly pohybové aktivity a badatelská činnost. Mezi sportovně zaměřené činnosti patřil hod na cíl na stanovišti Nakrm gorilu, překonání opičí dráhy na hřišti a poznávačka živočichů z pralesa v okolí pergoly. Ve vnitřních prostorách byla umístěna stanoviště, kde žáci pracovali mikroskopy, pomocí kterých sledovali průduchy a seznámili se s procesem dýchání rostli. S využitím moderní technologie PASCO měřili pH citrusů a pomocí hlasovátek odpovídali na otázky Pralesního Queezu. Poslední stanoviště bylo věnováno tématu palmového oleje a zde vyhledávali jeho přítomnost v jednotlivých produktech, se kterými se běžně setkávají. Dvě závěrečné hodiny byly věnovány výtvarné dílně, jejíž výstupem byla barevná koláž na téma deštný prales. V průběhu celého dne skupinky získávaly za splněné úkoly body a ve výsledném pořadí se na prvním místě umístily Černé dveře ze 6.A, na druhém místě Jing-Jang ze 7.A a na třetím místě Černí letouni z 8.A..
Preventivní program - PORTUS Prachatice
„Díky Programu O2 Chytrá škola“ jsme zrealizovali preventivní program na dodržování bezpečnosti ve virtuálním světě pro žáky 4. ročníku na téma Kyberšikana, Rizikové online výzvy. Program zajistilo krizové centrum Portus Prachatice o.p.s. Ohrožení bezpečnosti v on-line prostředí je palčivým problémem současného života dětí.
Třídnické hodiny s O2 Chytrá škola
Třídnické hodiny v letošním školním roce jsou zaměřeny na rozvoj digitálních kompetencí v oblasti on-line bezpečnosti a pohybu ve virtuálním světě. Využíváme metodických materiálů z programu O2 Chytrá škola. Hodiny, které do současné doby proběhly se týkaly témat: Kyberšikana, Internet a on-line hry, Jak mluvit na internetu, 10 dovedností pro bezpečný internet, Bezpečné seznamování on-line, Pravidla chatování. Blok třídnických hodin zaměřených na bezpečnost v on-line prostoru bude probíhat ještě v 1. pololetí příštího školního roku. Do hodin lze nahlédnout ve fotoalbu.
Projekt - Čarodějnické vyučování v 1.C
Blížící se 30. duben nedal dětem z 1.C na výběr. Bylo nutné oprášit kouzelnické převleky, vypravit se v nich do školy a užít si spoustu zábavy při čarodějnickém vyučování. Kouzla a čáry se objevily ve čtení i v počítání. Ale jak už je naším zvykem, neseděli jsme jenom v lavicích nad sešity. Za doprovodu čarodějnických písniček jsme si zařádili na třídním tanečním parketu a vytvořili jsme také papírové kolegyně – čarodějnice. Možná jste nás zahlédli, když jsme na košťatech odlétali s MALOU ČARODĚJNICÍ na Skalnatou horu ke kouzelnému ohni. Hopsa, hejsa, bude filipojakubská noc!
Napsala: Veronika Šašková
Rybářská olympiáda 2023
Naše škola se opět zúčastnila „Rybářské olympiády“, kterou pořádá Střední rybářská škola ve Vodňanech pro celý Jihočeský kraj. Olympiáda byla určena pro žáky 6. až 8. tříd. Proběhlo školní kolo, ve kterém první místo získal Míka Marek z 8.A.
Čarodějnice ve 2. ročnících
Dne 28.4.2023 se děti ze druhých ročníků proměnily v čaroděje a čarodějnice. Celé dopoledne bylo vyučování tematicky motivováno nadcházející tradicí pálení čarodějnic. Povídali jsme si o historii vzniku Filipojakubské noci. Děti plnily úkoly s čarodějnickou tematikou (ČJ, M). Ve skupinách tvořily velké koláže čarodějnice a čaroděje, které budou vystaveny na chodbách školy.
Zapsaly: V. Bečvářová, P. Vetyšková
Techmania Plzeň
Dne 12. dubna jsme odměnili vítěze soutěžních kvízů Souboj mozků výletem do plzeňské Techmanie. Po dlouhé cestě vlakem jsme si užili několik hodin interaktivní expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na problematiku výživy a svět filmu. Děti si vyzkoušely, jak v přírodě funguje koloběh vody, od vzniku srážek a podzemní vody přes její další cestu až do moře. Mohly si otestovat např. dynamiku svého oka s orlím zrakem, vyzkoušet frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry. Dozvěděly se hravou formou o jednotlivých skupinách energetických zdrojů. Za závěrečnou atrakci jsme považovali i 5minutovou jízdu pendolínem. Žákům se výlet moc líbil.
Den Země 4. a 5. ročníky – Tropický deštný les
V pátek 21. dubna 2023 jsme ve škole slavili Den Země. Tématem byl pro letošní školní rok TROPICKÝ DEŠTNÝ LES. 4. a 5. ročníky měly připraveny stanoviště, na kterých se střídaly po 45 minutách. Na těchto stanovištích plnily děti různé úkoly. Cílem bylo dozvědět se a zapamatovat si informace o tropickém deštném lese. Součástí netradiční výuky byla i „Hra na Tarzana“, kdy děti v tělocvičně překonávaly překážky jako v pralese. Například se houpaly na liánách (provazech), chodily po visuté lávce (kladině), lovily ryby z leknínu či zdolávaly horu (švédskou bednu). Ve třídách pak žáci vyráběli opičky, hady, krokodýly či papoušky. V další pak přemýšlely děti nad kvízovými otázkami či vyplňovaly křížovky. Netradiční výuka na Den Země se dětem moc líbila.
ŠD Kuličkiáda
Mezi dětské hry v jarním období patřilo v minulosti i cvrnkání kuliček. Patou boty se vyhloubil důlek a hra mohla začít. Používaly se nejen hliněné kuličky, ale i tzv. „skleněnky“, které byly u každého vzácností. O ně se bojovalo nejvíc. I tuto hru se naučily děti při družinové „kuličkiádě“. V pěti skupinách bojovalo o prvenství celkem 70 dětí. Některým dělal problém jednoduchý cvrnk do kuličky tak, aby se dostala do důlku. Kdo získal největší počet kuliček, vyhrál. Jeden rozdíl oproti minulosti bylo prostředí při cvrnkání. Dřív to byla ryze venkovní hra. Dnes vzhledem k betonovým, asfaltovým cestám a chodníkům z dlažby jsme musely tuto zábavu přenést do tělocvičny. Důlky nahradily mističky zasunuté do kapes pro volejbalové kůly. Lano zabránilo úniku špatně cvrnknutých kuliček. Hra byla zajímavá a napínavá jako v minulosti. Děti si zábavu náležitě užily. Nejlepší z nich obdržely drobné dárky a diplomy.
Garant akce: Čížková Dana
SEMENEC Týn nad Vltavou
Dne 19. dubna 2023 se žáci sedmých ročníků ze ZŠ Blatské s třídními učiteli zúčastnili exkurze do Přírodovědného muzea Semenec na okraji Týna nad Vltavou. Zde pro ně byl připraven výukový program Voda v krajině. Povídali si o mechanismech zadržování vody v půdě, vazbách na rostliny a půdní živočichy. S využitím interaktivních prvků zkoumali chování vody v různých typech koryt a v místech s různým způsobem obhospodařování půdy. Dále prováděli různé pokusy na vsakování a vzlínání vody. Své znalosti prověřili v simulační hře. Prováděli krajinné zásahy ve fiktivní krajině a jejich úkolem bylo získat co nejlepší vodní bilanci ve své krajině.
I když jim celé dopoledne propršelo, tak si odnesli spoustu zážitků a poznatků.
Zpracovala I. Michalová
Biologické olympiády R. Kůrky
Naše škola se 12.4.2023 opět zúčastnila Biologické olympiády R. Kurky, kterou pořádá Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí. Olympiáda byla určena pro žáky 7. a 8. tříd. Tento rok byla zaměřena na téma „Není dravec jako dravec“. Žáci byli rozděleni do dvou kategorií podle zájmu o zoologii nebo botaniku. Naši školu reprezentovali žáci z 8 tříd a umístili se takto:
Míka Marek zoologie 4. místo
Kodatová Pavla zoologie 7. místo
Konopická Justýna botanika 6. místo
Všem zúčastněným blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
ŠD – Velikonoční zábava – 5. dubna 2023
Páteční odpoledne ve školní družině bylo ve znamení velikonočních radovánek s natvrdo uvařeným vajíčkem. Přestože bylo mrazivější počasí, čtyři stanoviště prověřilo u všech účastníků nejen dovednosti, ale i postřeh, vědomosti a znalosti. Kutálení vajíčka do ležícího terče, slalom a přechod překážky s vajíčkem na lžíci, pouštění vajíčka po hrábích, vyluštění křížovky nebo nalezení schovaných zajíčků v omalovánce bylo pro některé náročné, ale zároveň zábavné. Podle svých schopností se každý pro svoji skupinu snažil dosáhnout co nejvíc bodů. Tomu všemu předcházela výzdoba v klubovnách a barvení velikonočních kraslic. Vyfouknutá vajíčka si každý namaloval rozehřátým voskem. Každý využil nejen předlohu, ale i fantazii. Pak vajíčka obarvil svojí oblíbenou barvou. Závěrem celého velikonočního veselí bylo předání drobných dárků a diplomů nejlepším účastníkům středečního „vajíčkování“.
Garant akce: D. Čížková, A. Hrádková, G. Hiršová, T. Kozlová
Výtvarný workshop Na kameni kámen
Ve středu 5.4. se zúčastnilo pět vybraných žáků s blízkým přístupem k výtvarnému vyjadřování ze sedmých a osmých ročníků výtvarného workshopu na téma Na kameni kámen v Základní umělecké škole Sezimovo Ústí. Hlavním tématem byla práce s kamenem, jako s materiálem i inspirací. Pod vedením MgA. Evy Volfové se žáci během osmihodinového workshopu seznámili se zajímavými realizacemi z dějin umění, zabývali se technikou linorytu, vyzkoušeli si kresbu tuší, práci s grafickým lisem i sochařskou práci s ytongem. Po skončení si žáci neodnášeli jen originální výtvory, ale také nové zkušenosti a zážitky.
Všem moc děkuji za úspěšnou reprezentaci školy a nasazení při tvorbě!
Mgr. Petr Mikuláš
Noc s Andersenem
Velmi pěknou tradicí se na naší škole stala „Noc s Andersenem“. V letošním roce se uskutečnil z čtvrtka 30.3. na pátek 31.3. již 9. ročník. Této akce k podpoře dětského čtení, spojené s přespáním ve škole, se zúčastnilo 82 dětí a 14 pedagogických pracovníků.
V pavilonu školní družiny probíhalo od 18 hodin ubytování všech přihlášených a převlékání zúčastněných do masek (1. třídy – čarodějnice a čarodějové, 2. třídy – čerti a čertice, 3. třídy – vodníci a vodnice).
Po společné večeři ve školní jídelně byl v promítací místnosti vystoupením kouzelníka pana Martina Čejky zahájen program. Zábavnou formou byly děti seznámeny se spisovatelem H. CH. Andersenem, společně si zazpívaly píseň „Dnes večer pohádky nás těší“. Pak už se skupinky dětí se svým „dospěláckým doprovodem“ vydaly na putování po školních zákoutích s úkolem poznat postavy z pohádek a zároveň se těšily na setkání s Rumcajsem, Mankou a Cipískem, Machem a Šebestovou i Ferdou Mravencem. Společně se snažily rozluštit zamotané pohádky, což nebylo zrovna jednoduché. Na základě sehrané ukázky plnily přání a zadání pohádkových postav, které všechny správné odpovědi odměňovaly razítkem na ruku.
Ani závěrečná cesta za pokladem nebyla jednoduchá. Povolení k jeho hledání dávaly zámecké paní, které pod dohledem kostlivce rozdávaly razítka za správně sečtené svíce v setmělé chodbě.
Pak už se děti setkaly se skřítky „USPÁVAČI“, kteří sečetli získaná razítka na rukou nocležníků, přečetli pohádku a popřáli dobrou noc.
Celá akce byla zakončena společnou snídaní v pátek 31. 3. 2023.
O2 - Chytrá škola
Z programu O2 Chytrá škola se uskutečnila přednáška pro pedagogický sbor na téma Kyberšikana a jiné nástrahy virtuálního světa. Přednáška byla zaměřena na:
- pojmy z oblasti online bezpečnosti
- mýty a paradoxy kyberšikany
- děti na sociálních sítích
- prevenci a metodiku řešení kyberšikany
Přednášku realizoval externí partner krizového centra Portus Prachatice, o.p.s. Ing. Petr Šmíd, DiS. Jeho prezentace byla zajímavá, odborná, plná konkrétních příkladů z běžného života, tudíž pro pedagogy velmi přínosná.
Bezpečně s elektřinou
Žáci 9. A v rámci hodiny fyziky zavítali na první stupeň - konkrétně do 1. tříd - aby své nejmladší spolužáky zábavnou formou (obrázky, plakáty) seznámili s pravidly bezpečného zacházení s elektrickým proudem, protože i prvňáček může přijít do kontaktu s elektrickým zařízením.
Děkuji třídním učitelkám 1. ročníků za to, že setkání umožnily, prvňáčkům za jejich aktivitu a nadšení a všem deváťákům za jejich snahu. Byli jste všichni super!
A. Divišová
Matematický klokan 2023
Lyžařský výcvikový kurz 2. stupně 6. – 10. března 2023
LVK 7.tříd se konal ve dnech 6.3. -10.3. 2023 na Šumavě. Ubytováni jsme byli v Penzionu Kovářov. Dopravu na dopolední i odpolední lyžování ve Skiareálu Lipno zajišťoval autobus. Šumava byla takřka bez sněhu, ale naštěstí na udržovaných sjezdovkách byl ještě dostatek kvalitního technického podkladu. Lyžařský kurz proběhl v dobré náladě. I když téměř polovina žáků nikdy předtím na lyžích nestála, všichni udělali velký pokrok a nakonec sjížděli všechny lipenské sjezdovky.
Mgr. Štěpánka Štorková, vedoucí kurzu
ŠD – Jarní biatlon bez sněhu – 22. 3. 2023
Letošní plánovaný biatlon se pro malou sněhovou nadílku nemohl uskutečnit. Ve středu 22. 3. 2023 se za krásného jarního počasí sešlo 16 trojic – biatlonistů. Družstva byla složená z prvňáků, druháků a třeťáků, případně čtvrťáků a páťáků. Již od začátku čekal všechny nelehký souboj. Za špatnou střelbu hakysákem do kýblu museli obíhat trestná kolečka. Rychlé přelézání, obíhání, vybíhání, sjíždění, slalom a společná spolupráce byla cestou k úspěchu. Celou trasu na venkovním hřišti neslo družstvo boby se třemi kuželkami, které nesměly spadnout. Za ztrátu kuželek hrozilo zpomalení a trest – návrat k předešlému stanovišti. Vítězná družstva ze 4 skupin postupovala do finále. Fandění a velký potlesk vítal na hřišti celkového vítěze jarního biatlonu trojic. Účastníci velkého finále si za svou sportovní snahu odnesli diplomy a drobné dárky.
Garant akce: Čížková Dana
59. ročník Městské matematické olympiády
Ve středu 15. března 2023 se konal 59. ročník Městské matematické olympiády akademika Bohumila Bydžovského, kterého se zúčastnilo celkem 21 žáků osmých ročníků z obou veselských škol, ze ZŠ Soběslav, ZŠ Bechyně a ZŠ Dolní Bukovsko A naši žáci si vedli opravdu skvěle!! První místo získala Pavla Kodatová z 8. B s plným počtem 18 bodů, třetí příčku obsadil Marek Míka z 8. A se 14 body. Na čtvrtém místě se umístil Václav Vondrášek s 13body. 13. a 14. místo obsadili se stejným počtem bodů Filip Koutenský z 8. C a František Siebert z 8. B. Gratulujeme všem zúčastněným žákům a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.
Lyžařský výcvikový kurz 1. stupně 20. – 24. února 2023
V letošním školním roce jsme opět zorganizovali lyžařský výcvikový kurz pro žáky 5. tříd. K ubytování jsme opakovaně využili penzion v Kovářově, odkud jsme dojížděli do lyžařského areálu ve Frymburku. Tento areál je vhodný pro výuku začátečníků, kterých bylo v letošních „pětkách“ jedenáct. Sněhové podmínky byly dobré, na svahu byl přírodní i umělý sníh. Ve středu, kdy bylo odpočinkové odpoledne, žáci navštívili „Svět pod hladinou“ – akvária, která jsou umístěna v přízemí Wellness Hotelu Frymburk. Ve čtvrtek 23. února se pak konal závod ve slalomu. Mezi chlapci zvítězil žák z 5.B, u děvčat získala zlato žákyně z 5.C. Všichni lyžaři si tento den pořádné užili. Na památku pak obdrželi diplomy a vítězové i zasloužené medaile.
K pohodě a bezproblémovému průběhu kurzu přispěli i učitelé Ivana Marušková a Petr Vach. Jim i řidiči Karlu Menhartovi ml. patří můj dík.
Mgr. Dagmar Sváčková, vedoucí kurzu
Masopustní karneval v ŠD 15. 2. 2023
Ve středu 15. 2. 2023 se v odpoledních hodinách konal karneval, který pořádala školní družina. Tělocvična se opět po roce hemžila všemi maskami od pohádkových bytostí, přes různá zvířátka až po filmové hrdiny. Děti si nejprve zasoutěžily a pak následovala taneční zábava s balónky a závěrečný rej s frkačkami. Na každého zúčastněného čekala sladká odměna.
Šachový turnaj veselských škol
14. 2. 2023 se na naší škole uskutečnil šachový turnaj veselských škol. Do turnaje bylo přihlášeno 37 hráčů ze obou základních škol a přišli i žáci ze střední školy.
Po těžkých bojích na šachovnicích a v hlavách hráčů se na nejlepších místech v turnaji v kategorii mladší žáci umístili: Havlena Nikolas (1. místo, 6 bodů), Hlásek Václav (2. místo, 6 bodů), Thong Khang Ho (3. místo, 5 bodů). V kategorii starší žáci Lukáš Pícha (1. místo, 7bodů), Vilém Wehrberger (2. místo, 6 bodů), a Jan Vondruška (3. místo, 4,5 bodů). Všem zúčastněným gratulujeme!
Interaktivní dílny Národního divadla Praha
Na stopě Národního divadla a Národní hoří jsou názvy dílen připravených Národním divadlem.V pondělí 13. a v úterý 21. února se jich zúčastnili žáci osmého a devátého ročníku. Během návštěvy divadla rozplétala každá skupina dětí pomocí tabletů s augmentovanou realitou a pracovních listů jeden příběh, který byl propojen s prohlídkou budovy divadla od základního kamene až k vyhlídce ze střechy historické budovy. Aktivita a dotazy dětí jen svědčily o zájmu o dané téma i práci.
Výuka angličtiny v 4. ročníku
Škola disponuje 40 tablety pro výukové aktivity žáků. V rámci rozvoje digitálních kompetencí využíváme digitální technologie v jednotlivých předmětech.
V hodině anglického jazyka žáci 4. ročníku uzavřeli svůj tematický projekt nahrávkami vlastní sebeprezentace v anglickém jazyce. Cílem bylo odprezentovat se na probírané téma, natočit video na tablet, spolupracovat ve skupině a poukázat na rizika se sdílením videozáznamů ve virtuálním prostředí.
Mgr. Gabriela Kaislerová
Projektový den v 1. C – POVOLÁNÍ
Jako odměnu za úspěšné zvládnutí 1. pololetí jsme si s dětmi 1.C vytvořili 2. února 2023 zábavný projektový den na téma POVOLÁNÍ. Završili jsme tak naše pětiměsíční učení se nových věcí. Při různých hrách jsme využili čtení, psaní i počítání. Ve skupinách jsme si spolu zasoutěžili, zatančili a nezapomněli jsme zapojit ani naše robotické včelky. Kdo měl chuť, připravil si i kostým.
Exkurze do Národního muzea
Ve čtvrtek 12. ledna se žáci 8.B a 8.C zúčastnili přírodovědné exkurze do Národního muzea Praha, kde měli s odbornou průvodkyní sjednanou prohlídku expozice, která doplňovala učivo o savcích, ptácích, plazech a bezobratlých. Velké pozornosti se v závěru návštěvy těšily exponáty dokladující vývoj v době prvohor.
ŠKOLNÍ DRUŽINA ,, DO - RE - MI ‘‘
V pátek 20. ledna 2023 se ve školní družině uskutečnilo hudebně-zábavné odpoledne DO–RE–MI. V úvodní části si všichni zazpívali za doprovodu harmoniky a zahráli si hudební hru. Poté předvedli dobrovolní zástupci jednotlivých oddělení své pěvecké dovednosti v kategorii sólo, duo, trio, hra na hudební nástroj. Dále probíhal program v duchu zábavném a rytmickém. Společně jsme si zahráli pantomimické a hudebně-pohybové hry ( PERPETUUM MOBILE, MAMBO DŽAMBO, RAMSESE) a vytvořili jsme kapelu hrající na BOOM WHACKERS.
Výstava - Příroda v ohrožení
V lednu a únoru se na II. stupni uskutečnila výstava 10 bannerů s environmentální tématikou. Součástí edukativní výstavy byly pracovní listy pro I. i II. stupeň ZŠ. Žáci museli plakáty prostudovat a najít správné odpovědi. Hlavním cílem výstavy bylo zajímavou formou upozornit na nešetrnou lidskou činnost v krajině, na příčiny úbytku některých druhů rostlin a živočichů a také se zamyslet, jak má vypadat správné hospodaření v české krajině.
Florbalisté z 1. stupně uhráli 6. místo
Naši florbalisté ze 4.-5. tříd se vítězstvím v okresním táborském kole nominovali do krajského turnaje Čeps Cupu v Milevsku. Turnaje se tentokrát zúčastnilo 10 nejlepších týmů Jihočeského kraje, což nabídlo předzvěst kvalitně obsazeného turnaje. Ve skupině B jsme postupně poměřili sílu s 5-ti soupeři. Přestože jsme uhráli dvě výhry, jednu remízu a pouze jednu prohru, postupovali jsme nakonec díky nepříznivému skóre až ze 3. místa. V užší minitabulce jsme však podlehli dvěma soupeřům a to nás nakonec odsunulo, až na šesté místo. Kluci předvedli skvělý a vyrovnaný výkon, bohužel pár drobných chyb je připravilo o možnost postupu do národního finále. Tak snad příští rok.
Zpívání u stromečku
Tak jako každý rok, i tentokrát proběhlo před budovou naší školy tradiční zpívání u stromečku. Předvánoční atmosféru zpříjemnili sborovým zpěvem českých koled žáci prvního stupně, aby přihlížející publikum náležitě rozněžnili.
Předvánoční čas ve škole
Velmi pěknou tradicí na naší škole se staly oslavy adventu a nadcházejících svátků vánočních, V tuto dobu probíhá několik akcí. Tradiční „Zpívání u stromečku“, třídní besídky s rozdáváním dárků mezi spolužáky a na druhém stupni pak projekt „Předvánoční čas ve škole“. V jeho rámci si děti vyberou podle svých zájmů jednu z osmi dílen. Školou se kromě zvuků vánočních písní line vůně perníčků, děti si připomínají české tradice a zvyky. To vše je doplněno výtvarnými, logickými i sportovními aktivitami.
Zájem dětí o práci byl důkazem toho, že si takto strávený čas užily. Závěrem bych chtěla poděkovat všem vyučujícím za aktivní a kreativní přístup.
Vánoční vystoupení v domově pro seniory
Dramatické kroužky a kroužek flétniček připravil vánoční představení pro seniory. Děti zazpívaly a zahrály koledy doprovázené dramatickým ztvárněním příběhu o Ježíškovi. V předvánočním čase jsme chtěli přinést do domova vánoční náladu a to se dětem určitě povedlo. Mnozí se neubránili vánoční slze štěstí. S přáním pěkných Vánoc a pevného zdraví v novém roce jsme se rozloučili. Zase někdy na viděnou.
ŠD-Vánoční besídky – 20. a 21. 12. 2022
Vánoční besídky se v jednotlivých odděleních školní družiny konaly v úterý a středu těsně před vánočními prázdninami. Ve třetím oddělení naděloval Ježíšek do předem připravených vánočních krabiček podle dětských přání. První a druhé oddělení si vytvořily společnou vánoční atmosféru. Ježíšek naděloval i ve čtvrtém oddělení. Všude se zpívali nebo poslouchali vánoční koledy, pouštěli se skořápky, házelo střevícem, četli vánoční povídky. Radost udělaly společné dárky-stavebnice, deskové hry rozvíjejícími logické myšlení, motoriku a spolupráci. Děti se tak připravily na radostné vánoční svátky v rodinném kruhu.
Drakiáda – listopad 2022
Pro pouštění v dnešní době již jen igelitových draků různých velikostí je opravdu umění. Hlavně vzhledem k počasí. Plánovat nelze. Fouká-li je potřeba vyrazit hned. U nás za ulici Větrnou. Draky je proto potřeba přinést již v říjnu a čekat. To se také vyplatilo dětem ze 3. oddělení. Celkem vyšly třikrát. Nejlépe se zadařilo až na třetí pokus, kdy vylétlo celkem šest draků, kteří si pěkně ve výšce povídaly a také se některé zamotaly. Skupinky dětí si navzájem pomáhaly se vzletem a „pilotováním“. I letos při této zábavě začal poletovat prosincový sníh. Všichni měli radost, že opět provětrali své draky. Všichni si za své draky odnesli účastnické listy s drobnými odměnami.
ŠD – Letecký den – 30. listopadu 2022
Vyrobit si vlastní papírové letadlo – šipku je pro některé děti složitý úkol. Tuto dovednost si vyzkoušely při skládání papírového letadélka. Pro všechny stejný úkol. Přesně podle návodu složit dobře létající letadlo a s ním absolvovat čtyři soutěžní disciplíny. Hod na přesnost přistání do určitého prostoru, hod na terč, průlet kruhem a hod do dálky. Celé soutěžení pro celkem 77 „pilotů“ bylo náročné z jediného důvodu. Každý měl na stanovišti pouze jeden pokus. Ten, kdo získal nejvíc bodů, postoupil do finále. Mezi nejlepší se probojovalo spoustu dětí, které další dovedností určili konečné pořadí na prvních třech místech. Drobné odměny s diplomy udělaly všem velkou radost.
Byl u nás Mikuláš
Ano, je to tak, u nás ve škole byl Mikuláš. Navštívil třídy našich nejmladších žaček a žáčků. Vřele k nim promluvil, s andělem rozdal drobné sladkosti a čertici nechal trochu řádit tam, kde to bylo potřeba.
Děkujeme Mikuláši, anděli a čertice! Napřesrok přijďte zas!
Starší žáci ve florbalové premiéře nezklamali
Florbaloví nadšenci 8. a 9. tříd z naší školy se zúčastnili turnaje pořádaným organizací DDM Tábor, v němž poměřilo síly 11 týmů z našeho okresu. Ve vyšperkované táborské sportovní hale Mír kluci sehráli 6 vyrovnaných zápasů. V základní skupině jsme obsadili 2. místo s dalšími dvěma soupeři. Ve vzájemných zápasech panovala shoda, takže rozhodovalo skóre zápasů. Tady už nám chyběla jedna branka navíc a to nás bohužel odsunulo z medailových bojů na souboj o 5. místo. K vítězství ale chybělo více štěstí a tak na nás zbylo 6. místo. Chválím kluky za skvělý přístup a bojovnost.
Zápasy: Ves–Chýnov 0:1, Ves–Jistebnice 1:0, Ves–Sob Kom 0:0
Ves–Opařany 1:0, Ves–Sez Ústí 3:1, Ves–Gym Táb 2:3
Den s handicapem
Cílem tohoto projektu bylo přiblížit dětem život handicapovaných spoluobčanů, které čím dál častěji potkáváme na ulici, v obchodech, na sportovištích nebo i v televizi. Pojďme se s dětmi zamyslet nad tím, proč semafory pípají, proč na parkovištích vidíme značky pro invalidy, ve výtahu braillovo písmo nebo speciální plošiny u schodiště. Děti si na vlastní kůži zkusily překonávat obtíže, které musí osoby se zrakovým, sluchovým či pohybovým postižením zvládnout každý den.
Beseda se spisovatelem
Ve středu 16. listopadu navštívil naši školu pan Lubomír Müller PhDr., spisovatel, novinář a hudební skladatel. V rámci autorského čtení přiblížil dětem svoji prvotinu
„Schody do pokoje nebeského“.
Kniha je určena dospívajícím čtenářům. Děj zachycuje školní prostředí v letech 1967-1968, volný čas dětí, se všemi událostmi včetně surové šikany, do které přerostla závist a nenávist.
Dotazy dětí svědčily o zájmu nejen o autorskou práci, ale i o ostatní témata, která kniha zpracovává.
Premiéra našich florbalistek
Tým složený z dívek 8. a 9. tříd se prvně v životě zúčastnil turnaje ve florbale pořádaným organizací DDM Tábor.
V nabité konkurenci 9 týmů naše holky obsadili slušné šesté místo. V každém zápase bojovaly jako o život a k lepšímu umístění jim vždy chybělo více střeleckého štěstí. Holky musím pochválit za skvělé nasazení a pozitivní přístup.
Zápasy:
Ves – Planá 0:2 / Ves – Tučapy 0:3 / Ves – Soběslav Komen. 1:1
Ves – Sez.Ústí 9.kv. 1:1 / Ves – Sez.Ústí šk.n. 0:0 / Ves – Táb Hels. 2:0
Učebna přírodních věd - projekt IROP
Kdo zkusí s námi pokusy?? Naše škola realizuje v rámci udržitelnosti IROP projektové hodiny pro žáky MŠ Blatské sídliště, MŠ Mezimostí, MŠ U Zastávky a žáky ZŠ Čs. armády. V rámci tohoto projektu žáci pracují se senzory systému Pasco a realizují jednoduché fyzikální a chemické pokusy se snadno dostupnými pomůckami. Hodiny mají mimo jiné za cíl zábavnou formou prohloubit zájem žáků o přírodovědné předměty.
Kluci z 1. ZŠ Blatské brali zlato a postupují ve florbalovém turnaji ČEPS cup do kraje!
Dne 10.11.2022 se vybraní chlapci čtvrtých a pátých tříd zúčastnili okresního kola ČEPS cup ve florbale, kde se utkalo 11 týmů o postup do krajského kola.
Naši kluci hladce prošli základním kolem a postoupili do finálových bojů, v nichž opět potvrdili svoji bojovnost. Zaslouženě tak získali 1. místo a postupují do dalších klání, tentokrát na krajské úrovni.
Zápasy: Veselí – Chotoviny 6:0 Veselí – Borotín 8:1
Veselí – Dražice 7:2 Veselí – Malšice 6:4
Sestava: Matěj Bůžek, Adam Kulman, Michal Mašek, Matyáš Míka, Matyáš Nohejl, Matěj Šašek, Ondřej Štětka, Michal Vaněk.
ŠD – Dušičkové rošťárny 2.11.2022
Listopadovou dušičkovou středu se sešly děti ze školní družiny v tělocvičně. Oslavu svátku zesnulých jsme pojali zábavně a hravě. Děti se přestrojily za různé příšery, zloduchy, princezny, víly, pohádkové postavy moderní i tradiční.
Děti si užily hry: předávání tyče, motání toaletního papíru, přetahování lanem a vznik mumie z toaletního papíru. Při hrách měly možnost projevit svou zručnost, obratnost, sílu, hbitost, spolupráci a rychlost. Také bylo příjemné vidět, když se děti vzájemně podporovaly mezi sebou a povzbuzovaly jeden druhého. I když některé z dětí nevyhrálo, bylo odměněno potleskem za to, že to nevzdalo.
SPOLUPRÁCE MEZI ŠKOLAMI - IROP
Ukázka hodiny v učebně robotiky. Jednalo se o vyučovací hodinu zaměřenou na krokování a aktivity spojené s prostorovou orientací. Žáci si vyzkoušeli jednotlivé postupy při nácviku programování bez počítače pomocí šipek a potom zkoušeli pracovat jako roboti.
Návštěva dětí ze školy na Blatském sídlišti v domově pro seniory
Na 1. říjen připadá Mezinárodní den seniorů. Napadlo nás k této příležitosti seniory navštívit, pobavit a přinést vlastnoručně vyrobené drobnosti.
Děvčata z kroužku mažoretek předvedla vystoupení ve zmenšené formaci pod taktovkou Aleny Hrádkové. S dětským muzikálem O Červené Karkulce vystoupily děti z dramatického kroužku školní družiny pod vedením Gabriely Hiršové. Žáci prvního stupně vyrobili pro klienty drobné dárečky. Paní učitelka Věra Bečvářová připravila svícínky k výzdobě. Doufám, že se nám povedlo přinést do domova trochu radosti.
Hudebně vzdělávací program Ag FOREST GUMP
Ve čtvrtek 20. října se žáci 2. stupně zúčastnili hudebně vzdělávacího programu Ag FOREST GUMP. Jednalo se o I. díl přednášky zaměřené na základy moderní hudby, její vývoj a tvorbu světoznámé skupiny The Beatles.
ŠD - Ukázka karate FIGHT CLUBU České Budějovice – 19. 10. 2022
Pro zpestření činnosti ve školní družině se všechna oddělení zúčastnila ukázky karate FIGHT CLUBU z Českých Budějovic, který působí na naší škole jako externí oddíl. Viděli jsme ukázky sestav dětských karatistů. Ti pak naučili přítomné diváky i jednoduchým cvikům. Potlesk pro dětské cvičence karate ukázal, že se všem předvedený program líbil.
Tato akce ukázala všem, jak důležité je pravidelné cvičení pod odborným vedením, kde děti získají obratnost a základní gymnastické dovednosti. Karate usměrňuje energii, zlepšuje schopnost soustředění a pomáhá fyzickému vývoji, posiluje disciplínu, empatii a odpovědnosti.
Fotbálek v gumácích – 5. + 6. 10. 2022
Inspirací pro fotbálek v gumácích se staly příběhy dětí z knihy Markéty Bolfové „Kamarádi z naší ulice“ při společné četbě v třetím oddělení školní družiny. Přihlásili se nejen chlapci, ale i děvčata. Vzniklo šest družstev po pěti hráčích. Nohy zúčastněných hráčů zdobily holínky všech barev, velikostí, nízké i vysoké. I rozhodčí se obula do stylových červených holínek. Při jednotlivých zápasech viděli přítomní dětští diváci svižné zásahy nejen chlapců, ale i děvčat. Finálová utkání rozhodla o umístění na prvních třech místech. Venkovní hřiště za školou se stalo svědkem kvalitních zápasů, fair play hry a dobré sportovní zábavy. Diplomy a drobné ceny byly odměnou za velkou snahu a úsilí.
Garant akce: Čížková Dana
Vystoupení MAŽORETEK – HISTORICKÝ VLAK (sobota 17.9.2022)
V sobotu 17. září proběhly oslavy 135. výročí železniční trati Veselí nad Lužnicí – Jihlava a 125. výročí trati Jindřichův Hradec – Nová Bystřice.
Z veselského nádraží vyjel do Jindřichova Hradce zvláštní motorový vlak s historickými vagóny a po stejné trati vyrazil i protokolární vlak tažený Kafemlejnkem s baronem Czedikem, vrchním inspektorem c.k. státních drah. Odjezd vlaků doprovodilo i vystoupení kroužku školní družiny - MAŽORETEK Základní školy Blatské sídliště.
Zapsala: Alena Hrádková.
ŠD – Vzpomínka na deštivé léto – 30. 9. 2022
Pro uspořádání této celodružinové akce je potřeba pěkného slunečného počasí. Tento rok se bohužel pro nás pokazilo po čtrnácti dnech. Zábavné „vodní“ soutěže se tak konaly v pláštěnkách. Povzbuzovali dvě družstva. Ta se snažila o co nejlepší výsledek celkem v sedmi hrách – lovení předmětů, přenášení kelímku naplněného vodou, vodní střelba na figurky. Závěr tvořil přenos nasáklé houby a přelévání kelímku přes hlavu. Při této soutěži se všem hodily právě pláštěnky, i když počasí v tento den byl teplotně přijatelný. Za velkou snahu a obětavost, získalo vítězné i poražené družstvo drobné odměny.
Garant akce: Čížková Dana
Dopravní výchova pro 1. třídy
V měsíci září navštívil naši školu mluvčí Policie ČR poručík Milan Bajcura a měl s žáky 1. ročníku besedu na téma Bezpečná cesta do školy. Děti si velmi zajímavou a zábavnou formou připomněly pravidla silničního provozu a bezpečné chování chodců.
Projektový den – CANISTERAPIE VE ŠKOLE (15. 9. 2022)
Dne 15. 9. 2022 proběhl projektový den zaměřený na prevenci úrazů způsobených psy. Projektový den byl hrazen z prostředků MAP Soběslav. Přípravu a aktivity pro žáky prvních ročníků zajistila Mgr. Ludmila Cimlová, která spolupracuje s Výcvikovým canisterapeutickým sdružením Hafík, z.s. Navštívila nás v doprovodu tří psů různých ras. Děti byly hravou formou seznámeny se správným chováním ke psům obecně, naučily se rozeznávat momentální psí pocity podle řeči zvířecího těla, vyzkoušely si spolupráci ve skupinách, měly možnost zúčastnit se soutěží a upevnit tak nové získané vědomosti. Setkání bylo završeno zážitkovým cvičením, při kterém žáci mohli absolvovat i přímý kontakt se psy.
Projektový den byl do praktického života pro žáky přínosný a setkal se u dětí s velkým úspěchem.
Zapsala: Veronika Šašková
První školní den - vítání prvňáčků 1.9.2022
Prvňáčky ve školním roce 2022/2023 přivítali místostarosta RNDr. Ladislav Sýkora, ředitel školy Mgr. Lubomír Pospíchal, zástupkyně ředitele paní Mgr. Gabriela Kaislerová. Pan místostarosta jako dárek přinesl omalovánky z míst města Veselí nad Lužnicí. Prvňáčkům přejeme hodně úspěchů po celou dobu školní docházky.
ŠD – Hurá na prázdniny – zábavné hudební a jiné hry v rytmu diska – 29.6.2022
Ve středu 29. 6. 2022 se konala v areálu tělovýchovné jednoty celodružinová akce s názvem „Hurá na prázdniny“. Účast byla hojná. Nejprve si v rytmu diska děti krátce zasoutěžily. Tanec s tyčkou, kterou po skončení hudby děti pustí, pak postoupí a musí hned chytnout tu předcházející, byla zajímavá a napínavá. Soutěžili zájemci podle jednotlivých ročníků. Někteří si vyzkoušeli i podobnou hru, ale s míčky, které se musely vyhodit nad sebe. Uspěli jen ti šikovnější. Vzájemné povzbuzování vyburcovalo soutěžící k neskutečným výkonům. Po zábavných hrách došlo i na sladké občerstvení.
Největší úspěch sklidily na závěr celé předprázdninové akce tance s balónky a závěrečná MAKARENA, kterou tančila celá družina.
Garanti akce: D. Čížková, A. Hrádková, T. Kozlová
O pohár starosty města Soběslav 22.6.2022
Dne 22. 6. se v Soběslavi uskutečnilo atletické klání pro 2. stupeň základních škol a soběslavské malé gymnázium. Díky výkonům našich žáků jsme těsně obsadili až druhé místo v celkovém pořadí škol. Celkem jsme přivezli 18 medailí a to 8 zlatých, 4 stříbrné a 6 bronzových.
Medaile: 1. MÍSTO
Jan Suja 2x, Pavel příhoda 2x, Jan Průcha, Petr Dvořák, Liliana Khodlová, Tereza Beranová
Medaile: 2. MÍSTO
Radim Čančura, Tomáš Jáchym, Nela Kubíčková,
štafeta – Kopačková, Vančatová. N, Vančatová A., Krejsová
Medaile: 3. MÍSTO
Milan Kocourek, Laura Líbalová, Adéla Linhartová, Liliana Khodlová
štafeta – Hálek, Čančura, Kocourek, Míka
Realizace menhiru
S žáky devátého ročníku (9.B) jsme společně vytvořili během sedmi vyučovacích hodin výtvarné výchovy tzv. menhir. Co je to menhir? V krajině se s nimi můžeme zřídka setkat v podobě mnohatunových kamenných monolitů, které vztyčili první zemědělci. Jaký byl jejich účel? O tom se dnes můžeme dohadovat, víme ale z archeologických nálezů, že u těchto kamenných bloků byli nalezeny pozůstatky ohnišť, kosti zvířat a střepy nádob. Předpokládá se, že jejich význam byl symbolický, posvátný, slavnostní.
Náš menhir je pojatý jako třídní památník, ve kterém jsou uloženy důležitá přání všech žáků. Postavili jsme jej z dřevěných latí, které jsme obmotali železným pletivem a následně ještě potáhli jutou. Po sestavení hrubé konstrukce přišla nejdůležitější – ta symbolická – část. Žáci nalepili na konstrukci na papíře napsaná svá životní přání. Už stačilo menhir jen potáhnout vrstvou sádry a nabarvit. Každý žák se výtvarně vyjádřil podle svého cítění, stačila květina, srdíčko, otisk ruky … A konečně své jméno!
Menhir jsme ještě ozdobili transparentem s heslem Make love, not war jako memento dnešních válečných událostí.
Bc. Petr Mikuláš
Plážové hry kroužku míčových her školní družiny – 22. 6. 2022
Poslední hodinu kroužku míčových her si všichni členové opravdu užili. Vydali se na hřiště na plážový volejbal místní tělovýchovné jednoty. Správné lehké oblečení, bosé nohy a dostatek pití bylo nutností. I počasí pro tento druh aktivity vyšlo – nebylo horko, ani zima, nefoukalo. Písek byl příjemně teplý. Nejdříve si všichni vyzkoušeli chytání míče ve dvojicích. Vše, co se naučili během celého roku se najednou zdálo trochu obtížnější. Některým se zadařilo míč chytit, někteří nedobíhali. Nohy se bořily, a tak se všichni snažili chytat míč i s pádem do písku. Překonávali strach z pádu. Členové kroužku si vyzkoušeli hru na třetího, vybíjenou a na závěr i přehazovanou přes síť. Při všech aktivitách byly všichni spokojeni a radovali se z každého úspěchu při hře s míčem. Příští rok si tyto aktivity určitě zopakujeme.
Sportovní hry MŠ – 14. 6. 2022
Červen je ve znamení výletů, exkurzí a sportovních soutěží. Mezi ně patří i „Sportovní hry MŠ“, které pro předškoláky každoročně kromě covidové přestávky pořádá Základní škola Blatské sídliště. Na atletický stadion se sešly i sjely děti mateřských škol Blatské sídliště, U Zastávky, Mezimostí a Svinů. Celkem svoje síly změřilo pět družstev o deseti dětech-pěti děvčat a pěti chlapců. Všichni absolvovali tři disciplíny – běh na 50 m, hod tenisovým míčkem a skok do dálky. Se svými učitelkami přišly i ostatní děti, aby povzbuzovaly své starší kamarády. Pro ně si žáci devátých tříd připravili zábavné hry – skok v pytlích, hod na terč, kutálení míčkem překážkami, hod šipkou, slalom a mnoho dalších. Nejlepší závodníci získali za své výkony diplomy s medailemi. Všichni soutěžící pak plakety s logem základní školy a sportovních her jako vzpomínku na poslední sportování v mateřské škole. Po prázdninách se z nich již stanou žáci základní školy.
Vystoupení mažoretek
Dne 4. 6. 2022 se děvčata z kroužku starších mažoretek zúčastnila svým vystoupením akce NA KOLE DĚTEM (sportovní projekt na podporu onkologicky nemocných dětí).
ŠD - Zábavná „Kinderiáda“ jednotlivců
Zábavnou Kinderiádu jednotlivců jsme v letošním roce uspořádali na zrekonstruovaném hřišti. Jednou z disciplín byl běh kolem pyramidy na dvě kola. Běh dopadovou plochou byl celkem obtížný. Snaha všech vedla k zisku maximálního počtu bodů. Pingpongový stůl posloužil pro kop pod stůl. Prostor byl rozdělen na dvě různě velké části. Podle přesného kopu, byli účastníci bodově odměněni. Na hřišti probíhal hod na ležící terč hakysákem a kutálení basebalovým míčkem překážkami. Kdo neshodil žádnou překážku, získal více bodů. Přesná trefa do středu terče přinesla těm nejlepším 20 bodů. Nejlepší soutěžící získali sladkou odměnu.
MÍČOVÉ HRY 1. STUPNĚ – 1. ČERVEN 2022
Mezinárodní den dětí oslavil první stupeň Základní školy Blatské sídliště sportem. Třídy rozdělené do družstev si na všech sportovištích zahrály osm druhů míčových her. Čtvrté a páté třídy obsadily venkovní víceúčelová hřiště v areálu Tj Loko. Chlapci soutěžili v kopané a košíkové, děvčata se utkala v přehazované a korfbalu. Družstva si zpříjemnila den zábavnými míčovými dovednostmi – hod hakysákem na terč, kutálení míčkem nízkými překážkami a kop do branek. První a druhé třídy se sešly v tělocvičně TJ Loko. Zde soupeřily v koulené. Vybíjenou a bednovanou si zahrála družstva třetích tříd v tělocvičně základní školy. I ta si vyzkoušela zábavné soutěže – kop do různě velkých branek, hod medicinbalem přes hlavu, hod do korfbalového koše. Všechny zápasy rozhodovali, řídili, pomáhali a také radili menším hráčům vybraní žáci devátých ročníků. Za podané výkony obdržela nejlepší družstva drobné odměny a diplomy. Celkem se zúčastnilo 47 pětičlenných družstev.
LOMAZ
Dne 30.5.2022 se 40 žáků naší školy vydalo soutěžit v atletických disciplínách do nedaleké Lomnice nad Lužnicí, kde se konala soutěž 10 škol. Závodilo se ve čtyřech kategoriích – mladší žáci a žákyně ze 4. a 5. ročníků a starší žáci a žákyně z 6. – 9. ročníků. Naši žáci si vyzkoušeli několik nových disciplín jako například běh na 200 m, 400 m, štafetu na 4 x 100 m. Veseláci byli opět vidět. Na stupních vítězů jsme byli 17krát, neboť jsme získali 3 zlaté, 9 stříbrných a 5 bronzových medailí. Jako škola jsme se umístili na krásném 3. místě.
Výtvarné umění ve městě
V pátek 27. 5. 2022 školní družina pořádala pro děti na dopravním hřišti akci s názvem VÝTVARNÉ UMĚNÍ VE MĚSTĚ. Jednalo se o kreativní malování nadrozměrných obrazů a motivů barevnými křídami na silnici. Na těch se pak děti mohly vyfotit. Pracovalo se v menších skupinkách anebo samostatně, jak kdo chtěl. Téma bylo také libovolné, záleželo pouze na fantazii dětí. Všichni si kreslení užili a vypadali spokojeně. Nebylo možné ocenit nejlepšího malíře, protože všechna díla byla velice zdařilá. A tak na každého zúčastněného čekala malá odměna. J
ŠKOLNÍ DRUŽINA TANEC ,,HULA – HULA“
Dne 11. 5. 2022 se ve školní družině uskutečnilo soutěžní klání v tanci ,,HULA – HULA“ (kroužení obručí). Utkala se družstva po ročnících-děvčata, chlapci.
Za mohutného povzbuzování vítězové jednotlivých kategorií absolvovali finálové kolo, ve kterém kroužili pomocí dvou obručí.
Exkurze do informačního centra JE Temelín
V pátek, 20. května, navštívili žáci 9. ročníků se svými třídními učitelkami informační centrum jaderné elektrárny Temelín. Během hodinové přednášky se dozvěděli mnoho zajímavého o výstavbě a fungování elektrárny a prohlédli si přilehlé expozice centra s interaktivními prvky. Úplnou novinkou byla virtuální prohlídka Reak Tour, která žáky přenesla do nejzajímavějších i nejstřeženějších míst elektrárny. Žáci tak měli možnost například sedět na zavážecím stroji nad reaktorem, nebo se prolétnout uvnitř chladicí věže. Prohlídka byla velmi zajímavá, inspirativní a určitě mohla pomoci žákům formovat jejich názor na jadernou energetiku.
A. Divišová
Atletický přebor Táborska 2. stupeň
Ve dnech 17. a 19. 5. se v Táboře uskutečnil atletický přebor Táborska pro 2. stupeň základních škol. Zúčastnilo se 20 škol a v každé disciplíně o prvenství bojovalo kolem 50 atletů. Bodováno bylo 16 míst v každé kategorii.
Naši žáci podali skvělé výkony, díky kterým jsme obsadili 4. místo v celkovém pořadí škol.
Medaile: 2. místo – Jan Suja – 60 m – 7,82 s
3. místo – Tereza Beranů – skok daleký - 439 cm
3. místo – štafeta 4x60m ve složení:
Míka Marek, Kocourek Milan, Hálek Dominik, Čančura Radim – 32,20 s
Zapsala Mgr. Ivana Michalová
Atletický přebor Táborska 1. stupeň
Dne 18. května 2022 se vybraní žáci 1. stupně zúčastnili atletických závodů v Táboře. V konkurenci 27 škol táborského okresu se chlapci a děvčata drali o nejlepší místa ve čtyřech disciplínách (běh 50 m, hod, skok daleký, vytrvalostní běh). Mezi nejúspěšnější sportovce naší školy patřil Marek Schmaus ze 4. třídy, který vybojoval dvě stříbrné medaile v běhu na 50 m a 600 m a Bára Turanová z 1. třídy, která získala na svých prvních atletických závodech hned zlatou medaili v běhu na 50 m. Trochu škoda, že se nedostávají medaile za čtvrtá místa, protože těch bychom přivezli opravdu hodně.
Blata 6.A + 6.B
16. 5. 2022 se třída 6.A a 6.B vypravily na pěší výlet na naučnou stezku Borkovická blata. Ke stezce jsme jeli autobusem, pak jsme prošli naučnou stezku, obdivovali jsme rojovníky, blatouchy, rosnatky, pozorovali jsme také nejrůznější druhy obojživelníků a hmyzu. Četli jsme si naučné tabule a přemýšleli jsme o používání rašeliny dříve i nyní. Zpáteční cestu jsme nejdříve vyhledali v mapě a pak jsme se vydali zpět ke škole. Mapové terénní cvičení bylo úspěšné, nikdo se neztratil a všichni se vrátili v pořádku zpět.
Školní atletická olympiáda 1.stupně
Dne 3.května 2022 se žáci 2. – 5.tříd ZŠ Blatské sídliště zúčastnili atletické olympiády. Bylo to po dlouhé době, naposledy se olympiáda konala v květnu roku 2019. Předpověď počasí byla na tento den ideální, a tak měly děti výborné podmínky na to, aby ukázaly, jak se na tuto školní událost připravily. A skutečně bylo možno vidět spoustu velmi kvalitních výkonů.
Soutěžilo se tradičně ve čtyřech disciplínách (běh na 50 metrů, hod kriketovým míčkem, skok daleký a vytrvalostní běh). Výsledky jednotlivých disciplín čtyřboje se přepočítávaly na body. Ty poté určily nejlepší jednotlivce. Soutěžilo se také o nejlepší atletickou třídu, která měla nejvyšší průměr bodů na žáka a získala putovní pohár.
Vítězové jednotlivých kategorií:
2.-3.třída – dívky: 1. Sukhara Dariia (3.A), 2. Drhová Kristýna (3.C), 3. Matzeková Dominika (3.C)
2.-3.třída – chlapci: 1. Nosek Tomáš (2.A), 2. Vach Adam (2.B), Krejsa Daniel (2.B)
4.-5.třída – dívky: 1. Nestávalová Rozálie (4.C), 2. Krupičková Eliška (4.A), 3. Šebestová Daniela (4.A)
4.-5.třída – chlapci: 1. Schmaus Marek (4.A), 2. Vondruška Jan (5.A), 3. Bereznanin Radek (4.A)
Absolutním vítězem se stal Marek Schmaus (4.A) s 1470 body, druhé místo obsadil Jan Vondruška (5.A) s 1439 body a třetí místo získal Tomáš Nosek (2.A) s 1245 body.
Vítězné třídy:
1.místo – 3.C (průměr 429 bodů na žáka, třídní učitelka Mgr. Veronika Šašková)
2.místo – 3.A (428 bodů, Mgr. Miloslava Žáková)
3.místo – 4.A (414 bodů, Mgr. Dagmar Sváčková)
Všem žákům děkuji za krásné výkony, kolegyním a žákům 9.ročníku za podpoření hladkého průběhu olympiády, panu Radimu Heřmanovi za poskytnutí azylu a paní Daně Čížkové za pomoc s přípravou celého atletického dne.
Roboti ve škole
Od září 2022 dojde v mnoha školách ke změně výuky informatiky. Tato změna je odrazem nového Rámcově vzdělávací programu pro základní školy, jejímž cílem je navýšit hodiny informatiky už od 4. ročníku a zároveň změnit obsah tohoto vyučovacího předmětu. Smyslem bude nejen práce na počítačích, ale především rozvíjení dětí v informatickém, logickém i polytechnickém myšlení už od chvíle, kdy vstoupí do školy. Součástí je otevřít vzdělávání novým metodám a způsobům učení pomocí digitálních technologií a připravit je na život, ve kterém se bez nich již neobejdou.
Ke zlepšení výuky budeme využívat roboty. Naše škola již disponuje roboty Ozobot i robotickými stavebnicemi Lego WEDO, které se používají především od 5. ročníků. Nyní jsme škálu rozšířili o 3 sady nových víceúčelových robotů VEX 123, které budou vhodné již pro děti od první třídy. Tato sada je variabilní, kdy je možno roboty ovládat pomocí tlačítek na těle robota, přes ovládání pomocí příkazů zadávaných do programovací tabulky až po programování pomocí aplikace VEXCode na tabletech, která je podobná programovacímu jazyku Scratch.
Práce s těmito roboty u dětí rozvíjí jemnou motoriku, kreativitu při hledání alternativních řešení, jejich tvůrčí schopnosti, představivost i fantazii.
McDonald´s cup
9.5.2022 se žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili okresního kola celostátního fotbalového turnaje Mc Donald´s cup v Táboře. Ve veliké konkurenci 23 týmů obsadili 6. místo, i přes všechna vítězství a jednu remízu. Chlapci předvedli pěkný výkon, který upoutal pozornost nejednoho přihlížejícího. Za tuto reprezentaci školy jim mockrát děkuji. Také bych chtěla poděkovat panu Robertovi Obermaierovi za pomoc při koučování tohoto týmu.
Mc Donald´s Cup v Táboře – 2. a 3.ročníky
Dne 5.května 2022 se chlapci ze 2. a 3.tříd školy na Blatském sídlišti zúčastnili fotbalového turnaje Mc Donald´s Cup v Táboře. Z celkového počtu 14 přihlášených mužstev jsme obsadili krásné 4.místo.
Chlapcům děkuji za výbornou reprezentaci školy, za předvedenou krásnou hru a spoustu gólů. Do příštího roku jim přeji, aby to konečně vyšlo a medailově cinklo.
Projekt ,,Trenéři do škol“
Od měsíce března probíhá v 1. ročnících projekt ,,Trenéři do škol". V rámci tohoto projektu navštěvují hodiny tělesné výchovy trenéři různých sportů. Každý měsíc se žáci seznámí s jiným sportem. Žáci si v rámci Tv zkoušejí různé aktivity ze sportů jako je judo, atletika, basketbal, florbal.
Setkání dětí školní družiny s městskou policií na dopravním hřišti 29. 4. 2022
V pátek 29. 4. se pod vedením str. Martiny Sosnové uskutečnilo setkání dětí školní družiny s městskou policií na dopravním hřišti. V rámci upevňování znalostí v oblasti dopravní výchovy si děti pomocí dopravních prostředků (šlapací autíčka a koloběžky) vyzkoušely jízdu po kruhovém objezdu, podle značek, semaforů i podle pokynů strážníka. Součástí našeho malého ,,silničního provozu“ byl i správný a bezpečný pohyb chodců.
Zapsala: Alena Hrádková
Čarodějnické vyučování v 1.ročníku
Děti a paní učitelky se dne 29.4.2022 proměnily v čaroděje a čarodějnice. Během dopoledního čarodějného vyučování děti luštily kouzelnické šifry, luštily jména čarodějnic a jejich mazlíčků, doplňovaly slova do textu písně o čarodějnici. Dále skládaly početní puzzle, zpívaly a tančily čarodějné tance a učily se spolupracovat ve skupinách. Celé dopoledne rychle uteklo, již se těšíme na další ročník čarodějnického sletu.
Zapsaly: P. Vetyšková, V. Bečvářová
PROJEKTOVÝ DEN 8. tříd - PRVNÍ POMOC
Ve středu 20. dubna 2022 se v naší škole uskutečnil PROJEKTOVÝ DEN S PRVNÍ POMOCÍ zaměřený na přístup k bezvědomému, oživování a zástavu krvácení, dále na statistiku utonulých, prevenci úrazů ve vodě a práci s pomůckami pro záchranu tonoucích. Žáci 8. ročníků si pod vedením lektorek Vodní záchranné služby RESCUE České Budějovice vyzkoušeli KPR v praktických ukázkách, ošetřovali namaskovanou krvácející ránu a po celou dobu nácviku probíhalo simulované volání ZS. Projektový den byl hrazen z prostředků MAP Soběslav.
Zapsala: Alena Hrádková
Projekt: Den Země – Slaná voda
V pátek 22.4.2022, kdy má naše planeta Země svátek, jsme jej učitelé a žáci 4. a 5. ročníků oslavili projektovým dnem s názvem Den Země – Slaná voda. Třídy jako celek se během dopoledne vystřídaly na všech pěti badatelských základnách, kde se z žáků stali kartografové, oceánologové, hledači pokladů, ekologové, malíři tajemné techniky, IT experti, pozorovatelé, výzkumníci a objevitelé. Uplatňovali zde ve skupinách nejen své znalosti a schopnosti, ale získávali nové dovednosti, vědomosti z těchto oblastí, ale i poznatky, že každý sebemenší skutek obyvatel planety Země, který vykonají pro její dobro, se počítá. Tvůrčí dopoledne bylo zakončeno ekologickou misí.
Žáci byli po celou dobu projektu tvůrčí, nápadití, zapálení pro věc, nadšení, spokojení a skvěle si dopoledne užili. Odnesli si z něj kromě jiného i vědomost, že i na nich záleží, v jakém světě chtějí žít.
Za 4. a 5. ročníky Mgr. Ludmila Škopková
Velikonoce ve školní družině – 13. 4. 2022
Všechna oddělení se na velikonoční svátky začala připravovat již týden předem. Děti vyráběly přání, zajíčky, slepičky, barvily vajíčka. Vyvrcholení se uskutečnilo den před začátkem velikonočních prázdnin společnými soutěžemi na hřišti za školou. Malovaná vajíčka v pestrobarevných košilkách se stala důležitou součástí dovednostních soutěží: posílání vajec po hrábích, překážková dráha a veselé luštění.
Čtvrťáci ve sběrném dvoře
V úterý 19. dubna navštívili žáci 4. ročníků sběrný dvůr ve Veselí nad Lužnicí. Vedoucí pan Jiří Kubeš provedl děti sběrným dvorem, ukázal jim, kde se shromažďuje tříděný odpad, vysvětlil, jak je důležité odpad v domácnostech třídit. Uvedl také, jak se s odpadem ze sběrného dvora nakládá, kam se odváží k dalšímu zpracování. Pro děti byla velmi atraktivní ukázka techniky, se kterými zaměstnanci sběrného dvora pracují. Holky i kluci mohli nasednout do čistícího vozu, do malých posypových vozíků i zcela nového traktůrku. Hodina a půl strávená ve sběrném dvoře jistě nebyla zbytečným časem. Tématem třídění odpadu a jeho důležitostí se budou žáci zabývat ještě ve škole při vyučování.
Matematický klokan 2022
18. března 2022 se na naší škole konala mezinárodní soutěž Matematický klokan. Žáci soutěžili ve 4 kategoriích. Blahopřejeme vítězům jednotlivých kategorií a děkujeme všem zúčastněným žákům za jejich snahu podat co nejlepší výsledek.
Šachový turnaj
Dne 15.3. 2022 se v Základní škole Blatské sídliště konal školní šachový turnaj. Turnaje se účastnilo 34 dětí z obou veselských základních škol. Děti byly rozděleny do dvou kategorií – mladší a starší žáci. Starší žáci hráli 5 kol a mladší 7 kol. Turnaj zahájil ředitel školy Mgr. Lubomír Pospíchal a bezproblémově ho vedl šachový rozhodčí RNDr. Ladislav Sýkora.
Po těžkých bojích, výhrách, prohrách i mnoha zvratech na šachovnicích se na stupně vítězů v kategorii starší žáci probojovali: Lukáš Pícha, Matyáš Pecl a Filip Bečvář. V kategorii mladší žáci na stupně vítězů vystoupili: Nikola Kukačková, Jan Malecha a Nikolas Havlena. Vítězům, ale i všem zúčastněným blahopřejeme!
Lyžařský kurz - 2. stupeň
V týdnu 28.2. - 4.3. se 45 žáků sedmých tříd zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu na Šumavě. Ubytováni jsme byli v krásném Penzionu Kovářov s dobrou kuchyní. První den jsme se rozjezdili ve Frymburku, kde proběhlo rozřazení do 4 družstev. Od druhého dne jsme již lyžovali ve Skiareálu Lipno, kde každá skupina se svým vyučujícím absolvovala dopolední i odpolední výcvik. Několik žáků se během kurzu naučilo jezdit i na snowboardu. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, a tak jsme se během výcviku stihli i opálit. Každý podvečer jsme se vzdělávali při přednáškách, které byly zaměřeny na pobyt na horách a po nich následovaly hry. Celý kurz proběhl v přátelské atmosféře a domů se všichni vraceli obohaceni o řadu společných zážitků. Věříme, že pobyt přispěl k utužení přátelství ve třídách, ale i k navázání nových napříč všemi sedmými ročníky.
Foto dokumentaci z LVK najdete na stránkách školy v sekci fotoalbum a nebo v odkazu níže.
https://jhanzal.rajce.idnes.cz/LVK_2022/
Lyžařský výcvikový kurz 1. stupně 14. – 18. února 2022
V letošním školním roce nám štěstí přálo a mohli jsme navzdory covidovým opatřením uskutečnit lyžařský výcvikový kurz pro žáky 5. tříd. K ubytování jsme využili penzion v Kovářově, odkud jsme dojížděli do lyžařského areálu ve Frymburku. Tento areál je vhodný pro výuku začátečníků, kterých bylo v letošních „pětkách“ většina. Sněhové podmínky byly dobré, na svahu byl přírodní i umělý sníh. V odpočinkovém dni žáci navštívili „Svět pod hladinou“ – akvária, která jsou umístěna v přízemí Wellness Hotelu Frymburk. Poslední den se pak konal závod ve slalomu.Na památku pak obdrželi diplomy a vítězové, kteří byli z 5.B, i zasloužené medaile.
K pohodě a bezproblémovému průběhu kurzu přispěli i učitelé Ivana Marušková, Jiří Hanzal a zdravotnice Alena Hrádková. Jim i řidiči Karlu Menhartovi ml. patří můj dík.
Mgr. Dagmar Sváčková, vedoucí kurzu, Veselí nad Lužnicí 23. 2. 2022
Masopust ve školní družině
Pátek 11. února se nesl ve znamení masopustního veselí. Děti se ve všech odděleních školní družiny připravovaly na další společnou akci. V odpoledních hodinách se tělocvična hemžila všemi maskami od pohádkových bytostí, přes různá zvířátka až po moderní filmové hrdiny. Tak, jak se pro masopustní tradice sluší. Karneval začal drobnými soutěžemi, které prověřily dovednosti účastníků. Největší radost a veselí však sklidil závěrečný rej a taneční zábava s balonky.
Samotář
V pátek odpoledne 28. 1. 2022 se ve školní družině konal turnaj ve stolní hře SAMOTÁŘ. Díky nepříznivé pandemické situaci se neuskutečnilo závěrečné finále, a tak si děti zahrály samostatně ve svých odděleních. Protože bylo dost času a méně dětí, mohlo se hrát na tři kola. Z každého oddělení se pak vyhodnotili tři nejlepší chlapci a tři nejlepší dívky. Malou odměnu si tímto zasloužili všichni hráči, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Tak zase za rok a snad už za lepších podmínek!
ŠKOLNÍ DRUŽINA ,, DO - RE - MI ¨
V pátek 14.1.2022 se ve školní družině uskutečnilo hudebně zábavné soutěžení DO – RE – MI . V úvodní části předvedli své pěvecké i hudební dovednosti zástupci jednotlivých oddělení. Děti poslouchaly a určovaly písničky z pohádek, k obrázkům přiřazovaly názvy písniček. Dále probíhal program v duchu zábavném a rytmickém - společně jsme si zahráli hry – MAMBO DŽAMBO, RAMSESE a vytvořili jsme kapelu hrající na drumbeny, klapadla, chřestidla, ozvučná dřívka a tamburíny.
Vánoční besídky ve školní družině 15. – 16. 12. 2021
Vzhledem k přetrvávajícího protiepidemického opatření proběhly v tomto roce vánoční besídky odděleně v jednotlivých odděleních.
3. oddělení – p. Čížková – 16. 12. 2021
Příprava na vánoční besídku začala již v listopadu výrobou vánočních krabiček pro uložení dopisu pro Ježíška. Každý si své přání napsal nebo nakreslil a vložil do připravené krabičky, kterou vyzdobil svou jmenovkou.
4. oddělení – p. Kozlová – 15. 12. 2021
Děti si nejprve rozbalily dárky. Během vyprávění o Vánocích si děti ukazovaly fotky vánočních stromečků z loňska a některé se už pochlubily i fotkou letošního. Nakonec si děti vyzkoušely nové hry, které dostaly od Ježíška.
1. oddělení – p. Hrádková – 16. 12. 2021
Vánoční besídku jsme zahájili zpěvem písně Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé. Následovalo vyprávění a ukázka některých vánočních zvyků a tradic – pouštění lodiček ze skořápek ořechů, házení střevícem a třesení bezem. Rozbalování dárečků bylo doprovázeno poslechem vánočních koled a ochutnávkou vánočního cukroví. V závěru besídky jsme si vyzkoušeli pletení vánočky a rozkrajování jablíček.
2. oddělení – p. Hiršová – 16. 12. 2021
Zase po roce, přivítali jsme v družině Vánoce. Cukroví jsme mlsali, na koledy trsali. Házeli jsme střevíčky, pouštěli si lodičky, krájeli si jablíčka, kde byla ukrytá hvězdička. Přišel i Ježíšek, měl teplý kožíšek. Dárky nám nadělil, nikoho nešidil. Příští rok se všichni těší zas, na ten krásný vánoční čas.
ŠD – První sníh a drakiáda – 30. 11. 2021
Poslední listopadový den se 3. oddělení vydalo na poslední pouštění draků. Zase začalo příjemně foukat. Výjimečnost této činnosti spočívala v tom, že již nasněžilo. A tak se naskytl krásný obraz – část dětí stavěla sněhuláky a část pouštěla draky. Krásně se spojily podzimní a zimní činnosti. Děti si tyto činnosti náležitě užily.
ŠD - Letecký den – 19 11. 2021
V pátek 19. listopadu se v tělocvičně školy uskutečnil letecký den všech účastníků školní družiny. Během uplynulých čtrnácti dnů si soutěžící složili vlastní papírové letadélko. Všichni používali stejný papír a postup sestavení, ale výzdobu si musel již udělat každý sám. S letadélkem pak absolvovali čtyři stanoviště – hod na terč, průlet kruhem, co nejdelší dolet a dolet na určené místo. Záleželo na každém hodu. Za zvládnutý prvek obdrželi piloti body, které určili toho nejlepšího. Doplňkovou soutěží se stal hromadný let všech letadel naráz. Tři pokusy určily devět nejlepších. Jejich nejdelší hod určil tři na stupně vítězů. Všichni účastníci si toto soutěžní odpoledne náležitě užili a v praxi si ověřili, zda správně složili svůj letecký nástroj.
Svatomartinská slavnost 12.11.2021
Tento pátek jsme v družině oslavili svátek svatého Martina. Děti se seznámily s tradicemi a historií. Starší děti si v malých skupinách přečetly krátký příběh o Martinovi a dle příběhu si vypracovaly křížovku. Mladší děti si dle indicií vybarvily mozaikový obrázek, ve kterém si procvičily český jazyk a matematiku. Ve svatomartinské dílně si děti pomocí zmizíku dekorovaly zimními motivy hlavu koně natřenou inkoustem.Ve druhém oddělení jsme si připomněli písně: Já mám koně a Okolo Třeboně s doprovodem harmoniky paní vychovatelky Hrádkové. Završením slavnosti byla svatomartinská jízda na židlích v doprovodu hudby Galop Comedians.
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Dne 1.11.2021 se žáci pátých ročníků vydali na exkurzi do Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích.
V kinosále žáci zhlédli projekci pořadu Naše sluneční soustava, která byla komentována paní lektorkou. Žáci se dozvěděli řadu zajímavostí nejen o Slunci, Měsíci a jednotlivých planetách, ale i o dalších tělesech sluneční soustavy. Tato projekce byla krásným vizuálním i poslechovým zážitkem. Žáci měli také možnost se paní lektorky zeptat na informace, které je zajímaly, ale v pořadu nezazněly.
Největším zážitkem však pro všechny žáky byla bezesporu návštěva sálu planetária se simulací noční oblohy. Zde se žáci aktivně zapojili do vyhledávání nápadných objektů nočního nebe.
Informace získané během exkurze obohatily znalosti, které žáci získávají v přírodovědě při právě probíraném tématu Vesmír.
Halloweenská šifrovačka 22.10.2021
Páteční odpoledne v družině patřilo všem strašidlům, bubákům a čarodějnicím z Veselí nad Lužnicí a blízkého okolí. Všechna tahle cháska se sešla v tělocvičně, kde na ně čekal nelehký úkol v podobě šifer.
Rozděleni do skupin věkově rozličných se vydali luštit šifry a s pomocí starých čarodějnic došli k poznání, že v tajence je ukryt název starého keltského svátku SAMHAIM. Tajemný hlas z telefonu seznámil s tradicí a historií svátku.
Odměnou za vyluštění šifer byl všem bytostem sladký tlamolep a radost z poznaného a prožitého.
Zapsala: čarodějnice 1.tř. G. Hiršová
Učebna přírodních věd
Na naší škole funguje již třetím rokem nová učebna přírodních věd, která je plně vybavena novými moderními technologiemi a slouží zejména pro výuku fyziky, chemie a přírodopisu. V rámci udržitelnosti tohoto projektu pořádáme pro žáky ZŠ ČSA Veselí nad Lužnicí a všechny veselské mateřské školy ukázkové projektové hodiny. V jejich průběhu používají žáci senzory sytému Pasco, pracují s tablety ale i s jednoduchými pomůckami, které zábavnou formou demonstrují fyzikální jevy. Věříme, že používané technologie ve výuce na naší škole přinášejí inspiraci a skutečnou motivaci všem zúčastněným žákům i pedagogům.
A. Divišová
ŠD – ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY - JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ 15.10.2021
V pátek 15.10. 2021 se ve školní družině uskutečnila akce ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY
– JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ pro všechna oddělení školní družiny.
Exkurze žáků 9. tříd na Úřad práce v Táboře
Ve dnech 8. a 15. října 2021 navštívili žáci devátých ročníků v rámci volby povolání Úřad práce v Táboře. Cílem této exkurze byla snaha žákům pomoci při rozhodování při výběru jejich budoucí SŠ. V první části besedy se formou prezentace nejprve seznámili s jednotlivými typy středních škol, dozvěděli se, jak postupovat při výběru střední školy a byly jim nabídnuty možnosti uplatnění absolventů na trhu práce.
Druhá část byla zaměřena více prakticky. Žáci samostatně elektronicky zpracovávali profesní test, který zjišťoval jejich zaměření a v jeho závěru nabídl profese, které se u jednotlivých žáků jevily jako nejvhodnější.
Na veškeré dotazy směřované od žáků se snažila po celou dobu besedy ochotně odpovídat pracovnice ÚP Bc. Pavlína Zykánová
Cvičení v přírodě žáků 1.ročníku – výlov Horusického rybníka
Dne 20.10.2021 vyrazili žáci 1.A, B na cvičení v přírodě spojené s výlovem Horusického rybníka. Pěší chůzí došly obě třídy na hráz rybníka, kde si prohlédly práci rybářů při výlovu. Žáci si vyslechli poutavé vyprávění rybáře o životě ryb v rybníce. Také si prohlédli a osahali lovené ryby. Cestou zpět si žáci zahráli několik her, které s krásným počasím přispěly k dobré náladě.
Myslivost - projektový den Šablony III
Dne 29.září měli možnost žáci 7.B zažít projektový den na téma myslivost, který byl realizován v rámci projektu Šablony ve škole III. Do školy za nimi přijely dvě zástupkyně I. mysliveckého spolku žen DIANA, které jim přivezly celou řadu ukázek rostlin a zvířat z lesa. Počasí nám přálo, a tak se žáci mohli ve venkovní učebně seznámit se zajímavými informacemi o lese, které byly doplněny řadou ukázek, včetně hudební v podobě hry na lesní roh. Moc děkujeme Věře Burianové a Ing. Petře Sedláčkové-Hanzlíkové za krásný a pečlivě připravený program na dopoledne, které si všichni zúčastnění užili.
IROP - vzdělávací aktivity pro ZŠ ČSA
Realizací projektu IROP získala naše škola novou učebnu přírodních věd. Došlo tak k vytvoření moderní, novými technologiemi plně vybavené učebny, která slouží zejména pro výuku fyziky, chemie a přírodopisu. V rámci udržitelnosti tohoto projektu pořádáme pro žáky ZŠ ČSA Veselí nad Lužnicí a všechny veselské mateřské školy ukázkové projektové hodiny. V jejich průběhu používají žáci senzory sytému Pasco, pracují s tablety ale i s jednoduchými pomůckami, které zábavnou formou demonstrují fyzikální jevy. Věříme, že používané technologie ve výuce na naší škole přinášejí inspiraci a skutečnou motivaci všem zúčastněným žákům i pedagogům.
ŠD - Setkání s vedoucím šachového kroužku
Ve čtvrtek 30. září 2021 proběhlo ve školní družině setkání s vedoucím šachového kroužku panem Ladislavem Sýkorou. Na šachovnicích, které s sebou přinesl, vysvětlil dětem pravidla hry. Děti si hru vyzkoušeli a některé zaujala natolik, že se přihlásili do šachového kroužku.
Atletická olympiáda II. stupně
Dne 27. září 2021 proběhla na Základní škole Blatské sídliště atletická olympiáda, ve které mohli žáci soutěžit jako celá třída o pohár „Atletická třída “. Do soutěže o pohár „Atletická třída“ se přihlásily všechny třídy II. stupně. Jednotlivci se mohli zúčastnit čtyřboje a zároveň žáci ještě soutěžili v jednotlivých disciplínách v rámci jednotlivých ročníků. Každý žák měl na výběr ze čtyř atletických disciplín (vytrvalostní běh, běh na 60 m, skok do dálky, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí). Do soutěže se počítal zisk bodů ze dvou nejlepších disciplín a body upravené koeficientem z dalších disciplín od každého žáka ze třídy. K součtu bodů od jednotlivců se připočetly body získané ve štafetách. Soutěž byla zpracována pomocí výpočetní techniky přímo na atletickém stadionu. Vyhodnocení umožňuje program, který jednotlivé výkony podle věku závodníka přepočítává na body.
ŠD – Ahoj kamaráde – 17. 9. 2021
Páteční odpoledne ve ŠD patřilo prvňáčkům. Školní tělocvična nám dobře posloužila pro seznamovací a zábavné odpoledne. Pro začátek si děti zahrály hru „Na mrkanou“, při které byl důležitý oční kontakt a děti při hře poznaly jména svých vrstevníků. Při hře „Na kočku a myš“ byla důležitá pozornost, rychlost a fyzický kontakt v podobě pohlazení. Nesměla chybět ani „mašinka“ tvořená z dětí a „tunely“ tvořené z dvojic. Děti se seznámily s látkovým padákem. Padák nám dobře posloužil při hře „Podbíhaná“ „Dokola“ a „Kdo se schoval“. Na závěr proběhl závod družstev děvčat a kluků, který si děti naplno užily a jeho výsledek dopadl remízou. Děti opouštěly tělocvičnu spokojené, usměvavé a s otázkou: „Kdy sem zase půjdeme?“
Exkurze 4. ročníku, ZOO Ohrada
Ve středu 15.9. 2021 vyrazili žáci 4. ročníků do ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Prohlédli si zde zvířata, především pak tak, která žijí v našich lesích. Během pobytu v ZOO se zúčastnili i výukového programu „Šelmy našich lesů“. Žáci se dozvěděli, jak poznat šelmu podle stop, čím se takový živočich živí, jaký je jeho život. Program zahrnoval jak prezentaci s obrázky, tak i modely zvířat. Žáci si osvojili poznatky o zvířatech českých lesů a také si připomněli pravidla chování v ZOO.
Exkurze 5. ročníku do Prahy
Dne 14. 9. se uskutečnila exkurze v Praze. Byla určena pátým ročníkům, protože měla za cíl prohloubil znalosti vlastivědy o hlavním městě ČR. Do Prahy jsme jeli autobusem, který nás vysadil před Strahovských stadionem, odkud jsme se snadno dostali na Petřín. Po prohlídce Růžové zahrady následoval výstup na Petřínskou rozhlednu s 299 schody, odkud byl nádherný výhled na Prahu. Navštívili jsme Zrcadlové bludiště na Petříně. Dalším cílem byl Pražský hrad, kde jsme se přes kontrolu dostali na nádvoří a pak dokonce i do chrámu sv. Víta, kde jsme mohli obdivovat jeho architekturu a naučit se, jak se v těchto památkách mají lidé chovat. Potom jsme se přesunuli přes Karlův most na Staroměstské náměstí, prohlédli si orloj, pomník Mistra Jana Husa a Staroměstskou radnici. Závěrečnou zastávkou bylo Václavské náměstí s výkladem o soše sv. Václava a ostatních svatých kolem něj. Ukázali jsme si i budovu Národního muzea.
ŠD – Vzpomínka na léto – 10. 9. 2021
Společná celodružinová akce „Vzpomínka na léto“ se v pátek 10. září stala opravdu vzpomínkou. Krásné slunečné počasí, na obloze ani mráček. Kolem 65 dětí se sešlo společně s vychovatelkami na hřišti za školou, kde se všichni rozdělili na šest družstev. To bylo složeno od nejmladších prvňáků po nejstarší páťáky, kteří se stali vedoucími a svými radami povzbuzovali ostatní členy svých týmů. Zábavné štafetové soutěže proběhly s vodou. Naplňování nádoby malou odměrkou, lovení kuliček a knoflíků, přenášení nádoby plné vody na talíři vyvolávaly pocity radosti. Vyvrcholením celé akce se stalo stříkání vodou z lahví a shazování míčků a také přenášení mokré houby nad hlavami soutěžících. Nejedno tričko nezůstalo suché. Radost, smích, a povzbuzování. Tak proběhlo celé páteční odpoledne.
Zahájení školní roku 2021/2022 v 1. třídách
1. září přivítaly prvňáčky paní učitelky s ředitelem, zástupkyní ředitele a starostou města. Ředitel školy Lubomír Pospíchal se pozdravil s žáky a jejich rodiči. Starosta města Víta Rada žákům předal dárek v podobě lahviček na pití s jedinečným motivem a popřál všem úspěšné vkročení do školního života.