Mgr. Anděla DIVIŠOVÁ
Klub nadaných dětí
lektor: RNDr. Kateřina Vágnerová
webinář: 2 hodiny
Hlavním tématem online setkání bylo „Jak rozjet a udržet klub nadaných dětí“. Během webináře účastníci sdíleli svoje zkušenosti s vedením kroužků a z práce s nadanými dětmi, náplní byla též diskuze o badatelsky vedených formách výuky.
Mgr. Anděla DIVIŠOVÁ
PODPORA KURIKULÁRNÍ PRÁCE ŠKOL – fyzika
lektor: RNDr. Věra Koudelková, Ph.D.
webinář: 2 hodiny
Webinář vedla RNDr. Věra Koudelková, která se už mnoho let věnuje badatelsky orientované výuce fyziky na ZŠ. Lektorka prezentovala konkrétní případy učiva a s ním související očekávané výstupy učení, snažila se vysvětlit svůj pohled na nové pojetí výuky fyziky pro všechny učitele tohoto předmětu. Celý webinář byl pro účastníky přehledný a srozumitelný.
Mgr. Anděla DIVIŠOVÁ, Mgr. JanaPAVLEČKOVÁ
Online PASCO konference 2024 - webinář
termín: 20. 11. 2024
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
V průběhu online přenosu se střídali lektoři z řad učitelů základních a středních škol, kteří ve svých vstupech ukazovali užití PASCO senzorů při badatelské výuce. Jednotlivá témata odpovídala na otázky: Je to fyzika v informatice nebo informatika ve fyzice? Jak spolu souvisí balónky, erupce a hasicí přístroj?
Pomocí mobilu přes aplikaci Sparkwue měřili GPS souřadnice, pomocí senzorů mechanickou práci, indukovaný proud, Ohmův zákon, hodnotu pH a koncentraci oxidu uhličitého. Vyráběli termosku a měřili teplotu kapaliny uvnitř termosky. Na pokusu s oxidem uhličitým demonstrovali princip vzniku kyselých dešťů.PODPORA KURIKULÁRNÍ PRÁCE ŠKOL – Tělesná výchova
lektor: PhDr. Jakub Forýtek
webinář: 2 hodiny
účastníci: Mgr. Jiří Hanzal, Mgr. Anna Pelikánová, Mgr. Veronika Šašková, Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Gabriela Kaislerová
Webinář byl zaměřen na seznámení se změnami v oboru Tělesná výchova, které přinese velká revize rámcového vzdělávacího programu. Bylo prezentováno nové pojetí výuky v oboru Tělesné výchovy, cíle a očekávané výsledky učení v souvislostech s klíčovými kompetencemi a základními gramostnostmi.
Mgr. GABRIELA KAISLEROVÁ
KONFERENCE JAK NA ZMĚNY V RVP ZV
lektor: kolektiv lektorů
7. listopadu 2024
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Konference byla zaměřena na revidovaný RVP ZV, na změny a novou strukturu a tvorbu školních vzdělávacích programů. Lektoři představili cíle nově pojatého vzdělávání na ZŠ, které mají odpovídat současným požadavkům společnosti a pracovnímu trhu. Konference se zúčastnili zástupci ČŠI, MŠMT a NPI, kteří hovořili o plánovaných obsahových a strukturních změnách vzdělávacích programů, podle kterých by se mělo začít vyučovat nejpozději od školního roku 2027/2028.
Pedagogický sbor
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ – seminář financovaný z grantu O2 Chytrá škola
lektor: PhDr. Lenka Svobodová
14. října 2024
Vzdělávací program: rozsah 2 hodiny
Zadání pro lektorku bylo: „Co dělat, aby nám bylo ve škole dobře“ Lektorka se zaměřila na klima a vztahy v pracovním kolektivu. Provedla dotazníkové šetření, které vyhodnotila. Kolektiv pedagogů získal zpětnou vazbu, každý za sebe si mohl provést reflexi, jak se v kolektivu cítí. Vedení zpracuje výsledky šetření pro svou další práci s kolektivem pedagogů.
Pedagogický sbor
MICROSOFT – školení financované z grantu O2 Chytrá škola
lektor: eLaborka, z.s. Miroslav Kotlas
8.10., 5.11. 2024
Vzdělávací program: rozsah 2x2 hodiny
Školení bylo zaměřeno na novinky v Microsoftu a práci s One Drivem. Vyučující si měli prohloubit informační gramotnost a zaměřit se na využití Microsoftu nejen ve své pedagogické činnosti, ale i při administrativní činnosti jako součásti své profese.
Mgr. Daniela BOUDOVÁ
PREVENCE A ŘEŠENÍ AGRESIVITY VE ŠKOLE – JAK ZVLÁDAT AGRESI ŽÁKŮ A RODIČŮ
lektor: PhDr. Lenka Svobodová
23. října 2024 v Praze
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
V rámci semináře byly rozebrány jednotlivé příčiny (spouštěče) agresivního chování dětí i dospělých, aby byli absolventi semináře schopni rozpoznat, před čím stojí a jaké jsou jejich možnosti. Součástí vzdělávacího bloku byly i praktické ukázky, podle čeho se rozhodovat a jak správnou strategii aplikovat. K záznamu tipů a doporučení obdrželi všichni zúčastnění pracovní list. Zároveň bylo lektorkou poskytnuto dostatek prostoru pro vzájemné nasdílení si postupů při řešení agresivního chování napříč zúčastněnými pedagogy.
Mgr. Anděla DIVIŠOVÁ, Mgr. Daniela BOUDOVÁ
Setkání pedagogických pracovníků nadaných žáků
lektor: Ing. Tomáš Blumenstein, Mgr. Lucie Měchurová
12. 9. 2024
Vzdělávací program: rozsah 4 hodiny
Seminář byl zaměřen na téma vzdělávání nadaných dětí. Byl příležitostí k diskuzi o nejlepších způsobech práce s touto specifickou skupinou žáků, k sdílení zkušeností s výukou a vzájemné inspiraci. Sloužil i k hledání způsobů, jak optimalizovat potenciál nadaného tak, aby se rozvinula jeho osobnost. Setkání byla přítomna i psycholožka PhDr. Miloslava Janoušková z pedagogicko-psychologické poradny Tábor.
Mgr. Dagmar Sváčková
Vzdělávací program: Chci být uvádějícím učitelem – aneb jak mohu podpořit svého začínajícího kolegu?
lektor: Ing. Václav Čech, RNDr. Jitka Kašparová
22.února 2024–13. září 2024
Vzdělávací program: rozsah 28 hodin
Program byl pojat jako první vhled do role uvádějícího učitele s nabídkou řady doporučení vycházejících z praxe. Jednalo se o interaktivní setkání zaměřené na diskusi, sdílení, tvoření, modelování, a to se zaměřením na specifika konkrétní školy, v níž účastník působí.
Mgr. MARIE VÁVRŮ
ČTENÍ V 1. TŘÍDĚ
Lektor: PaedDr. Hana Mühlhauserová
6. srpna 2024
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Seminář účastníky provedl výukou čtení v 1. třídě základní školy. Jelikož je lektorka sama autorkou učebnic čtení, během semináře provedla účastníky prací právě s těmito učebnicemi. Věnovala se časovému plánu čtení, metodám čtení a především jednotlivým etapám čtení. Poskytla informace o metodickém postupu, o možných problémech při čtení, o tom, jak čtení hodnotit. Vzhledem k tomu, že je lektorka sama dlouholetá učitelka 1. stupně základní školy a navíc šiřitelka fungujících postupů ve výuce českého jazyka, hodnotím seminář jako velmi přínosný pro praxi.
Microsoft OneDrive
lektor: Mgr. Miroslav Kotlas, Elaborka
prezenčně
Datum: 5. června 2024
Vzdělávací program: 2 hodiny
Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Jiří Hanzal, Mgr. Vladimíra Nechvátalová, Mgr. Petr Vach, Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Gabriela Kaislerová, Mgr. Ludmila Škopková, Mgr. Ivona Marešová, Mgr. Pavlína Štěrbová, Jan Vetyška
5.6. 2024 proběhlo v učebně robotiky školení na téma OneDrive, které se zaměřovalo na seznámení učitelů s tímto nástrojem a jeho praktickým využitím ve výuce.
V úvodu jsme se věnovali hlavním funkcím OneDrive, kde jsme si vysvětlili výhody používání cloudového úložiště pro sdílení a ukládání dokumentů. Následovaly praktické ukázky, během kterých jsme si ukázali, jak vytvořit a sdílet dokumenty v OneDrive, jak organizovat složky a soubory a jak nastavovat oprávnění pro sdílení s kolegy a žáky. Probrali jsme také synchronizaci souborů mezi různými zařízeními a možnosti zálohování dat.
Školení bylo určeno pro všechny učitele, kteří chtějí zefektivnit svou výuku a komunikaci s žáky a kolegy. Určitě přineslo učitelům cenné poznatky a dovednosti, které jim pomohou lépe využívat moderní technologie ve výuce.
Mgr. Ivana Marušková
Mgr. Jiří Hanzal, Mgr. Vladimíra Nechvátalová, Ph.D.
S micro:bitem o krok dále
Lektor: Bc. Michal Černý
2. května 2024
Vzdělávací program: rozsah 6 hodiny
Workshop byl zaměřený na pokročilé aktivity s Micro:bitem - programování chytrých stavebnic a práce s gravírovacím laserem.
Během interaktivního workshopu si účastníci rozšířili své dovednosti s micro:bitem a chytrými stavebnicemi. Ukázali si nejen programování micro:bitu, ale i realizaci zajímavých projektů jako je např. vytvoření kompasu. Nakonec se společně zaměřili na současný trend v oblasti vzdělávání a tím je využití laser-gravírovacího stroje k vytvoření konstrukcí a interaktivních panelů pro micro:bit.
NÁPADITÉ A ZÁBAVNÉ AKTIVIZAČNÍ METODY PRO CIZÍ JAZYKY (nové warm-up aktivity)
Lektorky: Mgr. Hana Urbanová, Mgr. Lenka Švecová
webinář
Datum: 29. dubna 2024
Vzdělávací program: 4 hodiny
Mgr. Jana Klejnová, Mgr. Jaromíra Loumová
I tento webinář přinesl velké množství konkrétních aktivit, postupů a materiálů ke stažení, praktické ukázky využití při výuce. Během webináře jsme si vyzkoušely různé aplikace, podle pokynů lektorky jsme si vytvářely konkrétní materiály, které jsme hned následující den mohly vyzkoušet při výuce. Opět jsme získaly odkazy na www stránky, online cvičení a materiály vhodné pro výuku Aj, Nj i Rj pro 1. i 2.stupeň. Následně jsme ještě obdržely velké množství materiálů mailem.
Mgr. Jana Klejnová
Micro:bit
lektor: Zonepi Research – Michala Kotlasová, Michal Černý
Datum: 18. dubna 2024
Vzdělávací program: 2 hodiny
Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Jiří Hanzal, Mgr. Vladimíra Nechvátalová, Mgr. Petr Vach, Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Gabriela Kaislerová, Mgr. Ludmila Škopková, Mgr. Anděla Divišová, Mgr. Pavlína Štěrbová, Mgr. Jana Pavlečková
18.4. 2024 proběhl workshop s MICRO:BITEM, které se zaměřovalo na seznámení učitelů s tímto vzdělávacím nástrojem a jeho praktickým využitím ve výuce.
V úvodu jsme se věnovali základním funkcím a možnostem micro:bitu, což je malý programovatelný počítač určený pro výuku programování a elektroniky. Účastníci se seznámili s hardwarovými komponentami micro:bitu, jako jsou LED diody, tlačítka, senzory a konektory pro externí zařízení. Následovaly praktické ukázky, během kterých jsme si ukázali, jak naprogramovat tuto součástku pomocí blokového programování v prostředí MakeCode. Účastníci si mohli vyzkoušet vytváření jednoduchých programů, například blikající LED diody, počítadla stisknutí tlačítek a použití zabudovaných senzorů k měření teploty. Probrali jsme také možnosti propojení micro:bitu s dalšími zařízeními a senzory, což umožňuje vytváření komplexnějších projektů.
Školení bylo určeno převážně pro učitele informatiky, fyziky, přírodovědy, kteří chtějí zefektivnit svou výuku a motivovat žáky k zájmu o programování a technické obory. Školení bylo velmi úspěšné a přineslo učitelům cenné poznatky a dovednosti, které jim pomohou lépe využívat moderní technologie ve výuce.
Mgr. Anděla DIVIŠOVÁ
Setkání pedagogických pracovníků nadaných žáků
lektor: RNDr. Kateřina Vágnerová
10. dubna 2024
Vzdělávací program: rozsah 4 hodiny
Seminář byl zaměřen na badatelské vzdělávání nadaných žáků, přibližoval badatelskou činnost, která nabízí dětem rozvoj základních návyků pro jejich úspěšné experimentování. V praktické části lektorka nabídla široké a rozmanité spektrum badatelských činností žáků z přírodních věd. které lze použít při výuce fyziky, chemie, přírodopisu, ale i v hodinách přírodovědy na prvním stupni.
Metodický průvodce 1. třídou
Lektorka: PaedDr. Hana Mühlhauserová
Účastníci: Mgr. Věra Bečvářová, Mgr. Pavla Vetyšková, Mgr. Marie Vávrů
Termín: 20.3.2024
Vzdělávací rozsah: 8 vyučovacích hodin
Seminář vycházel z praktických zkušeností dlouholeté učitelky PaedDr. Hany Mühlhauserové. V průběhu semináře lektorka prošla časově, tematicky a především metodicky každý měsíc první třídy od září do června. Zaměřila se především na český jazyk a předvedla různé způsoby výuky. Vysvětlila, jak pracovat s učebními materiály, které sama vytvořila. Tyto materiály jsme si mohly i prohlédnout a blíže se s nimi seznámit. Na semináři jsme získaly mnoho námětů do výuky včetně praktických ukázek hodnocení čtení a psaní.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
CODA.IO – nástroj pro efektivní výuku oblasti Informační systémy na 2. stupni ZŠ
lektor: Milan Šantra
webinář
Datum: 5. března a 7. března 2024
Vzdělávací program: 4 hodiny
Praktická ukázka webové platformy pro tvorbu interaktivních dokumentů, tabulek, databází a dalších typů nástrojů pro spolupráci a organizaci práce. Cvičení na propojení různých tabulek, grafů a kalendářů a jejich využívání pomocí funkcí (vzorce, tlačítka a automatizace). Hromadné zpracování dat a práce s nimi (řazení, filtrování, vizualizace). Tvorba a simulace činnosti informačních systémů, které jsou zařazeny do výstupů 8. a 9. ročníku.
Mgr. Ivana Marušková
Mgr. Jana Pavlečková
VZDĚLÁVACÍ WORKSHOP K PROJEKTU IKAP – Impuls pro kariéru a praxi
Lektor: JUDr. Martin Šíp (Constelius s.r.o., advokátní kancelář)
Datum: 27. února 2024
Vzdělávací program: rozsah 4 hodin
Tento workshop byl cílený pro výchovné a karierové poradce.
Setkání se konalo v Soběslavi ve firmě Rašelina a. s. Úvodní část workshopu byla zaměřena na seznámení se s činností a organizací této firmy a prohlídku minipivovaru. Náplní druhé části byla odborná přednáška na téma „Žáci na síti a v síti“. V rámci této přednášky byly probrány:
- právní aspekty a rizika online prostředí, kybernetického prostoru, sociálních sítí, kyberšikany, AI, se zaměřením na školní prostředí
- právní rámec, prevence, kazuistika
Mgr. Jana Pavlečková, Marcela Míková
Setkání výchovných poradců základních škol
Lektor: Mgr. Martina Králová
14. února 2024, Tábor
Vzdělávací program: rozsah 2 hodin
Program:
- Informace o probíhajícím Pilotním programu ke snížení odkladů školní docházky, včetně návazných činnosti
- Aktuální informace ohledně provozních záležitostí týkajících se spolupráce škol a PPP v péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
- Informace o spolupráci se školami v rámci poskytování screeningů školních a předškolních dovedností
- Informace o poskytování profesních testů orientace pro vycházející žáky
Mgr. Jana Pavlečková
Mgr. DANIELA BOUDOVÁ
JAK NA KÁZEŇ VE TŘÍDĚ 2
lektor: Mgr. Michal Dubec, Ph.D.
9. února 2024
Vzdělávací program: rozsah 6 hodin
Vzdělávací seminář se konal na půdě Krajského centra vzdělávání v Plzni. Byl přínosný v obou rovinách – teoretické i praktické. Hned na úvod byli účastníci vyzváni, aby parafrázovali promluvy, které zaznívají od problémových žáků a způsobují nekázeň. Následně byly modelové situace zanalyzovány, zinscenovány a doplněny výkladem lektora. Ten se svěřil jak s vlastními, tak i z odborné literatury převzatými tipy, jak těmto situacím čelit a vést žáky spíše k vlastní odpovědnosti (např. pomocí otevřených otázek a objektivního jazyka) než je pouze řídit (např. rozkazovat nebo dávat na výběr pouze ze 2 možností).
Pedagogický sbor
Formativní hodnocení
lektor: PhDr. Lenka Svobodová
1. února 2024
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Z projektu Šablony ve škole IV, č. projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0004718 v rámci OP JAK byl hrazen a realizován seminář na téma formativního hodnocení. Pedagogové se seznámili s vymezením pojmů, metod, významu a cílů formativního hodnocení, a to s ohledem na věkové a osobnostní zvláštnosti žáků. Byly uvedeny praktické ukázky forem hodnocení využitelných v praxi.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
Digiroadshow: Kam se poděl kancelářský balíček
lektor: NPI České Budějovice
prezenčně
Datum: 30. ledna 2024
Vzdělávací program: 5 hodin
Digiroadshow bylo pořádané s cílem podpořit školy při zavádění digitálních kompetencí v jiných předmětech než informatice. Jednalo se o workshopy s využíváním tabulkového editoru v matematice a občanské výchově, textového editoru ve finanční gramotnosti a tvorbě prezentace napříč několika předměty. Další dovedností bylo sdílení materiálů se žáky pomocí OneDrive. V závěru ukázka využívání umělé inteligence pro přípravu na vyučování. Na akci byli k dispozici odborníci ICT, se kterými jsme mohli diskutovat o zkušenostech, problémech a nápadech v oblasti IT.
Mgr. Ivana Marušková
Mgr. Jana Pavlečková
Informační seminář – legislativa a digitalizace přihlášek ke střednímu vzdělávání
Lektor: Mgr. Štěpánka Thérová
30. listopadu 2023
Vzdělávací program: rozsah 3 hodin
Seminář byl zaměřen na věcné a legislativní aspekty nového systému přijímacího řízení, včetně informací k digitálnímu přihlašovacímu systému, které představili zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Konal se ve spolupráci s představiteli jihočeského krajského úřadu a Národního pedagogického institutu ČR (NPI ČR).
Mgr. GABRIELA KAISLEROVÁ
FORMATIVNÍ HODNOCENÍ JAKO KLÍČOVÝ MOTIVAČNÍ PRVEK
lektor: PhDr. Lenka Svobodová
18. října 2023
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Seminář byl zaměřen na hodnocení žáků. Cílem semináře bylo seznámení s formativním hodnocením. V obecné rovině bylo popsáno, co je hodnocení, cíle hodnocení, formy hodnocení, druhy hodnocení, kritéria hodnocení, osobnostní rozdíly žáků, dopady hodnocení na žáky a jaká je v tomto procesu role učitele. Teoretická část byla východiskem pro pochopení rozdílu mezi sumativním a formativním hodnocením. V praktické části lektorka uváděla konkrétní příklady formativního hodnocení, techniky formativního hodnocení a formy sebehodnocení jako jeho nedílnou součást.
Mgr. Vladimíra Kašparová
Agresivní dítě ve školní třídě
lektor: PhDr David Čáp Ph.D.
16. října 2023
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Seminář seznámil účastníky se základními mechanismy, které spouští problematické a agresivní chování. Byl zaměřen na školní kolektiv a děti s poruchou chování. Byly představeny různé situace, které mohou při výuce nastat, jakou roli v těchto situacích hrají pedagogové, jak předcházet afektivnímu chování a řešit konkrétní situace ve školním prostředí.
Mgr. ŠTĚPÁNKA ŠTORKOVÁ
EXKURZE DO MODERNÍ LITERATURY DĚTÍ A MLÁDEŽE
lektor: Mgr. Jarmila Sulovská
16. října 2023
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Cílem semináře bylo seznámit nás s výběrem moderní literatury pro děti a mládež, s vybranými autory a charakteristikou jejich tvorby, s novinkami v jednotlivých žánrech a s možnostmi, jak v literární výchově využít mezipředmětové vztahy a prolínání vzdělávacích oblastí. Vzhledem k filmovému zpracování některých literárních děl byl dán prostor i průřezovému tématu mediální výchova.
Poznej svůj mozek aneb jak zábavně rozvíjet kognitivní schopnosti dětí
Lektorka: Mgr. Eva Fruhwirtová – společnost Infra
Účastníci: Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Petr Vach
Termín: 12. října 2023
Vzdělávací rozsah: 8 vyučovacích hodin
Seminář byl zaměřený na rozvoj kognitivních funkcí mozku nejen u dětí. Lektorka předvedla metody, jak zlepšit soustředění u dětí a jak pomocí neurotechnologií, mozkohraček, hlavolamů a koordinačních aktivit rozvíjet dětský mozek. Seminář byl zaměřený prakticky, účastníci si hry vyzkoušeli a otestovali svoji míru soustředění.
Prvouka či vlastivěda není žádná velká věda
Lektorka: Mgr. Jovanka Rybová – společnost Infra
Účastníci: Mgr. Pavlína Štěrbová, Mgr. Marie Vávrů
Termín: 5. října 2023
Vzdělávací rozsah: 8 vyučovacích hodiny
Prožitkový interaktivní seminář vycházel z praktických zkušeností dlouholeté učitelky Jovanky Rybové. Představil nám moderní metody a formy výuky a seznámil nás s činnostmi, které aktivizují koncentraci a pozornost žáků. Tyto metody jsme si i prakticky vyzkoušely.
Na základě předložených materiálů, metod, aktivit a forem práce nám ukázal, jak vytvářet u dětí pozitivní vztah k učení a zlepšit efektivitu, aby žáci snadněji dosahovali očekávaných výstupů a mohli podat maximální výkon.Celý pedagogický sbor
ŠKOLA MODERNÍ DIDAKTIKY ANEBO ALTERNATIVNI A PODPORUJÍCÍ VÝUKOVÉ METODY
lektor: Mgr. Robert Čapek, Ph.D. et Ph.D.
28. srpna 2023
Vzdělávací program: rozsah 6 hodin
Seminář byl zaměřen na příklady moderní didaktiky, na motivující výukové metody, klima ve třídě a formy hodnocení.
Pedagogický sbor
Přednáška – Digitalizovaná škola
lektor: Jan Kršňák, Digiděti
23. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 3 hodiny
Přednáška byla realizována z programu O2 Chytrá škola a byla zaměřena na:
- digitální kompetence žáků
- vliv digitálních technologií na rozvoj dětí a žáků
- vliv umělé inteligence na společnost
- využití digitálních technologií ve výuce
Mgr. Ludmila Škopková
Základní metody kritického myšlení a E – U - R 1. stupeň ZŠ - webinář
lektor: Mgr. Jitka Vyplašilová - Taktik
25. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 2 hodiny - online
Obsahem webináře bylo seznámení se základními metodami kritického učení, které vedou k rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Dále pak s metodou plánování výuky E – U – R, která zdůrazňuje potřebu využití metod, které motivují žáka, aby své znalosti získával aktivní činností. Lektorkou byla učitelka ZŠ, která představovanou metodu doplnila svými zkušenostmi z výuky. Seminář byl naplněný plno informacemi, které jsou využitelné v praxi.
Mgr. Ludmila Škopková
Párové čtení aneb v jednoduchosti je síla - webinář
lektor: Mgr. Eva Šidelková - Taktik
25. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 2 hodiny - online
Cílem webináře bylo seznámení se čtenářskými strategiemi a vybranými metodami kritického myšlení a motivace k jejich zavádění nejen do hodin čtení, ale i do hodin naukových předmětů. Lektorkou byla učitelka ZŠ, velmi dobře odborně připravená, která představované metody má vyzkoušené v praxi. Zaměření webináře bylo ryze praktické, přínosné. Všechny představované metody je hned možné aplikovat ve výuce.
Mgr. Ludmila Škopková
Jak nalákat žáky k četbě textu - webinář
lektor: Mgr. Eva Šidelková - Taktik
24. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 1,5 hodiny - online
Cílem webináře bylo seznámení s vybranými metodami kritického myšlení a motivace k jejich zavádění do výuky. Lektorkou byla učitelka ZŠ, velmi dobře odborně připravená, která představované metody má vyzkoušené v praxi. Zaměření webináře bylo ryze praktické, přínosné. Všechny představované metody je hned možné aplikovat v praxi.
Mgr. Ludmila Škopková
Hudební výchova 1. stupeň ZŠ - webinář
lektor: Ing. Petr Šlachta – Taktik
Mgr. Daniela Taylor Ph.D.23. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 1 hodina - online
Webinář byl zaměřen na představení nové řady učebnic a pracovních sešitů pro 1. stupeň ZŠ Hravá hudební výchova. Školitel ukázal, jak s nimi pracovat interaktivně. Prolistováním učebnic a pracovních sešitů Hravá hudební výchova předvedl, jak jsou jednotlivé hodiny zpracované, co lze v hodinách s dětmi dělat za aktivity a jak učebnice a pracovní sešity pomohou učiteli zlepšit výuku ve třídě.
Mgr. Ludmila Škopková
Čtenářská gramotnost 1. stupeň ZŠ - webinář
lektor: Mgr. Jitka Vyplašilová - Taktik
18. května 2023
Vzdělávací program: rozsah 1,5 hodiny - online
Obsahem webináře bylo seznámení s různými metodami kritického učení, které vedou k rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Lektorkou byla učitelka ZŠ, která představované metody doplnila svými zkušenostmi z praxe. Zúčastněným webináře poskytla i pár knižních tipů, které osloví nejen čtenáře, ale jsou o čtenářství a o tom, že čtení není nuda. Seminář byl smysluplný a naplněný plno informacemi, které jsou využitelné při výuce.
Mgr. Ludmila Škopková
Taktik – Interaktivita nové trendy – 1. stupeň - webinář
lektor: Jana Charvátová, Jan Stříbrný
17. května 2023
online
Vzdělávací program: rozsah 1 hodin
Školitelé seznámili učitele s tituly vydavatelství Taktik a s trendy interaktivní výuky. Ukázali, jak prostřednictvím interaktivních cvičení a doplňkových materiálů žáky zaujmout, rozvíjet jejich zájem o vědění a kreativitu.
Užitečná byla ukázka zadávání a následné kontroly úkolů v pracovních sešitech Taktik online.Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
Principy výuky nové informatiky s učebnicemi Fraus
Lektor: Peter Agh
17. května 2023
Vzdělávací program: webinář
Lektorem webináře byl Peter Agh, autor učebnicové řady informatiky, kterou má naše škola zakoupenou. Cílem webináře bylo pochopit principy úloh z daných učebnic a ukázka, jak tyto úlohy rozšířit. Součástí webináře byly diskuze zúčastněných a nové poznatky z hodin informatiky.
Elixír do škol
Lektor: Mgr. Hana Kuncová
Mgr. Anděla Divišová
Termín: 18. dubna 2023
Nadace Depositum Bonum pořádá několikrát do roka dobrovolná setkání pro učitele fyziky z Táborska a okolí. Tématem posledních dvou setkání byly skupenské přeměny, pokusy se suchým ledem a základní pokusy s elektrickým proudem.
Lektorky: Mgr. Olga Blechová, Mgr. Marta Frydrychová
Účastníci - celý učitelský sbor
Vzdělávací rozsah – 3 hodiny
Termín: 20. dubna 2023
Seminář organizovaný ZVAS Tábor seznámil účastníky s typy nadaných žáků, s možnostmi jak pracovat s nadanými dětmi. Nabídl odpovědi na otázky: Jak nadané děti poznat? Jak se nadané děti projevují? Má pro školu smysl s nadanými dětmi spolupracovat?
Mgr. Dagmar Sváčková
Logopedický asistent – primární logopedická prevence ve školství (kombinovaná forma)
Lektor: Mgr. Martina Křivková, Mgr. Nicole Hovorková
Vzdělávací program: rozsah 65 h hodin (3.3.-4.5.2023)
Vzdělávací program je určen pro budoucí logopedické asistenty, kteří získali pedagogické vzdělání dle čl. IV písm. c) dle metodického doporučení MŠMT k zabezpečení logopedické péče ve školství č. j. 14 712/2009 – 61 a je zaměřen na podporu znalostí a praktických dovedností pedagogů v oblasti logopedické prevence u dětí předškolního věku a žáků 1., 2. třídy základní školy a přípravných tříd základních škol. Absolvent získá odbornou způsobilost vykonávat činnosti logopedického asistenta dle Čl. IV písmene c).
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
Digiroadshow pro učitele 1. stupně základních škol
lektor: NPI České Budějovice
prezenčně
Datum: 21. března 2023
Vzdělávací program: 5 hodin
Digiroadshow bylo pořádané s cílem podpořit školy při zavádění nové informatiky a digitálních kompetencí. Zajímavá byla přednáška s odborníkem na IT a autorem učebnic ze Slovenska prof. Ivanem Kalašem, která byla vysílána on-line do všech krajských měst. Další částí školení bylo setkání s uznávanou Ing. Evou Fanfulovou, která nás seznámila s novinkami v oblasti digitálních kompetencí. Třetí částí byla praktická ukázka hodiny informatiky s využitím mini robotů ozobot a šifrování v hodinách. Na akci byli k dispozici odborníci ICT, se kterými jsme mohli diskutovat o zkušenostech, problémech a nápadech v oblasti nové informatiky.
Z programu O2 Chytrá škola se uskutečnila přednáška pro pedagogický sbor na téma Kyberšikana a jiné nástrahy virtuálního světa. Přednáška byla zaměřena na:
- pojmy z oblasti online bezpečnosti
- mýty a paradoxy kyberšikany
- děti na sociálních sítích
- prevenci a metodiku řešení kyberšikany
Přednášku realizoval externí partner krizového centra Portus Prachatice, o.p.s. Ing. Petr Šmíd, DiS. Jeho prezentace byla zajímavá, odborná, plná konkrétních příkladů z běžného života, tudíž pro pedagogy velmi přínosná.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
Nová informatika pro 1. stupeň – webinář
lektor: Mgr. Tereza Vítková – pořádala UČITELNICE
on-line
Vzdělávací program: 1 hodina
Webinář byl zaměřen na ukázky z hodin informatiky na 1. stupni. Školitelkou byla vyučující, která sdílela své nápady ze svých hodin, které měla sama ověřené. Inspirativní byly nápady jak na počítači, na tabletu, s robotickými stavebnicemi i pouze s papírem.
Ukázka nových aplikací a on-line stránek.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
Minecraft ve škole – webinář
lektor: Mgr. Monika Lekovski – pořádal Microsoft
1.2. 2023 on-line
Vzdělávací program: 1 hodina
Webinář byl zaměřen na ukázky práce z Minecraft Educations, které je možné využívat ve vyučovacích hodinách na 1. i 2. stupni základní škol. Počáteční seznámení s aplikací Minecraft Educations v různých předmětech a poté zaměření úkolů na 1. stupeň. Cílem bylo naučit vyučující zadávat úkoly do Minecraftu nebo používat již vytvořené materiály.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
3D tisk pro školství – webinář
lektor: Ing. Petr Nepustil
15. prosince 2022 on-line
Vzdělávací program: 1 hodina
Webinář byl zaměřen na práci s 3D tiskárnami. Seznámení s prací na 3D tiskárnách různého typu. Ukázka aplikací, ve kterých je možné vytvářet modely určené k 3D tisku. Jak zapojit a nastavit tiskárnu a zadat model k tisku u tiskárny Průša.
Diskuse o vlastních zkušenostech s 3D tiskem a možnostmi využití ve školách.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ,
WEX 123
lektor: Mgr. Radovan Mikeš
1. prosince 2022 v ZŠ Nerudova České Budějovice
Vzdělávací program: 3 hodiny prezenčně
Seminář byl zaměřen na aktivity s roboty WEX 1,2,3. Načerpání nové inspirace, jak s těmito roboty pracovat ve škole. Praktická ukázka využívání robotů i seznámení s tím, jak roboty aktualizovat a spravovat.
Mgr. IVANA MARUŠKOVÁ, Mgr. DAGMAR SVÁČKOVÁ
INFORMATIKA PODLE NOVÉ RVP
lektor: Luboš Račanský – akce Centra Začít spolu
12. listopadu 2022 Louňovice pod Blaníkem
Vzdělávací program: 4 hodiny prezenčně
Seminář byl zaměřen na aktivity, které lze s dětmi dělat v hodinách informatiky. Své zkušenosti lektor předvedl s robotickými hračkami (MeetEdison, micro:bit), dále se věnoval blokově orientovanému programovacímu jazyku (Scratch a code.org). V neposlední řadě účastníkům ukázal aktivity, které lze dělat bez počítače vhodné pro praktické vysvětlení klíčových principů.
Elixír do škol - fyzika
Mgr. Anděla Divišová
lektor: Mgr. Hana Kunzová . vedoucí regionálního centra České Budějovice
18. říjen 2022
Tématem dobrovolného lokálního setkání Elixíru do škol Nadace Depositum Bonum pro učitele fyziky byly pokusy týkající se optiky a magnetismu. Účastníci semináře pracovali s pojmy index lomu, permanentní magnet, používali při sestavování pokusů snadno dostupné pomůcky, které v projektu zajišťuje regionální centrum Elixíru.
Webinář s konzultantem NPI – digitální technologie ve škole
Mgr. Lubomír Pospíchal, Mgr. Ivana Marušková
lektor: Milan Šantra
6. října 2022
Vzdělávací program: 1,5 h
Školení bylo zaměřeno na pomoc při nákupu digitálních technologií a na podrobnější seznámení s pojetím nové informatiky.
Byly zmíněny výhody a nevýhody nákupu robotických hraček a jiných technologií. Seznámení s chodem jiné základní školy a s jejím zaměřením na digitální technologie. Ukázka učebního plánu a návrhu, jak digitální gramotnost začlenit do vyučování v ostatních vyučovacích předmětech, než je informatika.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAM “ČTENÁŘSKÉ DÍLNY“
Mgr. Štěpánka Štorková, Mgr. Eva Pouchová
Lektor: Mgr. Jiří Hruška (Akreditace MŠMT)
Datum konání: 29. září 2022
Místo konání: VIC ČVUT Praha
Rozsah kurzu: 8 vyuč. hodin
Kurz byl zaměřen na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků. Schopnost analyzovat text, orientovat se v něm, rozlišit správně fakta od názorů, rozvoj schopnosti správně argumentovat na základě nalezených fat. Další zaměření dílny je směřováno na odlišení reality a myšlenek v textu, tedy na kritický přístup, pochopení obsahu, jeho shrnutí a v neposlední řadě umění vyjádřit a prezentovat hlavní myšlenky. Čtenářské dílny budou v uvedeném rozsahu průběžně zařazovány do výuky nejméně 2x měsíčně.
Formativní hodnocení dětí a žáků – webinář
Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Gabriela Kaislerová
lektor: PaedDr. Iva Tomášková
5. října 2022
Vzdělávací program: rozsah 4 hodin
Školení bylo zaměřeno na charakteristiku formativního hodnocení. Učitel by si měl všímat pěti oblastí, které mohou zlepšit kvalitu učení. Měl by se postarat, aby žáci znali a přijali cíl hodiny, aby o něm přemýšleli a rozuměli mu. Hodina má obsahovat příležitost pro vzájemné hodnocení mezi žáky a konečně prostor pro sebehodnocení.
Byly zmíněny výhody a nevýhody formativního a submativního hodnocení.
Vzdělávací program „Revize RVP ZV – Startovací balíček – Základy algoritmizace a programování“ pro 1. stupeň
Mgr. Dagmar Sváčková
Lektor: učitel ZŠ Telč Mgr. Antonín Marek
Místo konání: on-line
Datum konání: 10. květen 2022
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Blok byl zaměřen na nástroje a prostředky, které lze využít pro výuku algoritmizace a programování u žáků na I. ZŠ. V rámci workshopu byl představen nástroj Scratch z pohledu žáka, zacíleno bylo na typické úlohy, které jsou obsaženy v připravených výukových materiálech projektu PRIM (www.imysleni.cz). V druhém bloku byly představeny možnosti využití robotických pomůcek, zejména Lego WeDo.
Vzdělávací program „Revize RVP ZV - Startovací balíček - Práce s daty, základy informatiky“ pro 1. stupeň ZŠ
Mgr. Dagmar Sváčková
Lektor: učitel ZŠ Telč Mgr. Antonín Marek
Místo konání: on-line
Datum konání: 04. květen 2022
Rozsah: 2 vyučovací hodiny
Blok byl zaměřen na nástroje a prostředky, které lze využít pro výuku algoritmizace a programování u žáků na I. ZŠ. V rámci workshopu bylo zacíleno i na typické úlohy, které jsou obsaženy v připravených výukových materiálech projektu PRIM (www.imysleni.cz).
JAK NA NOVÝ RVP ZV VE ŠKOLE
Mgr. GABRIELA KAISLEROVÁ
lektor: ředitelka ZŠ Nivnice PhDr. Šárka Mikesková
Vzdělávací program: webinář 2 hodiny
Obsahem webináře bylo seznámení s novými úkoly při revizích školních vzdělávacích programů a zařazení nového předmětu Informatika.
Mgr. Ludmila Škopková
Aktivizující výuka aneb Didaktická strategie „Líného učitele“
lektor: Mgr. Robert Čapek, Ph.D.
19. dubna 2022
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Seminář „Líný učitel“ prezentoval filozofii budování třídního klimatu a podporujícího vyučování. Lektor ukázal na jedné straně novátorský přístup při výuce a skvělé rady do praxe, poukázal na to, co je ve školství špatné. Na druhé straně téměř zavrhl tradiční metody a formy výuky a naopak vyzdvihl svou autorskou didaktiku, kterou prezentoval jako skoro jedinou správnou. Seminář byl pro mě přínosný. Na tak rozsáhlou oblast byl však velmi krátký a rychlý. Pro zájemce doporučuji shlédnou autorův webinář s totožným názvem jako měl seminář.
Mgr. Ivana Marušková
Jak vyučovat Data, informace, modelování v nové Informatice - webinář
Termín: 27. dubna 2022
LEKTOR: PhDr. Mgr. Ing. Renata Votavová, Mgr. Milena Tunkerová
Webinář byl zaměřen na seznámení s obsahem očekávaných výstupů v části RVP Data, informace a modelování. Účastníkům byly představeny příklady výukových aktivit napříč ročníky, které védou žáky k dosažení vybraných výstupů z nového RVP. Tyto aktivity byly použity z praxe, tedy ověřené v hodinách informatiky. Učitelé dostali příležitost diskutovat o dalších možných způsobech výuky a pokládat otázky, které se zavádění nové Informatiky do praxe týkají.
Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Petr Vach
JIHOČESKÁ ROBOTIKA
TERMÍN: 28. 3. 2022
LEKTOR: Eva Fanfulová, Štěpánka Baierlová
Seminář byl rozdělen do několika částí a účastník si mohl vybrat, která oblast ho zajímá.
Témata se týkala Revize RVP ZV a sice nové informatiky pro 1. stupeň ZŠ. V první části bylo obecné seznámení s využíváním technologií, deskových her a malých robotů při hodinách na 1. stupni. Propojení informatiky s ostatními předměty a rozvíjení informatického myšlení při běžných situacích v životě dítěte. Účastníci si mohli vyzkoušet různé hry a aktivity, které umožní prostřednictvím asistovaného badatelství vést děti k objevování nových informatických konceptů.
V druhé částí byl workshop zaměřený na vstup robotiky pomocí robotů VEX 123. Účastníci se dozvěděli a vyzkoušeli základy práce s roboty i vlastní programování robota na různých aktivitách s gradovanou obtížností.
Mgr. Jana Klejnová, Mgr. Jaromíra Loumová
WEBINÁŘ HRY V CIZÍCH JAZYCÍCH
15.prosince 2021
Vzdělávací program: rozsah 4 hodiny
Program seznámil účastníky s využitím webových stránek pro zpestření výuky cizích jazyků. Během semináře jsme si prakticky vyzkoušeli práci s webovými stránkami, byla nám vysvětlena možnost jejich použití. Získali jsme velké množství užitečných odkazů, které nám lektorka zároveň poslala do mailů. Přestože byl program zaměřen zejména na přípravu hodin před Vánocemi, tyto interaktivní hry se dají využít celoročně nejen v hodinách cizích jazyků.
Mgr. Dagmar Sváčková
Novinky v Office 365 a jejich využití ve školním prostředí – online kurz
Lektor: Mgr. Miroslav Kotlas
Vzdělávací program – 4 hodiny
Webinář byl zaměřen na vybrané aplikace ze služby Office 365 a jejich využití ve školním prostředí. Lektor uváděl tipy a triky, jak efektivně pracovat s vybranými aplikacemi ze sady Office 365 a jak je využít ve výuce. Seznámil účastníky s novinkami a novými nástroji, které jsou v aplikacích dostupné a mohou tak učiteli usnadnit každodenní práci.
HRAJEME SI VE ŠKOLE - ŠKOLNÍ DRUŽINĚ
Bc. Gabriela Hiršová
Lektor: Mgr. Michael Novotný
Vzdělávací program: rozsah 16 hodin
Seminář byl zaměřený na využití dramatických a sportovních her ve výuce, při volnočasových aktivitách a v mateřské škole a školní družině. Nabídl mnoho nové inspirace v podobě her. Dále pak ukázal podoby využití různých netradičních pomůcek při těchto hrách (,,husí krky,, zbytky koberce). Všechny hry jsme si zahráli a pokusili jsme se hledat různé varianty a úpravy dle věkových kategorií. Praktické zaměření semináře pohltilo všechny zúčastněné svou pozitivní energií. Na začátku se sešli lidé neznámí a na konci lidé známí a vzájemně se inspirující.
Mgr. JIŘÍ HANZAL
KURZ „Základní školní snowboarding“
lektor: Aleš Doležal
Vzdělávací program: rozsah 50 hodin
Kurz nabídl zaměření na techniku sjíždění a zatáčení od všeobecné snowboardové průpravy, smýkaných a řezaných oblouků. Součástí praktické části byla metodika výuky snowboardingu především začátečníků a samostatné metodické výstupy. Dále pak první pomoc, zásady bezpečného pohybu na horách, snowboardová výstroj a výzbroj. Součástí kurzu byla i teoretická část a s ní spojený videorozbor techniky sjíždění a zatáčení.
Mgr. Dagmar Sváčková, Mgr. Ivana Marušková, Mgr. Marie Vávrů, Mgr. Ludmila Škopková, Mgr. Petr Vach
Učíme děti, nebo matematiku? – online kurz
Lektor: PhDr. Jitka Michnová
Vzdělávací program – 8 hodin
Obsahem semináře bylo hledání technik, jak provádět děti matematikou, aniž by učitel narušil důvěru dětí ve vlastní schopnosti a jejich ochotu učit se. Cílem bylo zamyslet se nad stávajícím přístupem výuky matematiky a potřebou změnit přístup tak, aby děti matematiku opravdu objevovaly a porozuměly různým matematickým problémům.
Program zahrnoval jak příklady z algebry, tak i z geometrie. Seminář byl obohacený o zásobník námětů do výuky matematiky.
Mgr. JANA PAVLEČKOVÁ, Mgr. MARCELA MÍKOVÁ
SETKÁNÍ VÝCHOVNÝCH PORADCŮ ZÁKLADNÍCH ŠKOL – PPP ČB, pracoviště Tábor
lektor: Mgr. Martina Králová
Vzdělávací program: rozsah 2 hodiny
Obsahem setkání bylo seznámení s:
- postřehy v oblasti poskytování podpůrných opatření dle vyhl.27/2016 v platném znění
- aktualizací doporučování personální podpory ve formě AP
- prací s interaktivním formulářem Sdělení školy jako odbornou zprávou
- péčí o děti s odlišným mateřským jazykem, aktuální situací
- individuálním vzděláváním
Mgr. GABRIELA KAISLEROVÁ
KOMUNIKACE POD LUPOU – CONTENT MARKETING PRO ŠKOLY
lektor: Jana Divišová
Vzdělávací program: rozsah 8 hodin
Obsahem semináře bylo seznámení s trendy komunikačních kanálů vhodných k prezentaci školy a jejich výsledků. Byl zaměřen na média vhodná pro školy, na strategii při jejich využití a na jejich fungování.
Žákovské pokusy pro heuristickou metodu výuky
Mgr. Anděla Divišová
lektor: Mgr. Hana Kunzová
Seminář pořádaný katedrou aplikované fyziky a techniky PF JU ČB pro další vzdělávání učitelů fyziky byl zaměřen na heuristickou formu výuky fyziky a používání jednoduchých a dostupných pomůcek. Celé setkání bylo vedeno formou vzájemné výměny zkušeností s ostatními vyučujícími fyziky a bylo velmi inspirující.
Elixír do škol
Mgr. Anděla Divišová
lektor: Mgr. Hana Kunzová
Tématem dobrovolného lokálního setkání Elixíru do škol Nadace Depositum Bonum pro učitele fyziky z Táborska a okolí byly fyzikální pokusy na téma paprsková optika. Účastníci semináře měli možnost vyrobit si jednoduché pomůcky s lehce dostupných materiálů, například kaleidoskop nebo kukátko s lichoběžníkovými stěnami.